MiškaZ
23.11.23,19:55
Dobrý deň, po 3 odpracovaných rokoch a 3 rokoch rodičovskej + materskej dovolenky som nezamestnaná, v januári mi vyprší dávka v nezamestnanosti. Dlhodobo plánujeme rozrastenie rodinky, ale zatiaľ tehotná nie som. Kvôli zdravotným komplikáciám sa zamestnať nejdem. Zaujíma ma, aké kroky treba podstúpiť, aby som mala nárok na materskú, ak by som v novom roku otehotnela.
Ďakujem za radu
veronikasad
23.11.23,19:01
Kedy skončil pracovný pomer?
veronikasad
23.11.23,19:05
Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 kal.dni nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch.
Ak ešte nie si tehotná, získať ho mozes zo zamestnania, alebo ako dobrovoľne poistená osoba. V druhom prípade sa ale nedá prihlásiť len na samotné nemocenské poistenie, treba celý balík, najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu
MiškaZ
23.11.23,19:30
07.07.2023 a k danému dňu mi bolo za obdobie uplynulých 4 rokov do zaradenia do evidencie uch.o zamestnanie narátali dobu poistenia 1461 dní
MiškaZ
23.11.23,19:32
Ďakujem za odpoveď, znamená to, že ak sa nezamestnám ( čo teda nemôžem keďže som mala potraty a pri otehotnení chcem byť v čo najvačšej pohode) sa dobrovoľne poistím (ak z minimálneho základu - vyjde minimalna materska? a ak z maximalného - kedy to treba stihnúť a koľko sa asi platí? )
MiškaZ
23.11.23,19:32
Plus možno by som sa vedela "zamestnať" u niekoho vo firme... len neviem či to lepšie vie riešiť situáciu...
veronikasad
23.11.23,19:49
Pokiaľ by si sa zamestnala a odpracovala aspoň 90 kal.dni bez PN, môžeš potom ísť na PN. Nemocenské aj materské by si mala z príjmu u nového zamestnávateľa.
Ako dobrovoľne poistená osoba musíš mať aj pre nárok na nemocenské 270 kal.dni poistenia, do ktorého sa započítava aj zamestnanie v posledných dvoch rokoch. Na vyššie nemocenské aj materské ako z minima však potrebuješ 26 týždňov dobr.nem.poistenia. ak PN začne skôr, nemocenské bude len z minima
MiškaZ
23.11.23,20:07
Teda je to risk, ak si 26 tyždnov ide niekto platiť maximalne dobrovolne poistenie ale bude musieť byť trebars hospitalizovany skôr kvoli zdrav. problemom. Rozumiem správne?
veronikasad
23.11.23,20:09
Aby si získala v roku 2024 maximálnu materskú, potrebuješ mesačný vymeriavací základ 2600€, ako zamestnanec po dobu minimálne 90 kal.dni bez PN
veronikasad
23.11.23,20:14
To dobrovoľne poistenie v dĺžke 26 týždňov nemusí byť súvislé, ak by nešlo o dlhodobú PN až do pôrodu ... Nemocenské by bolo v tomto prípade z minima
MiškaZ
23.11.23,20:22
Prepáč,ja len preto, že sa v týchto témach nevyznám, musím na to ísť primitívne :)
Takže riešenie je "zamestnať sa" aspoň na 90 dní s maximálnymi odvodmi , potom stačí ostať na PN a materská bude maximálna? A tým pádom ako dlho musím byť "zamestnaná" - ako dlho za mňa platí zamestnávateľ? -lebo teda neviem koľko by to celé stálo
veronikasad
23.11.23,20:27
Počas PN zamestnávateľ odvody neplatí, pracovný pomer bez platenia odvodov môže trvať až do skončenia rodičovskej dovolenky
MiškaZ
23.11.23,20:33
Ďakujem, ste zlatá že na mňa máte nervy :D
Lebo som premýšľala,či si nemám začať dobrovoľne platiť poistenie, zatiaĺ minimálne, po otehotnení maximálne. 270 dní by som snáď mala nadobudnúť, keďže by sa tam mala rátať aj rodičovská dovolenka (v tom čase mi trvala pracovná zmluva), a rodičovskú som ukončila v júli 2023. Teda ak by som 2024 otehotnela, sú to dni z posledných dvoch rokov - toto som ešte chcela preveriť, či sa tie dni budú rátať...
Alebo je teda výhodnejšia verzia s 90 dňovým zamestnaním? Nevýhoda je potom v obmedzení kvôli PN.. ale finančne je to asi rozdiel v platení odvodov cca 8 mesiacov / v druhom prípade len 3 mesiace?
veronikasad
23.11.23,20:39
Ak sa ti podarí otehotnieť v budúcom roku, dobrovoľne poistenie nemusí byť 270 dní, započíta sa aj poistenie zo zamestnania z posledných dvoch rokov. Ale kvôli výške nemocenského a materského musí trvať najmenej 26 tyzdnov.
Výhodnejši aj lacnejší by bol nový pracovný pomer po dobu 90 dní bez PN
MiškaZ
23.11.23,20:42
Vďaka za trpezlivosť a ochotu. Posledné ujasnenie, pri verzii zamestnania - po uplynutí 90 dní musím teda ostať zamestnaná, nie ukončiť prac.pomer a odísť po uplnynutí 90 dní na PN // alebo môžem po 90 dňoch podať výpoveď?
veronikasad
23.11.23,20:48
Ak budeš mať ku dňu pôrodu 270 dní, pracovný pomer trvať nemusí, nárok na materské vznikne z ochrannej doby. Keďže poistne ako som uviedla vyššie, sa neplatí, nevidím dôvod na ukončenie pracovného pomeru.
MiškaZ
23.11.23,20:51
Áno, rozumiem, pre mňa jeden dôvod na ukončenie by bol, ak máte potom po 90 dnoch PN, tak ste limitovaná vychádzkami, kontrolami zrejme. Ale pomohli ste mi, ďakujem, mám už aspoň nejaký odhad.. Naozaj v tomto niesom ani základne doma... Prajem krásny večer, ste skvelá
veronikasad
23.11.23,20:58
Počas poberania nemocenského treba dodržiavať liečebný režim bez ohľadu na to či pracovný pomer trvá alebo nie. Kontroluje SP, nie zamestnávateľ
MiškaZ
09.12.23,15:53
Ahoj, ozývam sa opäť.
Chcela by som si potvrdiť jednu info. Ak sa mi pracovný pomer skončil 7.7.2023 a teraz som zistila že som tehu ????, tak spĺňame ochrannú lehotu 180dní? Teda nemusím sa už teraz dodatočne dobrovoľne poisťovať a mám nárok na materskú , teoreticky aj z vymeriavacieho základu,z akého mi počítalo dávku v nezamestnanosti v auguste? Tie dni nemocenského poistenia by som mala mať splnené keďže MD aj RD sa ráta?

A k tehotenskej dávke ešte otázka, nárok je ak mam v období 13tt funkčné nemocenske poistenie, teda si ho mám približne v 12tt zriadiť? V akej výške ho mám zvoliť, ovplyvňuje to výšku tehotenského potom?
Ďakujem za vaše cenné rady,ono nič z toho aj tak nieje dôležitejšie,ako konečne snáď úspešný priebeh krásneho obdobia čakania na nového človiečika.