katkas
04.10.06,21:22
Od januara 2006 som na rodicovskej dovolenke, a od 18.9.2006 som nastupila do zamestnania. Chcem sa opytat, manzel vo svojom rocnom zuctovani zohladni aj nezdanitelnu cast na manzelku pomerom, to je od januara do sept.? v akej vyske? a ja si budem robit u svojho zamestnavatela normalne rocne zuctovanie dane, cize si odpocitam celu nezdanitelnu cast na danovnika? Dakujem
Muška
04.10.06,21:57
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia /pre rok 2006 je to suma 90816,- Sk/ ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
alušik
05.10.06,05:22
Ja len doplním - skôr tak "po lopate". Ty si uplatníš v daňovom priznaní normálne celú nezdaniteľnú čiastku - v skutočnosti to bude vlastne len jej časť, ak by Tvoj príjem bol nižší ako nezdaniteľná čiastka na daňovníka (čo predpokladám, že určite bude). No a manžel si teda uplatní na Teba len rozdiel nezdaniteľnej časti a Tvojho príjmu.:)