panrytier
04.11.23,21:22
Dobrý, som mladý chalan a prednedávnom som bol nakupovať v Kauflande nejaké drobnosti. Mal som na sebe čiernu bundu s kapucňou a pozeral som si zapalovače clipper a že či nenájdem nejaký pekný. Samozrejme som ich musel vyťahovať ale žiaden sa mi nepáčil tak som pokračoval v nákupe. Prišiel som k samooslužnej pokladni a platil som cca 6 eur za moje veci. Vyšiel som a hneď som videl že SBSkar sa na mňa kuká a zobral mi moj bloček z rúk. Zamrmlal si niečo o zapalovačoch a popritom pristúpil ďalši sbskar a povedali mi že mám ísť s nimi. Absolútne som nechapál situácii, nikdy by ma nenapadlo že by sa mi takéto niečo stalo. Až keď ma odviedli do malej miestnosti som si uvedomil o čom vlastne hovoria. Jeden čo sledoval kamery do mňa začal so slovami typu “daj ten zapalovač, my vieme že ho máš, proste ho daj a vyriešime to”. Ja som sa len naňho kukal a povedal som že nemám žiadny zapík však som si kúpil 6 eurový nákup tak asi euro budem mať aj na zapalovač. Keďže som sa ponáhľal do práce a mal som zlú náladu dosť ma to emočne vykrivilo že si nedal povedať že žiadny zapalovač pri sebe nemám. Tak som od nervov začal ukazovat celú moju tašku (bolo to dosť nepríjemné, keďže som tam mal svoje osobné veci) a každé vrecko. Následne keď videli že nič nemám ten jeden išiel znovu pozrieť záznam a keď sa vrátil bol len taký že “kamera je v takom zlom uhle a vyzeralo to že ste ten zapalovač zobrali a nevrátili naspať”. Pustili ma aj sa ospravedlnili ale do roboty som meškal. Ja by som len chcel vedieť či teraz zadržia každého kto sa pozerá na tie zapalovače alebo či ma zastavili len kvôli tomu že som mladý a mal som kapucňu… Ďalší fakt je že niesom plnoletý. Moja otázka teda znie, či ich správanie bolo v súlade so zákonnom a či oni môžu podľa zle pozretých kamerových záznamov a zle odvedenej práci ma začat obviňovať ( dosť agresívne) a zaťahovať ma do miestnosti ako neplnoletého. Oplatí sa mi sťažovať?
duves
05.11.23,10:36
Nabudúce nekukaj a ticho pozeraj. Bude to menej nápadné.
panrytier
05.11.23,10:50
Tvoja odpoveď nie je v súlade s mojou otázkou a myslim si ze ako slobodny obcan si mozem pozerat tovar ked ho chcem kupit xd
red john
05.11.23,10:52
Odpovede k otazkam, ten zvysok ma nezaujima.
1. Uvedeny popis situacie je pohlad len jednej strany, tej tvojej.
Ak ide len o zakonnost, tak ano, vsetko bolo v sulade so zakonom. Ze si nic neodcudzil, to neznamena, ze SBS nema pravo postupovat tak, ako keby sa tak stalo.
2. Druha vec je, ze aj v pripade podozrenia by sa mali pracovnici SBS spravat primerane.
Lenze ty si mlady, tak nevies svoje prava a ako kazdy v tomto veku nevies, ze existuju aj nejake povinnosti.
3. Ci sa oplati stazovat, tak to sa opytaj rodicov. Lebo oni by museli konat v tvojom mene ako zákonni zastupcovia , nakolko ty si neplnolety.
OneUp
05.11.23,12:49
Vykasli sa na trapne odpovede.
SBS moze vykonavat prehliadku len s tvojim suhlasom. Jeden iniciativny SBS blbecek takto sa snazil zneprijemnovat zivot zakaznikom. Ignoroval som jeho ziadosti o osobnu kontrolu. Vyvrcholilo to, ked mi zabranil odchodu z predajne.Zavolal som si veducu. Poziadal som ju o zavolanie Policie, s tym, ze ak bude prehliadka negativna, podam trestne oznamenie Situacia vyvrcholila , ked do kancelarie veducej vtrhla pani, ktorej SBS vysypal obsah celej kabelky. Tu uz Policia bola nutna. SBS Kuczman uz v Lidli na stanici v KE nepracuje
OneUp
05.11.23,12:51
zase si sa ozral ?
misoft
05.11.23,18:21
Inými slovami - pokiaľ prejde pokladnicou a má zaplatený tovar - SBS-kár NESMIE ti siahať na tvoj majetok. Môže však zadržať "podozrivého" a privolať štátnu políciu - on sám nemá žiadne právo na osobnú prehliadku.
Pokiaľ zadržal a vykonal osobnú prehliadku - je to obmedzovanie osobnej slobody.
https://www.peniaze.sk/ekonomika/3922-ake-su-pravomoci-pracovnikov-sukromnej-bezpecnostnej-sluzby-sbs
z toho:
"zadržať osobu do príchodu polície za predpokladu, že bola pristihnutá pri trestnom čine alebo priestupku,"
a
"Čo si SBS-kar (ne)môže dovoliť
-Kontrolovaná osoba musí strpieť prehliadku, ktorá však musí byť v súlade so zákonom.
-SBS-kar môže podozrivú osobu v primeranej miere aj zadržať až do príchodu polície.
-Pracovník SBS je oprávnený používať v krajnej potrebe aj putá, obušok alebo slzný sprej.
-Pracovníci SBS nemôžu používať profesionálne hmaty a chmaty.
-Vyšetrenie prípadného trestného alebo priestupkového skutku rieši polícia, prípadne iný oprávnený štátny orgán.
Pracovníci SBS nemôžu na osobu strieľať.
-Neprimeraný zásah pracovníka alebo pracovníkov SBS, môže dotknutá osoba riešiť podaním trestného oznámenia alebo súdnou žalobou."
Osobná prehliadka - teda hrabanie sa vo vreckách, hrabanie sa v taške - na toto SBS nemá oprávnenie (to môže len polícia. A navyše - u mladistvého - už dupľom nie.
buchač
05.11.23,18:41
misoft (Dnes 20:21) Inými slovami -...
=====================
Tie INÉ slová si nechaj pre seba...si na totál znegoval to, čo je napísané v linku.

Článok zosmolil nejaký mladý (meno Homola), ktorý vie o problematike akurát tak trt.
Ma dostal v tvrdení...citujem :
" Pracovníci SBS nemôžu na osobu strieľať. "

To kde je v zákone napísané ??? Píše všeobecne (a ty to bez uvažovania papagájuješ), ale toto proste neplatí.

Alebo aj inak...prečo majú pracovníci SBS (síce nie všetci) pri sebe zbraň ?
Niečo z legislatívy
https://www.bezpecnostvpraxi.sk/clanok-z-titulky/zbrane-a-strelivo-v-kontexte-sukromnej-bezpecnosti_aktbvp.htm