marian ondrasik
04.10.06,16:25
Prosim o radu.Som zivnostnik /vyroba zmrzliny/ a v roku 2005 som vykonaval objednavku pre objednavatela v SNR.Dlzka prace trvala nie viac ako 170 dni.V tej dobe prebehla v danej nemeckej firme kontrola colnym uradom proti ciernej zamestnanosti.Preukazal som sa osobnymi dokladmi a orig. slov.zivnostenskeho listu ako aj kopiou prelozenou do nem. jazyka statnym tlmocnikom a samozrejme aj zmluvou o vykonani objednavky.Po dvoch dnoch mi boli doklady vratene a ustne vyjadrene "ze vsetko je v poriadku".Zial ziadne pisomne vyjadrenie som neobdrzal ani ja a ani nem. firma.V tomto roku /2006/ vykonavam stejnu pracu pre stejnu firmu.Teraz po "14" mesiacoch mi bolo osobne dorucene oznamenie o stihani mna ako zamestnanca bez pracovneho povolenia cize za ciernu pracu.Podotknem ze stale len za rok 2005 a tento rok ich "zatial" nezaujima.Na slov. zivnost pozeraju ako na zdrap papiera ktory sa podla nich u nas rozdava na pockanie bez nejakej potrebnej sposobilosti.Kontaktoval som uz aj slov. generalny konzulat v Mnichove no povedal by som,ze nevedeli kde je sever.Nemecke urady v nicom problem nevidia ale pisomne vyjadrenie mi nikto neda lebo vraj su to vsetko nove veci.Podotknem este ze stihany nie som pre porusenie nejakeho zivnostenskeho zakona v NSR ale hned za "pracu bez povolenia".Poradi mi niekto ako dalej postupovat?Vopred dakujem...
Monika Kováčová
04.10.06,15:32
Zdanil si príjmy ? Možno si overovali, či si podal DP na Slovensku?
JankaO
04.10.06,15:38
Zdanil si príjmy ? Možno si overovali, či si podal DP na Slovensku?

Zdanil, toto neoverovali
JankaO
05.10.06,11:33
Nech Vám presne uvedú, ktoré ustanovenie zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a SRN ste porušili.
marco04
05.10.06,15:41
Prosim o radu.Som zivnostnik /vyroba zmrzliny/ a v roku 2005 som vykonaval objednavku pre objednavatela v SNR.Dlzka prace trvala nie viac ako 170 dni.V tej dobe prebehla v danej nemeckej firme kontrola colnym uradom proti ciernej zamestnanosti.Preukazal som sa osobnymi dokladmi a orig. slov.zivnostenskeho listu ako aj kopiou prelozenou do nem. jazyka statnym tlmocnikom a samozrejme aj zmluvou o vykonani objednavky.Po dvoch dnoch mi boli doklady vratene a ustne vyjadrene "ze vsetko je v poriadku".Zial ziadne pisomne vyjadrenie som neobdrzal ani ja a ani nem. firma.V tomto roku /2006/ vykonavam stejnu pracu pre stejnu firmu.Teraz po "14" mesiacoch mi bolo osobne dorucene oznamenie o stihani mna ako zamestnanca bez pracovneho povolenia cize za ciernu pracu.Podotknem ze stale len za rok 2005 a tento rok ich "zatial" nezaujima.Na slov. zivnost pozeraju ako na zdrap papiera ktory sa podla nich u nas rozdava na pockanie bez nejakej potrebnej sposobilosti.Kontaktoval som uz aj slov. generalny konzulat v Mnichove no povedal by som,ze nevedeli kde je sever.Nemecke urady v nicom problem nevidia ale pisomne vyjadrenie mi nikto neda lebo vraj su to vsetko nove veci.Podotknem este ze stihany nie som pre porusenie nejakeho zivnostenskeho zakona v NSR ale hned za "pracu bez povolenia".Poradi mi niekto ako dalej postupovat?Vopred dakujem...
Ja na tvojom mieste by som poslala odvolanie, proti tomuto rozhodnutiu colnej správe. Ty si nepracoval nelegálne, ale na slovenskú živnosť a či sa to nemcom páči, alebo nie musia ju akceptovať. Nemôžu ti brániť vykonávať prácu na slov. živnosť, takže slov. živnostenský list, preložený do nemčiny malo by to byť potvrdené u nás kdesi v Banskej Bystrici, to si musíš zistiť na živnos. úrade, zmluvy s tým nemeckým odberateľom a dokladovať, že si to zdanil. No moja skúsenosť je, že nemci chcú zdaňovať príjmy v Nemecku v Nemecku. Takže za rok 2005 môžeš podať daňové priznanie do konca tohto roka. Platia dohody o zamedzení dvoj. zdanenia, takže žiadny problém. Nemám skúsenosti s tým, keď si tam pracoval len tak krátko, pretože inač tam musíš byť prihlásený na pobyt a tým aj prihlásená živnosť, že ju tam vykonávaš, oni ti potom pridelia daňov. číslo.
Neviem ako si postupoval, ale asi len na základe toho slov. živnost. listu a nikde si sa neevidoval. Ja som narazila aj na to, že nemci neakceptujú stálu prevádzku po 183 dňoch. Jednoducho žiadali registrovať sa okamžite.
marian ondrasik
06.10.06,19:53
Dane ich zatial vobec nezaujimaju,prihlaseny som bol na pobyt co musim ak som tu dlhsie ako tri mesiace.Ale ani toto ich zatial netrapi.Idu cisto len po praci vykonavanej bez pracovneho povolenia.Aspon len to mi bolo oznamene.Namietku som uz odposlal ,mam aj pravne zastupenie o com ich pravnik oboznamil a teraz uz viac ako mesiac cakam a nic sa nedeje.Mozno sa opät ozvu po roku...zatial dakujem..
marco04
07.10.06,13:55
Dane ich zatial vobec nezaujimaju,prihlaseny som bol na pobyt co musim ak som tu dlhsie ako tri mesiace.Ale ani toto ich zatial netrapi.Idu cisto len po praci vykonavanej bez pracovneho povolenia.Aspon len to mi bolo oznamene.Namietku som uz odposlal ,mam aj pravne zastupenie o com ich pravnik oboznamil a teraz uz viac ako mesiac cakam a nic sa nedeje.Mozno sa opät ozvu po roku...zatial dakujem..
Tak sa netráp právnik to vybaví a toto ako daňové priznanie, meldung, faktúry a objednávky + živnost. list kópie dolož a malo by to byť vybavené. Majú v tom chaos. Veď týmto budeš argumentovať, že to nebola čierna práca.Držím palce.