icequeen
09.11.23,05:19
Po matke som zdedila cast domu, teda zdedili sme ho viaceri :
Ja (dcera), nevlastny otec a nevlastny brat kazdy po 3/12.
Dalsi dvaja pribuzni po 1/8.

V dome trvalo byva od zaciatku iba sam brat.
Je ale na jeho podiel exekucia, kedze neplatil roky nic a tiez je exekucia na podiely tych 2 pribuznych.

Uz je to v tom stadiu, ze exekutor dava dom do drazby a pohladavky tych, co maju exekuciu odkupi cudzia osoba, tym padom aj ich podiel. Tu nastava problem, ze brat nema kam ist.

Z nasej rodiny teda zostane v dome len moj podiel a otcov, zvysok bude patrit cudzim.

Zrejme aj mne pride od kupca ponuka na predaj mojej casti, avsak neviem ako konat:

1/ ak predam svoj podiel, ziskam sice peniaze, ale vacsinu domu bude vlastnit cudzi a brata vystahuju, pripadne ak by tam aj zostal kedze jeho otec nepreda podiel, moze sa ten vacsinovy vlastnik nastahovat do domu

2/ ak moj podiel nepredam cudziemu, ale napr. darujem bratovi, exekutor pravdepodobne siahne aj na tento jeho majetok a ja nebudem mat nic, a on tak isto dopadne ako v prvom bode

3/ ak nepredam podiel a nedarujem bratovi, vlastnikom domu budem nadalej ja a otec po 3/12 a zvysok cudzi clovek. Brat vsak nadalej bude v dome byvat, kedze nema kam ist, a kedze polovica domu stale zistava v rodine. Hoci nebude vedeny ako vlastnik.

Ako by som mala postupovat? Peniaze by sa zisli, ale nechcem brata dostat na ulicu a on peniaze nema, ze by som to predala jemu.

Na druhej strane, ak tam mne a otcovi zostane podiel, a brat bude dom nadalej, uz kvazi nacierno, uzivat, kto bude platit elektrinu, dane a ine veci? On urcite nie. Obavam sa, ci nejake zavazky neprejdu na mna, hoci tam nebyvam a nikdy ani nechodim.

Napada ma este moznost moj podiel prepisat na otca, sice pridem o peniaze, ale tym padom on bude vlastnit polovicu a nech si tam syna necha.
ivka70
09.11.23,05:42
Pri drazbe mate ako spoluvlastnici predkupne pravo, mozete bratovu cast bud ty alebo jeho otec odkupit pred samotnym zaciatkom drazby.
Ako ale budete riesit energie, ked tam chcete brata nechat byvat a on ich platit nebude, to u si musite rozmysliet.

A mylis sa ,ze na nastahovanie potrebuje niekto nadpolovicnu vacsinu. Ak niekto odkupi cast domu, lebo vy neprejavite zaujem, moze sa do domu nastahovat, aj ked nebude vacsinovym vlastnikom. Tam je dost tazke branit mu v uzivani veci, ktoru vlastni. Najma ked jedinym obyvatelom je niekto, kto uz nebude mat ziadny podiel na dome.

Asi by bolo pre vas najlepsie sa domu komplet zbavit, ale ako doriesit byvanie dospeleho cloveka, ktory nema zaujem sa sam o seba postarat, to uz je tazsi oriesok. Brat moze ist napr. do podnajmu, ale aj tam to znamena platit za seba.
duves
09.11.23,06:24
Ideálne bude využiť predkupné právo. Osobne si neviem predstaviť, žeby som kupoval napr. 1/3 domu v dražbe a existoval tam s uplne cudzími ludmi.
Oliwa
09.11.23,07:18
Veď práve. "Normálny človek" do toho nepôjde. Preto vyvstáva otázka, kto má záujem odkúpiť takýto dom, resp. jeho časť (či už osobne, príp. cez nastrčenú osobu) a za akým účelom. V dnešnej dobe treba byť ostražitý.
duves
09.11.23,07:53
Napr. takí tmavší občania, tak to by bol riadny prúser
Negoce
09.11.23,08:07
potrebuješ do tejto témy zaniesť sprostosti , v tvojom prípade rasizmus ?........
duves
09.11.23,08:24
v tvojom prípade si trhni
icequeen
09.11.23,10:44
Predkupne pravo chapem, ale ja nechcem kupit nikoho podiel, chcem sa zbavit mojho. Otazka je, ze ako. Kedze ako som pisala v otazke, take su moznosti. Jedine mudre riesenie s tym, ze zostane brat v dome je prepisat na jeho otca. A oni uz nech si riesia elektrinu a kto co ako.
ivka70
09.11.23,10:54
tak by mal otec vyuzit predkupne pravo a zaroven mu mozete aj vy predat (alebo darovat) svoj.
Negoce
09.11.23,11:17
aj takýto je spôsob riešenia, na tvoj spôsob (oprav si hrubú chybu)