avv
19.10.23,10:34
V 14-dňovej lehote som vrátil už nejeden výrobok. Vždy som priložil iba žiadosť s uvedením čísla a dátumu objednávky. Jeden e-shop však teraz odo mňa žiada originál dokladu o kúpe, inak že mi odstúpenie od zmluvy neumožnia.

Majú právo toto požadovať? Našiel som na internete, že doklad o kúpe je potrebný, ale zákon nepredpisuje formu. Teda uvedenie čísla objednávky by malo postačovať, lebo predajca si to vie na základe neho overiť vo svojom systéme. Požadovať nejaký konkrétny doklad je kladenie neprimeraných podmienok. Neviem to však doložiť citáciou zo zákona.

EDIT: z ďalšej komunikácie vyplýva, že problém je iba s pokladničným dokladom, nie s faktúrou. Originál faktúry by nepotrebovali, originál pokladničného dokladu áno.

Kontext: v danom e-shope som už mal asi 15 objednávok spolu za niekoľko tisíc eur, vraciam jedinú bežnú položku v hodnote 18€. Pred asi 5 mesiacmi som z inej objednávky v tom istom e-shope tiež vrátil 1 položku bez problémov.
ivka70
19.10.23,08:48
a cital si ich obchodne podmienky?
avv
19.10.23,08:58
V obchodných podmienkach to majú. Otázka je, či majú právo to tam dať. Oni nemôžu vyžadovať nad rámec zákona.
ivka70
19.10.23,09:23
maju pravo to tam dat, to nie je poziadavka nad ramec zakona ....
Negoce
19.10.23,10:36
ak by mala spoločnosť zaúčtovaný pokladničný doklad v účtovníctve? ako môže vrátiť späť taký doklad?
ivka70
19.10.23,11:09
pri reklamacii si obchod urobi kopiu, neodovzdavas mu priamo original, tym le npreukazujes kupu ...
alebo si spravis kopiu rovno ty, odovzdas ju original len k nahliadnutiu.
veronikasad
19.10.23,11:17
Najnovšie e-shopy posielajú doklad o úhrade od kuriéra aj priamy odber na mail. Tam aký originál budú vyžadovať? Dnes som tak dostala knihy...
veronikasad
19.10.23,11:24
avv, nie je problém v tom, že ako píšeš, ty si nepredložil žiadny doklad o zaplatení a uviedol si len číslo objednávky? Ak si to vracal krátko po doručení, peniaze od kuriéra ešte ani nemusia mať...
ivka70
19.10.23,11:52
nie, dopisal, ze je problem v pokladnicnom bloku, lebo zjavne plati v pokladni pri prtevzati. Tak rovnako ako pri nakupe v obchode, jednoznacne potrebuje ten blocek, ktory platil. Lebo mu k nemu musia vytavit storno tej poozky ..a pokladnicny doklad v systeme neskladuju ak ofaktury pri posielani z e-shopu pri platbe dopredu alebo doruceni na adresu.