milagros208
07.11.23,10:03
Zdravím. Naša zamestnankyňa uvažuje ísť ešte tento rok do predčasného dôchodku niekedy v priebehu decembra 2023. Ak som to správne pochopila, odchodné jej budem vyplácať až po priznaní predčasného dôchodku, čo bude až po skončení PP. Ako to bude s odvodami z tohto príjmu, keďže predčasný dôchodca nemôže byť dôchodkovo poistený? Taktiež sa chcem spýtať, ak táto zamestnankyňa ukončí PP 22.12.2023, môžem ju zamestnať na dohodu o vykonaní práce od 27.12.2023 s uplatnením výnimky? Aký príjem by potom mohla mať na túto dohodu? Ďakujem.
Negoce
07.11.23,09:58
odchodné sa musí vyplatiť cez VPP , po ukončení PPV sa predsa môže vyplatiť mzda, bez prihlásenia do SP,.....pozri si nejaký materiál ako sa vypláca mzda, odmena alebo iná zložka mzdy po ukončení PPV............ žiadna DoVP , táto je v rozpore so zákonom (podvod?).,........
veronikasad
07.11.23,10:14
Na dohodu o pracovnej činnosti s odvodovou výnimkou ju môžeš zamestnať až keď bude mať rozhodnutie SP o priznaní predčasného starobného dôchodku, čo bude trvať 2-3 mesiace
milagros208
07.11.23,10:52
Ďakujem za odpoveď. Toto mi nenapadlo. Práve preto som to aj tu napísala, či som myslela na všetko....A na tento fakt som pozabudla.
milagros208
07.11.23,10:57
Nejde tu o žiaden podvod. Dohoda predsa nie je v rozpore so zákonom. Jediný problém je tu akurát s OOP, ktorá sa nemôže použiť, pokiaľ nebude priznaný predčasný dôchodok. Ja len hľadám rôzne možnosti a riešenia.
Negoce
07.11.23,11:01
keď myslíš, že sa takto obchádzať zákon.......
Negoce
07.11.23,11:24
tigy
07.11.23,12:34
Zatiaľ všetky články, čo som o tomto predčasnom dôchodku čítala tam automaticky spomínajú aj túto možnosť (dohoda s výnimkou), takže nemyslím, že ide o obchádzanie zákona, ale o možnosť privyrobenia si v rámci zákona...
veronikasad
07.11.23,13:11
Tigi, nie je to obchádzanie zákona, ale určite ju nemožno uzavrieť pár dní po ukonceni pracovného pomeru, bez rozhodnutia SP o priznaní PSD
tigy
08.11.23,07:20
Iste, však inak by sa na ňu tá výnimka nevzťahovala, len Negoce naznačoval/a, že ide o obchádzanie zákona, preto som reagovala, že nejde...
milagros208
08.11.23,11:37
Ďakujem za vaše reakcie. V žiadnom prípade nešlo o to, aby sa nejakým spôsobom obchádzal zákon. Napísala som tu nejakú predstavu ako by sa to mohlo riešiť s tým, že ma nenapadli všetky aspekty s tým súvisiace. Ale keďže ste ma upozornili na to, na čo som ja nepomyslela, viem, že to takýmto spôsobom nepôjde. Len sa mi jednoducho nepáčia obvinenia z podvodu alebo obchádzania zákona. Keby som všetko vedela, tak sa nepýtam...
milagros208
20.11.23,06:58
Zdravím. Chcela by som sa ešte uistiť ohľadom odchodu do predčasného dôchodku a PN. Zamestnankyňa dnes,20.11.2023 nastúpila na PN. Pracovný pomer jej končí 30.11. a od 1.12.2023 chce požiadať o predčasný starobný dôchodok aj z dôvodu zdravotných problémov. Predpokladám, že PN bude trvať aj po ukončení PP a teda v čase, keď chce požiadať o predčasný dôchodok. Od 1.6.2022 by to už nemal byť problém a o predčasný dôchodok môže požiadať ako mala v pláne a naďalej môže aj marodovať a dostávať aj predčasný dôchodok aj PN? Má problémy s chrbticou aj kolenom a nechcela by som jej zle poradiť napr. tým, že musí ukončiť PP a až potom požiadať o dôchodok, ak zdravotné problémy budú aj naďalej trvať. Ďakujem. Ide o inú zamestnankyňu ako v predošlom prípade.
veronikasad
20.11.23,07:20
kedy jej vznikne nárok na riadny starobný dôchodok ?
milagros208
20.11.23,07:49
Apríl 2025.
veronikasad
20.11.23,08:17
ak nemala vysoký príjem, treba zvážiť či by pre nu nebolo výhodnejšie isť do dochodku až v roku 2024. Valorizácia je už známa, ADH zverejnia o pár dní ... Teda aktuálne dlhodobejšia PN, potom úrad práce a až potom požiať o PSD. Ak neukončí pracovný pomer, získa ďalšie dni dôchodkového poistenia počas PN, aj krátenie bude nižšie. Má 40 rokov dôchodkového poistenia ?
milagros208
20.11.23,09:06
Už je rozhodnutá ísť na predčasný starobný dôchodok, dokonca už bola spísať žiadosť. Tiež som jej spomínala dlhodobú PN, ale nechce byť obmedzovaná nejakými vychádzkami. Je teda možné, aby marodovala aj v decembri, keď bude žiadať o predčasný dôchodok alebo aj dlhšie?
veronikasad
20.11.23,09:12
PN-ka je možná, len musí byť ukončený pracovný pomer. Veď aj v súbehu s poberaním PSD musí dodržiavať liečebný režim ...
milagros208
20.11.23,09:28
Ďakujem za odpoveď aj pripomienky. PN nebude chcieť kvôli liečebnému režimu predlžovať pokiaľ nebude musieť vzhľadom na zdravotný stav.