jales
04.12.23,07:46
Máme zamestnanca, ktorý dostal výpoveď pre nadbytočnosť podľa § 63 ods 1b).
Ak si zamestnanec nájde prácu a chce odísť počas výpovednej doby, nie až po jej ukončení, je zamestnávateľ povinný mu vyplatiť odstupné? Ak áno v akej výške.
veronikasad
04.12.23,07:42
Zamestnávateľ s ukončením pracovného pomeru dohodou súhlasí?
Chobot
04.12.23,10:53
Všetko záleží od dohody a postoji zamestnávateľa.

Ak dal z-ľ výpoveď, tak beží VD. Do konca VD musí z-c chodiť do práce prípadne čerpať dovolenku. Ak chce skôr odísť a z-ľ s tým nesúhlasí, tak môže:
- sám dať výpoveď, čo je ale nezmysel, lebo VD by bola neskôr, ako skončí PP
- navrhnúť z-ľovi dohodu o ukončení, pričom na základe tejto dohody by nemal nárok na odstupné.

Z-ľ ale môže súhlasiť s dohodou zo strany zamestnávateľa z rovnakého dôvodu, ako bola výpoveď. V tom prípade zamestnanec má nárok na rovnaké odstupné, ako v prípade výpovede, len ukončenie PP nastane skôr.

Takže ako napísala veronika zásadnú otázku - súhlasí z-ľ s dohodou?
jales
04.12.23,13:11
Takže, ak by zamestnávateľ súhlasil, je to na dohode.
Mám skúsenosť z cca 20 rokov dozadu. Vo firme v konkurze došlo k takejto situácii a súd zamestnancovi uznal, že má na odstupné nárok. Žiaľ, neviem už, ako to bolo vtedy definované v zákone.
Chobot
04.12.23,14:54
Ako jednoznačne sa nedá povedať, či má alebo nemá nárok. Ale ak vychádzame z toho, že dá zamestnancovi výpoveď, tak firma ráta so zamestnancom počas výpovednej doby. Ak by zamestnanec nezotrval v práci počas výpovednej doby, tak zamestnávateľ má právo podľa § 62 ods. 8 na peňažnú náhradu od zamestnanca. A je jedno, či dal výpoveď zamestnanec, alebo zamestnávateľ.

Ale je možné, že ak už raz zamestnanec v takom prípade navrhne dohodu, a zamestnávateľ s ňou súhlasí, tak asi súd by mu priznal to odstupné. Ale zamestnávateľ nemusí súhlasiť s ukončením dohodou a môže trvať na tom, aby odpracoval výpovednú dobu.

Striktne sa držiac ZP ale je to posudzované, ako návrh na ukončenie zo strany zamestnanca. Zvyčajne aj tak sa dáva zamestnancovi na výber - buď dohodou čo najskôr, alebo výpoveďou s VD.
tigy
05.12.23,13:15
"Z-ľ ale môže súhlasiť s dohodou zo strany zamestnávateľa z rovnakého dôvodu, ako bola výpoveď. V tom prípade zamestnanec má nárok na rovnaké odstupné, ako v prípade výpovede, len ukončenie PP nastane skôr."

Nie, v tomto prípade má zamestnanec nárok na vyššie odstupné (o jeden mesiac) ako pri výpovedi z tých istých dôvodov.
Chobot
05.12.23,19:28
Z čoho vychádza tvoje tvrdenie?
tigy
05.12.23,20:38
Vychádzam zo ZP ;)
Všimni si, že §76 ods.1 priznáva odstupné pri výpovedi až pri PP, ktorý trvá viac ako 2 roky, ale §76 ods. 2 (pri dohode z rovnakých dôvodov) priznáva odstupné už pri PP kratšom ako 2 roky. Rovnako je o 1 mesiac vyšší nárok aj v ostatných písmenách §76 ods. 2 oproti odseku 1.
Predpokladám, že sa tým kompenzuje to, že zamestnanec odíde hneď a zamestnávateľ mu síce vyplatí o mesiac vyššie odstupné, ale nemusí mu "vymýšľať" prácu a platiť ho počas celej VD.

Toto všetko sa ale týka štandardnej situácie, t.j. ešte pred začatím plynutia VD... ak si zamestnanec rozmyslí až počas VD, že by chcel radšej dohodu, tak to, či sa dohodnú (aj s odstupným) záleží podľa mňa na tom, či to bude do mesiaca od začatia plynutia VD, kedy sa to ešte zamestnávateľovi oplatí...
ivka70
06.12.23,05:56
To zavisi na tom, ako sa so zamestnavatelom dohodnu.

Ak by zamestnanec svojvolne prestal chodit do prace, moze dostat okamzite skoncenie PP a teda narok na odstupne z predchadzajucej vypovede zanika.Dokonca este moze platit za nedodrzanie vypovednej doby (ak to ma dohodnue v zmluve)

Ak sa dohodnu na skonceni PP dohodou z dovodu zrusenia pracovneho miesta, ma narok na vyssie odstupne podla ZP (pre zamestnavatela nevyhodnejsi variant).

Ak sa dohodnu na skonceni PP dohodou bez udania dovodu (na ziadost zamestnanca), naroky z predchadzajucej vypovede uz nebudu platne, narok na odstupne nevznika.Mozu vsak odstupne priamo v dohode uviest, take, na akom sa dohodnu. Potom ma narok na to dohodnute.

Ak si zamestnanec poziada o cerpanie neplateneho volna a zamestnavatel mu to schvali, ostavaju naroky ku koncu PP zachovane, teda aj odstupne.

Dalsia moznost je cerpanie dovolenky, nahradneho volna ... ak zamestnavatel s takym cerpanim suhlasi a je dost dni na cerpanie do konca PP.
Chobot
06.12.23,07:36
Máš pravdu, je to tak. Nejako som nepostrehol zmenu v legislatíve, aj keď to bolo už dávnejšie.

Takže ZP zohľadňuje to, že pri dohode zamestnanec nemá výpovednú dobu a počas nej mzdu.