jmparazit
04.10.06,13:13
Robím jednoduché účtovníctvo pre dôchodcu, on si kúpil auto a chce ho vložiť do podnikania, ja ho chcem presvedčiť aby to nerobil, kvôli tomu že náhodou skončí so živnosťou a auto sa mu dostane do účtovníctva ako príjem a bude musieť platiť veľkú dan a ZP. Len neviem aká veľká časť toho auta by išla v takom prípade do príjmu. Povedzme že to auto stálo 600 000,- Sk v roku 2006, koľko by musel z neho dať do príjmu ak by skončil so živnosťou v roku 2008.
abel
04.10.06,11:30
Ja nerozumiem tomu, že by ho musel dať do príjmu pri skončení podnikania. On by ho vyradil z majetku firmy a len ak by ho predal do 5 rokov od vyradenia z majetku, tak by platil daň z príjmu.
Zoltán Kovács
04.10.06,13:35
Robím jednoduché účtovníctvo pre dôchodcu, on si kúpil auto a chce ho vložiť do podnikania, ja ho chcem presvedčiť aby to nerobil, kvôli tomu že náhodou skončí so živnosťou a auto sa mu dostane do účtovníctva ako príjem a bude musieť platiť veľkú dan a ZP. Len neviem aká veľká časť toho auta by išla v takom prípade do príjmu. Povedzme že to auto stálo 600 000,- Sk v roku 2006, koľko by musel z neho dať do príjmu ak by skončil so živnosťou v roku 2008.

Možno, že zle vysvetlujem otázku, ale ja som to pochopil tak, že pri ukončení podnikania SZČO musí do daňového priznania uviesť ako zdaniteľný príjem všetky svoje pohľadávky a zostatky majetku a zdaniť to?
Paula
04.10.06,13:52
Podľa §17 ods.8 písm.a):

8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane


Po tade si rozumieme. O majetku som nič nenašla.