rockon
02.11.23,14:03
Nasiel som jeden web, ktory ponuka, ze sprostredkuju produkty zo zahranicia. Neviem ci to mam nazvat ako dropshiping alebo je to len online eshop so sprostredkovanim. Staci im poslat odkaz na produkt, oni vybavia nakup a dodanie produktu. Ja ako zakaznik zaplatim len 1 platbu sprostredkovatelovi, potom sprostredkovatel vystavi mne fakturu za sprostredkovanie a za dopravu. Fakturu za tovar mi neda sprostredkovatel, ale dodavatel. Nie je mi jasne, ako sa to spravne uctuje z pohladu zakaznika a z pohladu sprostredkovatela.

Priklad: Poslem link sprostredkovatelovi, objednam si u sprostredkovatela tovar za 50 EUR, poslem sprostredkovatelovi 60 EUR (cena za tovar 50 EUR + provizia 5 EUR + doprava 5 EUR), sprostredkovatel mne ako zazaznikovi vyfakturuje 10 EUR-5 EUR provizia za sprostredkovanie a 5 EUR ako cena za dopravu. Fakturu za tovar 50 EUR vystavi dodavatel. Dodavatel posle tovar na adresu sprostredkovatela a ten zabezpeci dopravu mne ako zakaznikovi.

1. Z pohladu sprostredkovatela ma zaujima, ako zauctuje 60 EUR ktore mu zaplatim, ked on vyfakturuje mne len 10 EUR (provizia+doprava)? Fakturu za tovar 50 eur vyfakturuje dodavatel, nie sprostredkovatel. Platbu za tovar 50 EUR posle dodavatelovi sprostredkovatel.

2. Z pohladu mna ako zakaznika, ja ako firma zaplatim 60 EUR sprostredkovatelovi, za to dostanem jednu fakturu 10 EUR od sprostredkovatela (provizia+doprava) a druhu fakturu od dodavatela na 50 EUR za tovar a tie si dam do nakladov. Je uctovne aj pravne v poriadku, ze poslem 1 platbu sprostredkovatelovi a za to dostanem 1 fakturu od sprostredkovatela a 1 fakturu od dodavatela?

3. Za pripadnu reklamaciu zodpoveda sprostredkovatel alebo dodavatel?

4. Nemal by sprostredkovatel vystavit fakturu na 60 EUR, ak prijma platbu 60 EUR (tovar+sprostredkovanie+doprava)?

5. Alebo by to potom uz nebolo sprostredkovanie, ale nakup a predaj?

6. Ako to najlepsie robit z pohladu sprostredkovatela aj zakaznika? Tak aby to bolo pre obidvoch uctovne v poriadku.

Skusil som to co najpresnejsie popisat, budem rad, ak mi niekto, kto sa vyzna v uctovnictve a prave odpovie na otazky.