emyly
08.11.23,07:10
Mám nárok na túto dotáciu, ak som vedená na UP piaty mesiac a chcem začať od 1.1 pracovať ako SZČO?
Do 30.6 bol projekt Chyť sa svojej šance ale to už nie je, preto sa chcem spýtať, či mám nárok na iný druh dotácie. Ďakujem za odpovede.
ivka70
08.11.23,06:20
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (ďalej len „SZČ“) môže úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytnúť na čiastočnú úhradu nákladov súvisiacich s prevádzkovaním SZČ uchádzačovi o zamestnanie (ďalej len „UoZ“) evidovanému na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „úrad“), ktorý:

- je vedený v evidencii UoZ najmenej 3 mesiace;

- je vedený v evidencii UoZ najmenej 12 mesiacov, ak v období 6 mesiacov pred zaradením do evidencie UoZ pozastavil alebo skončil prevádzkovanie SZČ;

- bude samostatne zárobkovo činnou osobou (ďalej len „SZČO“), ktorá bude prevádzkovať živnosť v zmysle zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov; alebo

- bude vykonávať poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch podľa § 12a až 12e zákona č. 105/1990Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení neskorších predpisov;

- o príspevok požiada písomne;

- bude SZČ prevádzkovať nepretržite najmenej dva roky.

https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost-49.html?page_id=13191
emyly
08.11.23,06:26
vďaka za rýchlu odpoved, toto som si vygooglila aj ja ale pani na UP ma tak sfukla že na to narok nemám, že to môžu dostať len znevyhodnený. Nakolko už poznám protivitu niektorých uradničok, nechcem sa dať odbiť a hore uvedene mi tam nechce nikto vysvetliť. Poslala by som na UP žiadosť písomne, len neviem či na to narok teda ozaj mám.
veronikasad
08.11.23,06:27
Pred koncom roka býva rozpočet na príspevky na samostatne zárobkovú činnosť vyčerpaný, nové prostriedky zvyknú uvoľniť vo februári. Informuj sa na úrade prace.
Podmienky spĺňas, ale do 1.1.2024 to asi nestihnes vybaviť, v čase schvaľovania príspevku živnosť nemôže byt aktivna
ivka70
08.11.23,06:29
Treba pozriet, ci splnas tie podmienky. Ak ano, ziadost poslat mozes, su povinni odpovedat, tak sa dozvies ci mas alebo nemas narok.
Schvalit ten prispevok je ale moznost, nie povinnost UP. Zavisi aj od toho, aku cinnost ako SZCO chces prevadzkovat.
veronikasad
08.11.23,06:34
Mala si už predtým živnosť s dotáciou na podnikanie?
veronikasad
08.11.23,06:43
Akú činnosť budeš vykonávať ako SZČO?
emyly
08.11.23,07:05
volna živnosť - predaj a prenájom športových zariadení