solide
15.11.23,10:12
Dobrý deň chcel by som poprosiť o radu. Mám kamaráta, dôchodcu, ktorý má starší notebook Toshiba Satellite, 1GB RAM, s Windows 7 Home Premium CZ /preinštalovaný z windows XP/, používa ho na na pozeranie internetu a podobne. Kamarát však stále robí jednu a tú istú chybu, že klikne na hocičo, nechá, to inštalovať a po čase je notebook strašne pomalý a musím mu preinštalovať celý systém. Neporadí niekto:
1/vhodný, najlepšie free antivírus, ktorý by nezaťažoval systém, a tým pádom nebol notebook úplne pomalý ?
2/ako zakázať inštalovanie ďalších programov do počítača? Keď vytvorím užívateľa s obmedzenými právami, nemôže to obísť?

Ďakujem J
duves
15.11.23,09:34
Ano, urob mu uživatela, nie spravcu a potom nič nenainštaluje. Ochranu kompletnu treba, ja mam roky Kasperskeho a čo som mal w7, bežal na tom velmi svižne.
solide
15.11.23,13:26
Bohužiaľ Kaspersky už nie je bezplatný, bezplatný je na jeden mesiac.
duves
16.11.23,06:20
bezplatný antivirus musí byť pekný šmejd
misoft
16.11.23,09:54
Už aj W7 mali svoju vstavanú AV ochranu Windows Defender. Stačí ho v systéme aktivovať - zatiaľ na neho stále aktualizácie od M$ dochádzajú. A navyše - nespomaľuje, tie AV programy tretích strán sa často hrabú aj tam, kde nemajú.
Pred jeho aktiváciu odporúčanie: stiahnuť AdwCleaner a MBAM, v Safe Mode ich spustiť a dať plný sken - čo nájdu - bez milosti vyhodiť. Potom urobiť guest účet s obmedzenými právami a administrátorsky účet uzamknúť (zaheslovať) - takže ak by chcel niečo nechcené inštalovať - UAC systému tomu zabráni. Heslo (a prístup do tohto účtu) budeš mať len ty (teda si ty musíš heslo zapamätať). A nie nejaké jednoduché - on by sa možno pokúšal ho uhádnuť.
https://support.microsoft.com/en-au/topic/guided-help-adjust-user-account-control-settings-in-windows-7-and-windows-8-605f891d-42c5-2b93-4b4b-e4c5d4d35f60