vicktor
03.11.23,13:14
Ahojte, prosim o rady.
Byt vlastnia manzelia 3/4 ako BSM a 1/4 syn, ktory zije v zahraničí.
Platby od najomcu bude poberat manžel. Staci ak sa zaregistruje on sam, alebo sa musia vsetci traja?
Manzel je na dochodku, manzelka este pracuje, syn studuje.
Ak sa manzelka a syn neregistruju, asi nemozu využit odpočet 500 eur z prijmu - alebo mozu?
Ak vyuziju odpocet 500e, nemusia k tomu podávat daňové priznanie?
A manžel uvedie prijem bez tej tisicky?
Mária27
04.11.23,15:07
Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť, že bude prenajímať len jeden. V prípade nedohody môžu prenajímať väčšinou podľa podielov.
Zdá sa, že by to bolo vhodné pre manželku. Daň z príjmu sa platí.
veronikasad
04.11.23,15:23
aký je predpokladaný ročný príjem z prenájmu ?
veronikasad
04.11.23,15:24
prečo myslíš že pre manželku, ktorá má príjem zo zamestnania ?
Mária27
04.11.23,15:35
Daj svoj názor.
veronikasad
04.11.23,15:42
Ide o pasívny príjem bez nároku na NČZD. Nepoznáme ročnú výšku prenájmu, ak je do polovice ročnej NČZD, dôchodca nemusí podať DP.
Rovnako, ak by sa časť príjmu uplatnila u syna, ktorý nemá iný príjem (???), tiež nemusí podať DP.
veronikasad
04.11.23,16:18
Katy a R
05.11.23,16:46
záleží aj od výšky príjmu z prenájmu.
Ja by som asi takto postupovala:
Na syna jeho prislúchajúcu 1/4 príjmu (aj 1/4 výdavkov). Využije OP - možno mu vznikne povinnosť podať DP - a možno ani nie (teda možno žiadna daň)??
Manželia (BSM) si môžu rozdeliť tie 3/4 príjmu v ľubovoľnom pomere. Takže na manželku by som dala len 500 - to by bol oslobodený príjem, v tom prípade môže požiadať zamestnávateľa o RZD - DP nerobí.
No a na manžela (dôchodca) zvyšok. Využije OP - a či bude musieť podať DP a či výjde platiť daň - to už záleží od toho, koľko ostane a tiež od výdavkov ???
Pozor na správne vyplnenie DP a tiež na koeficient pri výdavkoch.
K registrácii - ja by som asi registrovala manžela a syna.
vicktor
06.11.23,07:53
Tohtorocny prijem za 2 mesiace nov a dec 2800 plus depozit 1400. Aj ten treba zdanit? Vsak ho bude treba vratit.
Mesacne naklady cca 300.
vicktor
06.11.23,07:57
Syn studuje a chce brigadovat. Moze sa nanho uplatnit 500 eur odpočet a nemusí podat DP?
Prijmy z brigady si vysporiada sam v zahraničí.
vicktor
06.11.23,08:03
Preco myslis ze syn ano a manzelka nie ?
Bud obaja alebo ani jeden.
Aj neregistrovany vlastnik moze uplatnit odpocet?
Prijem bude mesacne 1400 a vydavky 300.
kn-alka
06.11.23,08:40
Syn si nevysporiada príjmy iba v zahraničí, musí si ich vysporidať aj tu na SR - podáva DP typ A, aj keď má príjmy iba zo zahraničia (teda ak jeho príjmy budú vyššie ako polovica NČZD)
ak bude mať príjem aj z tohto nájmu, tak podáva DP typ B, kde uvedie oba príjmy - aj zo zahraničia, aj z prenájmu
vicktor
06.11.23,09:36
no tak zistujem ze viem ze nic neviem...
Preco musi podavat DP na Slovensku? Pred studiom bol zamestnany a urcite tu nepodaval DP. Co by tam napisal - prijmy x, dan vysporiadana, posielam vam nulu?
veronikasad
06.11.23,09:46
Syn má trvalý pobyt na SK? Je rezidentom SK? Ak áno, podáva na SK daňové priznanie z celosvetových príjmov, teda aj príjmov z CZ. Pri týchto príjmoch zo zamestnania uplatní metódu vyňatia príjmov.
marjankaj
06.11.23,09:48
vicktor (Dnes 11:36) no tak zistujem ze viem ze nic neviem..
Ty si hotový sokrates.:---
kn-alka
06.11.23,10:49
áno Victor, presne tak - "posielam Vám nulu"

ak na DÚ nepodá, že má platiť nulu, ako má DÚ vedieť, že má platiť nulu? aj o nule treba účtovať :D :D :D
Katy a R
06.11.23,16:07
Neviem o akom "odpočte" píšeš??? Do DP idú len zdaniteľné príjmy. OP= oslobodený príjem (500), ten do DP nejde!
K registrácii - manželia majú BSM. So synom je to inak - podielové vlastníctvo. Samozrejme, urob podľa seba:)
Kďže si doplnil výšku príjmu - tak za tento rok by to rozdelenie mohlo byť tak, ako som napísala. Manželom daň nevýjde vôbec. Synovi len vtedy - ak mal aj iné príjmy.
No a v budúcom roku by som príjem v BSM rozdelila : na manžela cca 3320 (daň žiadna) a zvyšok na manželku - tam samozrejme daň výjde - z jej základu dane.
Synovi pri tom celoročnom príjme tiež - z jeho ZD.
rôzne príklady nájdeš aj na stránke FS