Frantisek S.
23.10.23,10:04
Dobry den, rad by som poziadal o radu. Mame dieta, ktore je uznane ZTP a radi by sme poziadali o opatrovatelsky prispevok.Po kontakte lokalneho uradu prace nam bolo povedane, ze je mozne podat ziadost az ked dovrsi syn 6 rokov. Ak si vsak matne spominan, bolo schvalene (parlamentom alebo vladou), ze ziadost je mozne podat uz 3 mesiace pred dovrsenim 6 rokov. Viete prosim poradit, kde najdem nejaky zaznam alebo citaciu zakona aby som vedel argumentovat UPSVAR.Vdaka.
Frantisek
Tweety
23.10.23,08:15
Frantisek S.
23.10.23,08:18
Nikde to tam nie je spomenute, uz som pozeral.Vdaka
Tweety
23.10.23,08:20
Vyberiem ti Peňažný príspevok sa poskytne, ak:

opatrovanie vykonáva oprávnená osoba,
sa opatrovanie poskytuje fyzickej osobe s ŤZP, ktorá dovŕšila 6 rokov veku a je odkázaná na opatrovanie,
ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vydá rozhodnutie o priznaní peňažného príspevku a toto rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.
Frantisek S.
23.10.23,08:30
Ano, ale tu nikde nie je spomenute, kedy mozem podat ziadost. Mne ide o to aby som kontinualne presiel z rodicovskeho prispevku na optrovatelsky bez straty prijmu. A na to aby som tak urobil, je nutne podat ziadost skor ako 6 rocny aby mal UPSVAR cas rozhodnut.
Frantisek S.
23.10.23,08:44
Este raz, kedze mi to neodoslalo odpoved pravdepodobne :( Mne ide skor o ziadost a nie ze narok. Mojim cielom je plynuly prechod z rodicovskeho prispevku na optrovatelsky a tento je mozny len podanim ziadosti pre dovrsenim 6 roku dietata, kedze upsvar potrebuje cas na rozhodnutie.
Tweety
23.10.23,08:46
info na úrade si dostal, lehota na podanie žiadosti vopred nikde nie je, veď podaj a uvidíš či, ti ju zoberú
red john
23.10.23,09:01
1. Nechcem byt zly,ale matne spominanie je dost neurcita informacia.
2. Na nete neexistuje nic podobne, o com ty vravis.
---------
Mam skor dojem, ze si onehda nieco matne zapocula, zle vyhodnotila a nasledne aj zbrklo konala.
Uvedene tri mesiace ale net spomina, no v inej suvislosti , citujem :
" Na základe odovzdanej písomnej žiadosti sa následne začína konanie o priznanie peňažného príspevku, ktoré trvá približne 3 mesiace. "
https://www.tena.sk/starostlivost-o-blizkeho/inkontinencia-a-zdravie/articles/narok-na-opatrovatelsky-prispevok-v-roku-2020

Co sa tyka vyplacania, tak prispevok bude priznany spatne, od podania ziadosti.
Ziadost mozu na podatelni by prijat mali-dokonca museli. Ak nie, da sa poslat aj postou.
No ak je konanie az od 6 rokov, tak budes aj tak cakat.
Katy a R
23.10.23,09:10
Ak požiadaš až v deň 6-tich narodenín - a ak rozhodnú, že príspevok naozaj patrí, vyplatia ti ho spätne od požiadania. Aj keď teda to bude dlhšie trvať (celkom "plynule" to nebude), ale o peniažky neprídeš.
Dovtedy si obehajte všetkých doktorov, aby si mal aktuálne lekárske správy. A pripraviť všetky potrebné dokumenty.
Frantisek S.
23.10.23,09:27
Ano, matne spominat nie je istota. Akokolvek, moja znama maZTP dceru, tato mala 6 rokovminuly tyzden a optrovatelsky ma uz schvaleny. Tak zjavne nieco take existuje. Preto sa pytam.Akokolvek dakujem za diskusiu :)
Frantisek S.
23.10.23,09:30
Kedze sme ziadali aj o ine pripsevky, my uz stanovisko lekarskeho posudku UPSVAR mame: funkncna porucha 90% a dokonca je potvrdene ze je odkazany podla paragrafu 14 ods.4 na opatrovanie.
Katy a R
23.10.23,10:26
No tak keď už máte posúdenie - tak je to potom malina. Príspevok bude hneď :) A vypláca sa spätne, za predchádzajúci mesiac.
Frantisek S.
23.10.23,10:29
Tak dufam, ze ano. Dakujem za pomoc.
veronikasad
23.10.23,12:20
Možno tým bolo myslené, že OP treba začať vybavovať skor, aby rodina nezostala bez financií. Výplata rodičovského príspevku dovŕšením 6 rokov veku dietata končí, tak aby OP plynule nadväzoval ...
Frantisek S.
23.10.23,12:32
Ano, presne to som myslel
buchač
23.10.23,13:19
Tak na toto bolo potom potrebné myslieť už dávnejšie.
Veď aj budúci dôchodca žiada o dôchodok (žiadosť sa môže dokonca spísať vopred), no pokiaľ dostane dôchodok, tak to trvá kľudne aj 6 mesiacov.
veronikasad
23.10.23,14:59
Juraj, nemáš pravdu s dôchodkom, keď požiada vopred, žiada o predčasný dôchodok a starobný dôchodok mu krátia... Môže si dať akurát skontrolovať dobu dôchodkového poistenia , prip. požiadať o predbežný výpočet, riadny starobný dôchodok dostane až po dovŕšení dôchodkového veku.
Pri opatrovateľskom sa preveruje zdravotný stav dieťaťa, preto treba vopred...
buchač
23.10.23,16:06
Veronka...čítaj s porozumením.
Reagoval som poznámkou o dôchodku na tú čakaciu dobu a že dotyčná osoba z niečoho žiť musí.
veronikasad
23.10.23,16:12
Dôchodca by mal na to mysliet celý život, matka na rodičovskom príspevku veľa toho neušetrí...