rockon
02.11.23,08:53
Chcel by som sa spytat, ako mam fakturovat sprostredkovanie tovaru formou dropshippingu v 2 pripadoch, aby bol za pripadne reklamacie zodpovedny dodavatel a na mne by bolo len sprostredkovanie a dorucenie produktu-v prvom pripade dodavatel posle tovar zahranicnym dopravcom priamo zakaznikovi, v druhom pripade dodavatel posle tovar zahranicnym dopravcom mne na adresu a ja ho preposlem slovenskym kurierom zakaznikovi.

https://i.ibb.co/nM1KVcg/Kuriers.jpg
1. pripad-Zakaznik si na mojej web stranke objedna sprostredkovanie tovaru zo zahranicia, zaplati mi kartou celu sumu 100 EUR za sprostredkovanie (zahrnuje tovar+poplatok za sprostredkovanie+dopravu). Doprava od dodavatela produktu je zdarma v cene produktu. Ja vybavim nakup tovaru za 80 EUR (zaplatim za tovar prevodom) od dodavatela, ktory posle tovar na sklad dopravcu v zahranici a dopravca tovar doruci priamo zakaznikovi za 10 EUR (zaplatim za dopravu dopravcovi) a zoberiem si zisk za sprostredkovanie 10 EUR od zakaznika.

2. pripad-Zakaznik si na mojej web stranke objedna sprostredkovanie tovaru zo zahranicia, zaplati mi kartou celu sumu 100 EUR za sprostredkovanie (zahrnuje tovar+poplatok za sprostredkovanie+dopravu). Doprava od dodavatela produktu je zdarma v cene produktu. Ja vybavim nakup tovaru za 80 EUR (zaplatim za tovar prevodom) od dodavatela, ktory posle tovar na sklad dopravcu v zahranici a dopravca tovar doruci na moju adresu za 5 EUR (zaplatim za dopravu dopravcovi), ja preposlem tovar kurierom zakaznikovi (zaplatim za dopravu kurierovi 5 EUR) a zoberiem si zisk za sprostredkovanie 10 EUR od zakaznika.

Moje otazky-napiste mi, ako by som mal z mojej firmy vystavit fakturu a na kolko EUR
1. V prvom pripade - Moze prebehnut fakturacia tak, ze budem fakturovat zakaznikovi len sprostredkovanie (vratane dopravy) 20 EUR, aj ked som dostal od zakaznika predtym platbu 100 EUR? Fakturu za tovar na 80 EUR by dostal zakaznik od dodavatela v baliku.

2. V prvom pripade - Treba nejak fakturovat z mojej strany zakaznikovi aj tych 80 EUR, ktore zaplatim dodavatelovi za tovar pri sprostredkovani tovaru? Alebo staci ked dodavatel vystavi fakturu za tovar 80 eur priamo zakaznikovi? Od zakaznika som dostal platbu 100 EUR, z toho 10 eur poplatok za sprostredkovanie, 10 eur poplatok za dopravu a 80 eur poplatok za tovar. Staci, ked zakaznikovi vyfakturujem 20 EUR za sprostredkovanie?

3. Je nejaky rozdiel v mojich fakturach v druhom pripade? Moze prebehnut fakturacia tak, ze budem fakturovat zakaznikovi len sprostredkovanie (vratane dopravy) 20 EUR, aj ked som dostal od zakaznika predtym platbu 100 EUR? Fakturu za tovar na 80 EUR by dostal zakaznik od dodavatela v baliku. Treba nejak fakturovat z mojej strany tych 80 EUR, ktore zaplatim dodavatelovi za tovar pri sprostredkovani tovaru? Od zakaznika som dostal platbu 100 EUR, z toho 10 eur poplatok za sprostredkovanie, 5 eur platim dopravcovi (da mi fakturu), 5 eur kurierovi (da mi fakturu) a 80 eur poplatok za tovar.
občasník
02.11.23,08:51
prečo myslíš, že by mal byť za reklamácie zodpovedný dodávateľ a nie ty?

ako si na to prišiel? čiže ty by si chcel zobrať peniaze a o nič sa nestarať? zaujímavý biznis model...

https://uspesne-podnikanie.sk/co-je-dropshipping/
misoft
02.11.23,09:24
Len pre upresnenie pre prípad reklamácie: Zákazník je s TEBOU v obchodnom styku - takže všetko ohľadom reklamácie padá na TEBA. A ty si povinný dodržať zákonné lehoty - nech ťa to stojí čokoľvek.
rockon
02.11.23,09:31
Nemusis sa hned urazat, ide mi skor o to, aby som nemusel zodpovedat ja za vyrobne vady dodavatela za ktore nemozem, ale mohol predavat urcity tovar. Existuje viac sluzieb, kde sprostredkovatelia sprostredkuju predaj zo zahranicia a fakturu za tovar tam da dodavatel, cize on je zodpovedny za reklamacie a sprostredkovatel fakturuje dopravu a sprostredkovanie zakaznikovi, tak som sa len chcel spytat, ako je mozne spravne a legalne fakturovat. Chcel by som, aby mi niekto zodpovedal na moje otazky, kto vie pomoct.
rockon
02.11.23,12:34
Ako to je s fakturaciou?