Gabbbb4
02.11.23,20:52
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Mám alebo som mala USB určený na prácu. Niečo som v ňom kopírovala a počas toho mi ho počítač odpojil. USB po vložení do Pc zareaguje zvukom, avšak nič mi už nezobrazuje. Na druhom ho dokonca ukáže aj v Tento počítač, ale nenapíše vlastnosti, kapacitu, nič. Je nejaká nádej, že by sa to dalo zachrániť? Ďakujem za odpovede a pekný deň
Chobot
02.11.23,20:20
Neviem, nakoľko sa vyznáš vo flash zariadeniach (USB kľúče, pamäťové karty), ale zvyčajne v týchto zariadeniach odíde FAT (tzv. file allocation table - niečo ako je v knihe obsah). To znamená ,že PC nevie bez toho obsahu vyhľadať v jednotlivých sektoroch (v knihe by to boli stránky) súbory.

Jednoznačný postup neexistuje - treba vždy improvizovať. Ak ti v PC zobrazí aspoň zariadenie a nevidíš, čo na ňom je, to je možno ten lepší prípad. Vtedy stačí nainštalovať recovery program a skúsiť obnoviť dáta - popíšem nižšie.

Mne zobrazilo, že zariadenie nie je naformátované a ponúklo mi iba možnosť formátovania. Tak som ho musel naformátoval rýchlym spôsobom. Pri rýchlom spôsobe len vytvorí tú FAT tabuľku - obsah, ale na samotné clustre nesiahne a v nich zostane to, čo tam bolo pred formátovaním.

Ak teda musíš formátovať, tak len rýchlym spôsobom. Ak nemusíš formátovať, tak tu je postup:

Treba si stiahnuť a nainštalovať nejaké free recovery aplikácie pre flash disky a skúsiť s nimi vytiahnuť, čo sa z kľúča vytiahnuť dá. Tie recovery aplikácie fungujú tak, že preskočia ten obsah a prehľadajú celú pamäťovú oblasť. Ak niečo nájdu, skúsia to pospájať a identifikovať. Takýmto spôsobom sa zvyčajne dá obnoviť dosť súborov zo zariadenia a následne uložiť na iné zariadenie, napr. pevný disk.

Chce to ale trochu zručnosti, trpezlivosti (niekedy preskenovanie zariadenia trvá aj pár hodín). Problém je, že nie všetko, čo je free je naozaj free. Free verzie ponúkajú zvyčajne len možnosť obnoviť limitované množstvo dát, alebo len vyhľadajú súbory, ale na ich obnovu už treba platenú verziu a pod.

Šanca na obnovenie nejakých dát je vždy (pokiaľ zariadenie - USB kľúč alebo flash disk nie je mechanicky poškodený), len nie každý vie dáta z neho obnoviť. Ak to nevieš, alebo si netrúfneš, a máš tam veľmi dôležité dáta, treba kontaktovať nejaký servis, ktorý takúto službu robí.

Môžem ti pozrieť, ktorými aplikáciami som sa o obnovu pokúsil ja a napíšem ti ich. Len to mám na inom PC.

Inak USB kľúče a flash disky sú dosť nespoľahlivé úložné zariadenia (v porovnaní napr. s pevným diskom). Treba ich používať iba na prenos dát medi počítačmi, vždy treba mať zálohu dôležitých súborov aj na pevnom disku a pravidelne ju aktualizovať.
Chobot
07.11.23,21:24
Tak som pozrel tú apku a obnovil som dáta z pokazenej micro SDHC karty pomocou Wondershare Recoverit. Vo free verzii možno obnoviť až 100 MB dát. Ale zobrazí všetky, ktoré nájde. Takže ak sú pre teba veľmi dôležité a je ich viac, ako 100 MB, tak si treba kúpiť platenú verziu.