ella22
05.12.23,04:48
Prosím poradiť a uviesť ma na správnu mieru...
Od minulého roku 2022 som majiteľkou darovanej záhrady (darovali mi ju rodičia), záhradu idem predať a neviem, ako mám postupovať pri podaní dane z predaja. Či som oslobodená alebo nie. Či mám uviesť do daní cenu záhrady za ktorú ju predám ja alebo potrebujem znalecký posudok ceny z roku 2022 keď mi bola darovaná? Ak áno kde si ho zaobstaram? Ďakujem.
misoft
05.12.23,04:27
https://podpora.financnasprava.sk/062304-Pr%C3%ADjem-z%C3%ADskan%C3%BD-darovan%C3%ADm
Pokiaľ rodičia boli majiteľmi pozemku (záhrady) viac ako 5 rokov - toto nepodlieha dani z príjmu
ella22
05.12.23,04:49
To naozaj? Ja som prečítala veľa článkov a z každého v mojej laickej hlave vyplynulo, že si mám dať spraviť nejaký znalecký posudok. Oni boli majiteľmi okolo 30rokov.
ella22
05.12.23,04:52
V hore vami uvedenom odkaze, ale je napísané, že keď som dostala dar, tak nepodlieha dani,ale keď ho chcem následne predať musím splniť podmienky oslobodenia a keďže niesom majiteľka dlhšie ako 5r tak ich nesplnam
ivka70
05.12.23,05:38
Do danoveho prizania sa dava cena ,za ktoru predate aj cena, ktoru mala zahrada pri darovani.
Dan (a aj zdravotne poistenie) potom platite len z rozdielu tychto cien (zo zisku), ak ide o predaj do 5 rokov.
ella22
05.12.23,07:00
A ako zistím tu cenu akú mala predtým? Ďakujem
red john
05.12.23,07:23
Uz len samotny vyraz " znalecky posudok " naznacuje, ze ho musi urobit znalec.
Pod pojmom " znalec " sa rozumie clovek, ktory ma cinnost ohodnocovania nehnutelnosti patricne vzdelanie a aj opravnenie.
Na nete je ich plno, staci oslovit toho vo svojom okoli.
Posudok vyjde na cca 200-300€.ˇ
Doba vyhotovenia je asi 2 tyzdne, podla okolnosti.

Predaj nehnuteľnosti nadobudnutej darovaním
https://podpora.financnasprava.sk/235566-Predaj-nehnute%C4%BEnosti-nadobudnutej-darovan%C3%ADm
Chobot
05.12.23,07:28
To platí len v prípade dedenia, nie darovania.
ivka70
05.12.23,12:19
to uz je na vas, bud znalca, alebo ak viete zohnat cenu obvyklu v tom case od nejake realitky ....
Negoce
05.12.23,14:09
CHOBOT: mýliš sa, Dušan má pravdu......pri nehnuteľnosti nadobudnutej darovaním je potrebné posúdiť skutočnosť, či by bol príjem z predaja u darcu v čase darovania, ak by nehnuteľnosť predal, oslobodený od dane z príjmov alebo nie. V prípade, ak by bol príjem z predaja u darcu oslobodený od dane z príjmov, potom je výdavkom cena nehnuteľnosti zistená súdnym znalcom v čase darovania. V prípade, ak by príjem z predaja u darcu nebol oslobodený od dane, výdavkom u predávajúceho je obstarávacia cena zistená u darcu (t. j. cena, za ktorú nehnuteľnosť nadobudol do vlastníctva darca)
Negoce
05.12.23,14:13
výdavkom cena nehnuteľnosti zistená súdnym znalcom v čase darovania
marjankaj
05.12.23,14:48
Čo to tu splietas? Kto je predávajúci a kto je darca? Vieš to podložiť príslušným paragrafom?
Dušan tomu hovno rozumie.
buchač
05.12.23,15:08
Negoce (Dnes 16:09) CHOBOT: mýliš sa, Dušan má pravdu....
========================
Porovnávať Tibora s Dušanom chce dosť veľkú odvahu.
Tvrdiť, že Tibor sa mýli a Dušan má pravdu je skôr vtipom.

Apropó...Dušan mal ešte včera vo svojom komentári úplne iný link, ktorý sa týkal dedičstva.
Negoce
05.12.23,16:02
ak ja niečo splietam a mám odvahu pre Vás oboch odporúčam prečítať s porozumením napr.
https://ficek.sk/darovanie-nehnutelnosti-s-naslednym-predajom-30969

pre M: predávajúci je autorkou otázky a darca je pôvodný vlastník nehnuteľnosti
pozn. odpoveď som kopírovala zo stránky FR SR
buchač
05.12.23,16:16
Negoce (Dnes 18:02) ak ja niečo splietam a mám odvahu pre Vás oboch odporúčam prečítať s porozumením
=======================
ZNOVA ZOPAKUJEM ???

1. Dušan uviedol včera úplne INÝ link, viď
https://podpora.financnasprava.sk/555634-Pr%C3%ADjem-z%C3%ADskan%C3%BD-deden%C3%ADm
a na ten Chobot reagoval.
Chápeš ten rozdiel ... ???

2. Pri tomto zadaní a aj Ficekovej odpovedi ide o dva odlišné situácie.
- jedna rieši stav minulý
- druhá sa zapodieva stavom budúcim

ČÍTAJ aj iných pozorne a nedávaj do pozornosti iba to svoje.
misoft
05.12.23,16:49
NEKLAM! - nič som nemenil - ten link tam bol od začiatku! Žiadny o dedení tam nebol. Kúp si okuliare, alebo ešte lepšie - LUPU.
marjankaj
05.12.23,16:55
A ty si v tom tvojom linku prečítaj otázku č.2. Alebo si maďar?
Chobot
05.12.23,19:51
Nechcem, aby sa tu rozvinula nejaká negatívna diskusia kvôli môjmu príspevku. Preto doplním, že som reagoval na misoftovu druhú vetu. Oslobodenie od dane sa týka len nehnuteľností, ktoré boli zdedené. Je to jasne napísané v § 9 zákona o dani z príjmov:

§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1)
Od dane je oslobodený príjem
a)
....
b)
z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej DEDENÍM (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva PORUČITEĽA (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Nie je tam nikde darovanie.

Pre Negoce - trvám na tvrdení, že pri darovaní sa nezapočítava počet rokov vlastníctva nehnuteľnosti u darcu pre účely oslobodenia od dane z príjmov. V stanovisku právnika v tom linku sa pojednáva o tom, že čo bude základom pre výpočet dane z príjmov v prípade, ak darca vlastnil nehnuteľnosť menej ako 5 rokov a viac ako 5 rokov. Nepíše sa tam, že obdarovaný bude pri predaji nehnuteľnosti oslobodený od dane.

Aj v tom tvojom kopírovanom texte máš jasne napísané, že čo bude VÝDAVKOM pre predávajúceho. To znamená, že príjmom bude predajná cena a výdavkom bude v prípade:
a) obstarávacia cena (za ktorú nehnuteľnosť kúpil darca), ak darca vlastnil nehnuteľnosť menej ako 5 rokov a
b) cena nehnuteľnosti zistená súdnym znalcom v čase darovania, ak by darca vlastnil nehnuteľnosť viac, ako 5 rokov.

Príjem predávajúceho (obdarovaného) bude predajná cena. A z rozdielu bude platiť daň.

Treba naozaj čítať s porozumením. Keď sa nad tým človek poriadne zamyslí, tak nájde v tom logiku. Ak darca vlastnil nehnuteľnosť menej ako 5 rokov, daňová povinnosť by sa pri predaji vzťahovala aj na neho. Lenže on nemá príjem, lebo nehnuteľnosť daroval. Preto obdarovaný musí pri zdanení prihliadnuť na cenu, za ktorú darca nehnuteľnosť kúpil. Takže bude platiť vyššiu daň, ako keby darca vlastnil nehnuteľnosť viac, ako 5 rokov, kedy by bol od dane oslobodený, keby nehnuteľnosť predal. Tam sa potom berie ako príjem obdarovaného znalecká hodnota nehnujteľnosti pri darovaní, takže zaplatí nižšiu daň, ako v prvom prípade.
Chobot
05.12.23,20:07
Nespĺňaš ich, preto budeš platiť daň z príjmu. A príjem bude rozdiel medzi cenou, za ktorú predáš a znaleckou hodnotou pri darovaní. Je to podľa toho stanoviska práv. kancelárie Ficek v bode 7. časť I.