avv
09.11.23,19:44
Mám dom na hranici pozemku a chcem zatepliť 20cm, čím budem zasahovať k susedovi. Sused súhlasí so zateplením, ale nesúhlasí s odpredajom 4m2, ktoré mu tým zaberiem*.

Chcel by som si právo zatepliť nejako poistiť, napr. formou vecného bremena, ktoré bude viazané na nehnuteľnosť. Je možné zriadiť také vecné bremeno, teda že vlastník susednej nehnuteľnosti má právo trvale užívať dané 4m2 a vybudovať tam zateplenie? Prečítal som čo-to o vecných bremenách, nikde sa takáto možnosť nespomína, ale v zásade podľa textu v Občianskom zákonníku myslím, že by to malo byť možné.

Ak to nie je možné, aká by bola iná najlepšia možnosť okrem predaja?

(*) Susedov dôvod, prečo nechce predať, je, že tam má ešte rozostavanú prístavbu, ktorá nie je zapísaná v katastri, ale má už na ňu hotový geometrický plán. Ak by som urobil ja GP pre odčlenenie 4m2, jeho nezapísaný GP by bol nepoužiteľný a musel by urobiť nový. A jeho kolaudácia je ešte v nedohľadne, aj keď v prístavbe už bývajú.
buchač
09.11.23,19:38
1. Prečítal som čo-to o vecných bremenách, nikde sa takáto možnosť nespomína..
2. Ak to nie je možné, aká by bola iná najlepšia možnosť okrem predaja?
================
1. Zákony predsa nemôžu špecifikovať každú situáciu, ktorá nastane.
2. Pýtam sa, prečo by to malo byť možné ?
- veď tvoj dom stojí na hranici pozemku a tým zateplením by si suseda chcel v podstate pripraviť o kus jeho majetku (aj keď tých pár štvorákov je o ničom).
- no mať na svojej nehnuteľnosti určité vecné bremeno - ťarchu je trochu iná vec a preto nie je čo čudovať sa susedovi, že je proti takému úradnému konaniu.
- sused vyšiel v ústrety a tým je (malo by byť) pre obe strany uzavreté.
Poznámka - existujú prípady, keď sused susedovi nechce umožniť opravu jeho domu zo svojej strany. Alebo sú prípady, keď jeden sused potrebuje opraviť strechu a nedá sa inak, len zo strany suseda, ktorý mu túto opravu nechce umožniť
- čiže dalo by sa povedať, že máš dobrého suseda, ktorý nerobí prieky.
- otázkou je pre mňa dôvod, prečo nie si prístupný návrhu, ktorý navrhuje sused.
avv
09.11.23,21:15
Sused je proti predaju, kvôli tomu GP. Či bude aj proti bremenu, ešte neviem. Myslel som, že ak sa nedá bremeno, čo iné môžem urobiť okrem predaja. Rád by som to mal podchytené, aby mi raz nepovedal, že strhni si to, je to na mojom pozemku.
Jarka 1
10.11.23,06:11
Iná možnosť je zatepliť stenu od suseda niečím tenším, ale drahším. 20 cm je veľa a niet nad dobré susedské vzťahy.
buchač
10.11.23,06:35
1. Myslel som, že ak sa nedá bremeno, čo iné môžem urobiť okrem predaja.
2. Rád by som to mal podchytené, aby mi raz nepovedal, že strhni si to, je to na mojom pozemku.
====================
1. Prinútiť ho nemôžeš k ničomu. ANI súd by ho v tomto prípade nerozhodol tak, že by bolo vydané vecné bremeno...a o predaji už ani nevravím.
2. Podchytiť nie je žiaden problém. Stačí obyčajná dohoda spísaná na papieri.

Holt...toto sú tie problémy majiteľov nehnuteľností, ktoré boli postavené za oných čias na hranici pozemku.

Ako som spomenul...buď rád, že máš dobrého suseda. Ale oni sa to môže veľmi rýchlo zmeniť, ak začneš príliš špekulovať.
avv
10.11.23,07:25
Tam je 30cm stena z plnej tehly, dom je veľmi studený. Dvojnásobne drahším materiálom by som to mohol zredukovať tak na 15cm (PIR panely). Sused tam má dosť miesta.
Jarka 1
10.11.23,07:47
Pozri grafitový polystyrén. My sme to tak riešili.
avv
10.11.23,10:13
Ja chcem dať 20cm grafitového. Bieleho by to bolo 25.

Ale neriešme toto. Sused so zateplením súhlasí, len nesúhlasí s predajom, lebo tam má tú svoju neskolaudovanú prístavbu a nechce sa mu to riešiť. Ja sa zaujímam, ako to najlepšie podchytiť na papieri.