janulka5595
10.10.23,08:19
Ahojte, prosím o pomoc...
Dcéra je zamestnaná na 6 hodinový pracovný pomer ako administratívna výpomoc u advokáta... zároveň má vedľajší PP na 4 hodiny u inej firmy, kde vykonáva jednoduché administratívne práce z domu (home office).
Prvý zamestnávateľ (advokát) trvá na úprave PP na 8 hodín (za minimálny finančný rozdiel medzi 6h PP), avšak potom dcéra nebude stíhať 4h home office u druhej firmy.
Prosím Vás, môže od nej prvá firma vyžadovať zmenu PP na 8 hodín, prípadne požadovať výpoveď v druhej firme? V druhom PP nechce dať výpoveď, nakoľko je to slušné privyrobenie si...)
Je nejako zákonom stanovené, koľko hodín denne môže v súčte odrobiť pri viacerých zamestnávateľoch?
Ďakujem...
kopretinka
10.10.23,07:04
tvoja dcéra si nevie prečítať ZP?
veronikasad
10.10.23,07:35
U druhého zamestnávateľa má stanovený čas výkonu práce, ktorý zasahuje do pracovného času prvého zamestnávateľa? Aký stupeň náročnosti práce ma u notára?
janulka5595
10.10.23,08:19
@kopretinka - síce je dcéra bývalá junior účtovníčka, kvôli autizmu potvrdenému v neskoršom veku bola nútená z psychických dôvodov prácu opustiť a prijať pracovné miesto, ktoré pre ňu nie je tak náročné... ja ZP neovládam, prečo inak by som sa pýtala?!
janulka5595
10.10.23,08:24
@veronikasad - v dodatku k PZ a v informovaní o pracovných podmienkach má uvedených flexibilne rozvrhnutých 6 hodín denne pondelok až piatok. V druhej pracovnej zmluve má uvedený výkon práce od 14:00 do 18:00. V prvom zamestnaní končí okolo 13tej, 13:30. Stupeň náročnosti práce u notára 2.
veronikasad
10.10.23,08:37
Pokiaľ nezneužíva pracovný čas v prvej firme na vybavovanie záležitosti v druhej firme, zamestnávateľ nemá dôvod požadovať ukončenie pracovného pomeru v druhej firme.
Čo sa týka mzdy, pri zvýšení týždenného fondu pracovného času musí byť urobený prepočet najmenej minimálnej mzdy pre druhý stupeň náročnosti ,= aktuálna mesačná mzda/6*8
Týždenný fond pracovného času je podstatnou nalezitostou pracovnej zmluvy a k jeho zmene môže dôjsť len obojstranné podpísanou dohodou o zmene pracovnej zmluvy
janulka5595
10.10.23,08:44
Ďakujem Veronika. Pracovať pre druhú firmu vie výlučne cez domáci PC, nakoľko len odtiaľ má zriadený prístup na cloud.
Ešte otázka, zamestnávateľ/prvá firma trvá na 8 hod. prac.čase so slovami, že je nadhodnotené a nie je platená min. mzdou pre 2. stupeň (pre predstavu pri 6h prac. pomere zarába okolo 950 Eur brutto), teda pri zmene na 8h PP by dostala zaplatené rovnako, ako doteraz. Aj v tomto prípade by mal zamestnávateľ postupovať princípom 950/6*8 pri ohodnotení v prípade, ak sa dohodnú na 8h PP?
Katy a R
10.10.23,08:46
Ty sama zváž, čo je pre ňu dobré a poraď jej. Zamestnávateľ môže na ňu tlačiť - ale ona s tým musí súhlasiť. Len teda aby to pre ňu nebolo psychicky náročné a nezhoršilo jej stav! To je dôležité.
Predpokladám, že má aj nejaký iný príjem (ID) . Ja by som poradila (ber ako môj názor) - že nech robí len takú prácu, čo ju baví a kde bude spokojná. Aj keď peniažky treba, v tomto prípade sú až ďalšie v poradí .
veronikasad
10.10.23,08:54
Nechce sa mi hľadať minimálnu mzdu pre druhý stupeň náročnosti, ak však mzda za 6-hod.uvazok dosahuje mesačnú mzdu pri plnom úväzku, zo zákona prepočet urobiť nemusí. Tu zrejme nejde o potrebu dlhšieho času na pracovisku, ale zamestnávateľovi niečo na tom vadí, nejde o výkon podobnej práce?
janulka5595
10.10.23,09:03
Zamestnávateľ/prvá firma zatiaľ nemá vedomosť o tom, že pracuje na druhý PP. Zamestnala sa tam z toho dôvodu, že po rozvode jej každé € do plusu, nakoľko sa rozhodla, že si nehnuteľnosť na hypo ponechá a posnaží sa splácať/udržiavať sama. Nakoľko vedela, že v prvej firme ju žiadne zvýšenie brutto nečaká - práve naopak to chce zamestnávateľ využiť, aby vzala aj iné malé práce/úkony za zamestnancov, ktorí dostali výpoveď... za rovnaký peniaz, avšak o 2 h denne viac.
janulka5595
10.10.23,09:05
Ďakujem Katy. ID nepoberá - nakoľko ak nie je vystavená konštantnému stresu je schopná plynulo a samostatne pracovať a aj fungovať v každodennom živote. V prvej firme ju práca baví, avšak ju teraz skôr stresuje to, čo od nej bude zamestnávateľ/prvá firma požadovať, a aké následky bude mať to, že sa dozvie, že pracuje aj na druhý PP.
Iné pracovné miesto zvážila, avšak na 6h PP nedostane takéto finančné ohodnotenie, a je to dobrý kolektív, aj prácu už má zaužívanú.
veronikasad
10.10.23,09:08
Ak by zistil že pracuje aj inde, je to práca rovnakého druhu, resp.nejako súvisí s tou prvou?
janulka5595
10.10.23,09:25
Nie, v prvej firme vykonáva administratívne práce u notára (počítač, telefonáty, príprava podkladov pre účtovníctvo) a v druhej firme vykonáva prepis dokumentov spojených s všeob.obch.podmienkami, prepisovanie zmlúvných údajov a podobne. V tej druhej práci to je len taká prepisovačka, nezodpovedá právne za dokumenty, má na starosti len prepis textu do elektronickej formy.
veronikasad
10.10.23,12:26
Nezodpovedá za obsah, ale nejako súvisí s činnosťou notára?
Katy a R
10.10.23,14:07
nuž - ten dobrý kolektív je podľa mňa veľmi dôležitý ... možno by sa dalo nejako inak zariadiť prácu v druhom PP - hlavne keď pracuje z domu ? možno menej hodín, resp posunúť ...?