mia iva
26.10.23,18:02
Prosím o pomoc-radu, čo mám robiť, keď som si takto zavarila: pracovne sa pohybujem v správe bytov s tým, že moja hlavná náplň je starosť o mestské byty. Preberala som jeden byt, kde som do preberacieho protokolu neuviedla, že v byte chýba digestor a tiež, že mi neodovzdali kľúče od schránky-vraj je pokazená. ústne sme sa dohodli, že digestor v pondelok doručia-lebo ho objednali a tiež v pondelok opravia schránku. Nič z toho sa neudialo, ja budem musieť škodu uhradiť. Je mi jasné, že je to moja chyba, že som sa dala oklamať. Prosím Vás ako sa viem domôcť toho, aby sa mi peniaze od týchto nájomcov vrátili?mám aj komunikáciu v telefóne - messenger, kde ma uisťovali, že všetko bude ok? existuje nejaká možnosť?? ďakujem
misoft
27.10.23,10:19
Ústna dohoda je tiež forma dohody medzi dvoma osobami (subjektami), ale platí - "Co jest psáno - to jest dáno!" - takže teraz musíš TY dokazovať stav (ale ťažko niečo dokážeš, keď (a to predpokladám) nemáš žiadni inventárny súpis, žiadnu fotku - len ústne vyjadrenie protistrany, ktorá to môže kedykoľvek poprieť. Ťaháš za kratší koniec lana. Komunikácia v Messengeri - tam sa tiež toho dá napísať veľa, ale to nie je relevantný dôkaz.
mia iva
27.10.23,11:05
Ďakujem za odpoveď, aj som ju takúto čakala.
Ja súpis-preberací protokol mám aj podpísaný oboma stranami a preto som do neho neuviedla tie závady, lebo sme sa dohodli-bolo mi sľúbené, že všetko dajú na poriadok
red john
27.10.23,11:29
Nase zakony poznaju aj pojem "ustna dohoda".
Horsie je to uz s aplikaciou prava do reality. Ale to je niekedy problem aj pri napisanej forme.

Komunikacia v telefone je tiez urcita forma dokazneho bremena.
No zakon presne nespecifikuje, ci je ju nutne brat v uvahu.
Pri sudnom konani SMSku sudca moze prijat ako dokaz, no nemusi.
V prvom rade si ale je potrebne uvedomit, ze je potrebne dokazat, ze SMSku pisal majitel mobilu.
mia iva
29.10.23,17:50
dakujem za radu , myslim, že mi to písala ona, lebo bola tesne pred pôrodom a písala kedy pôjde rodit atd
mia iva
29.10.23,17:51
bol tam jej partner, ktorý v tom byte nebol ani nahlásený a potom nový nájomca, ktoré mu som hneď hovorila, ako sme sa dotyčnou dohodli, ale naraz tam neboli.dakujem