simi182
13.10.23,07:56
Dobry den,

mozem poprosit o pomoc pri vyuctovani cestovnych nahrad? Narok na cestovne nahrady pri sluzobnych cestach mi je jasny.
Teraz som vsak ostala zaskocena uctovanim cestovnych nahrad jednou spolocnostou.
Ide o to, ze mame pobocku v CR aj SR - s IC DPH CR aj SR.
Za cesku entitu nam spravuje uctovnictvo ceska uctovna spolocnost. Teraz som u nich narazila na takuto lahodku:
Konatel a zaroven majitel a zamestnanec spolocnosti, posobiaci v CR si zo sluzobnych ciest robi cestovne prikazy a uplatnuje cestovne nahrady. To mi je jasne, ze moze. Takisto, ak cestuje na do BA do pobocky, si uctuje cestovne nahrady. Co tiez si myslim, ze moze, ak jeho prac.miesto je v Prahe v pobocke.

Avsak, teraz som sa dozvedela, ze medzi cestovnymi nahradami, uctovanymi na ucte 512 su zahrnute aj jeho sukromne cesty, co si myslim, ze nie je spravne.
Mozu sa na tomto ucte 512 uctovat aj sukromne cesty konatela? treba to mat zmluvne osetrene?
V pripade, ze to maju zmluvne osetrene, ze sa mu budu preplacat aj sukromne jazdy, nemalo by to byt na nejakom inom ucte, ako na 512?

Dakujem velmi pekne za kazdu radu. :-)
veronikasad
13.10.23,07:00
Z akého dôvodu si účtuje náhrady za súkromné cesty? Používa súkromné vozidlo na pracovné účely, alebo služobné na súkromné? Či ide o stravné?
pavol54
13.10.23,11:38
v začiatkoch podnikania som sa tiež nad tým zamýšľal a naviac bol problém dokázať že som v určitom meste bol Ak idem na rokovanie žiadna firma mi nedá potvrdenku že som tam bol, účtovník mi vtedy poradil najlepšie mať doklad z čerpačky alebo hoci aj nákupu ceruzky v papierníctve aby sa nespochybnila cesta pri D kontrole. teda konateľ je vždy na služobnej ceste. zaúčtovaná súkromná cesta je ako prípad kiska
Negoce
13.10.23,20:13
entita predsa musí viesť účtovníctvo podľa zákonov, pravidiel ČR.....teda musíš napísať otázku na českú poradu , tak dostaneš relevantnú odpoveď........