Wejuschka
15.11.23,22:25
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom nároku na materskú dávku.
Pri prvom dieťati som mala nárok na materskú. Počas materskej mi však skončil pracovný pomer. Rodičovská mi končí v septembri 2023.
Plánujeme 2.dieťa , ak by sa podarilo, aby som išla súvisle z RD na materskú (t.j. aby sa bábätko narodilo august/september)
Od januára by som sa chcela vrátiť opäť do pôvodného zamestnania.
Moja otázka znie, budem mať v tomto prípade nárok na materský, alebo iba na rodičovský príspevok?
Ďakujem
veronikasad
15.11.23,22:42
akosi tomu nerozumiem - rodičovská ti končí v septembri 2023, počas materskej skončil pracovný pomer, od januara (r.???) sa chcem vrátiť späť do zamestnania.
Doplň presný termín ukončenia pracovného pomeru...
veronikasad
15.11.23,22:44
Pre vznik nároku na druhu materskú potrebuješ 270 kal.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Počas rodičovskej dovolenky nemocenské poistenie trvá len ak trvá pracovný pomer.
Wejuschka
16.11.23,07:28
Február 2022 mi končila prac.zmluva ( mala som na dobu určitú. Od januára 2024 ma opäť zoberú na to isté prac.miesto
veronikasad
16.11.23,09:49
Tehotenstvo si plánuj tak, aby si v čase nástupu na materskú mala 270 kal.dni nem.poistenia z nového pracovného pomeru. Ak chces aby materská bola z tohto zamestnania, musíš mať 90 kal.dni bez PN (info pre prípad, že by si mala rizikové tehotenstvo)