kimart
18.10.23,08:36
Dobrý deň, mám takýto problém. Registrovala som SZČO pri prekročení obratu 49790€ zo zváračškých prác v IČŠ na hnuteľnom majetku z paragrafu 7 na 4 Zákona o DPH. Nakoĺko sa faktúruje výslovne len odberateľovi z IČŠ za tieto služby, registrácia bola neoprávnená (Aj v tomto prosím o vyjadrenie, či je to tak). Vie mi niekto poradiť ako teraz postupovať?
Ďakujem
mondes
19.10.23,11:04
Dobrý deň, keďže miesto dodania uvedených služieb nie je v SR, hodnota uvedených služieb sa nezahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH. A ako postupovať? Tak ako doteraz. Naďalej nie ste platcom DPH. Sledujete len obrat s miestom dodania na SK.
Negoce
19.10.23,11:57
nesúhlasím, jedná sa predsa o hnuteľný majetok, nie nehnuteľnosť
kimart
19.10.23,12:19
Ďakujem za odpovede.. Čo myslíte tým, že nesúhlasíte, že by to malo spadať do obratu na posúdenie DPH?
Negoce
19.10.23,12:24
píšem odpoveď...
Negoce
19.10.23,12:45
Pre správne posúdenie je vždy nevyhnutné zistiť či služby (zváranie) bolo vykonávané na nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci. V prípade, že Vami poskytnuté služby na nehnuteľnosti v IČŠ, tak miesto dodania sa určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH, bude to IČŠ, teda kde sa nehnuteľnosť nachádza. Hodnota týchto služieb nevstupuje do obratu zdaniteľnej osoby (SZČO), nerieši sa skutočnosť komu szčo fakturuje (SK či IČŠ).

Ak boli služby na hnuteľnosti vykonávané pre slovenskú zdaniteľnú osobu , tak miestom dodania týchto služieb je v zmysle ustanovenia podľa § 15. ods. 1 o DPH tuzemsko, v takom prípade hodnota takýchto služieb vstupuje do obratu DPH tejto zdaniteľnej osobe.
Negoce
19.10.23,13:14
teda ak fakturuje szčo zdaniteľnej osobe IČŠ, služby sa týkajú hnuteľných vecí, miesto dodania sa určí (§ 15 ZoDPH) t.j. miestom dodania je IČŠ, teda žiaden obrat na DPH SK sa netýka......
riešiš DPH v inom členskom štáte
kimart
19.10.23,13:21
Ešte raz ďakujem za vysvetlenie..