Maja2
29.11.04,11:25
Rada si čítam články na porade, vždy sa tu niečo zaujímavé dozviem. Avšak odpoveď na túto moju otázku som tu nenašla. Preto Vás prosím o pomoc.
Zamestnanec sa odmieta vzdelávať vo svojom odbore. Ide o prácu, kde je samoštúdium úplne nevyhnutné. Z tohto dôvodu nie som s ním spokojná a chcem s ním rozviazať pracovný pomer. Pravdepodobne to už nestihnem v skúšobnej dobe. Vo výpovedi sa chcem odvolať na § 63 odst. d 3 alebo 4. Niekde som počula, že keď chce dať zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, tak v podstate ani nemôže, ak ten hrubo neporušil pracovnú disciplínu. Že zamestnanec je chránený zo všetkých strán. Celkom sa mi to tak nezdá. Veď čo, keď nie som spokojná s ním. Nemám žiadnu možnosť výpovede?

Myslím, že v tomto prípade ho tam budem musieť strpieť ešte 2 mesiace výpovednej doby. Ako s odstupným? Či zamestnanec bude mať pri tomto paragrafe nárok na podporu v nezamestnanosti. Ďakujem za odpovede.
Luba2
29.11.04,14:35
Odstupné dávaš len v tom prípade, ak by prac. pomer mal skončiť výpoveďou podľa § 63/1 a,b,c/, ale zamestnanec požiada o dohodu skôr, než by začala plynúť výpovedná doba.

Ak by si chcela použiť § 63/1d - je to výpoveď s dvoj, resp. trojmesačnou výpovednou dobou. Ale pri §63/1d4 ho musíš počas posledných šiestich mesiacov upozorniť, že nespĺňa požiadavky a pri §63/1d3 musíš mať predpis, alebo nejaký dokument, ktorý hovorí o tom, čo má Tvoj zamestnanec spĺňať. Čiže niečo, čím dokážeš zamestnancovi, resp. súdu, že zamestnanec bol oboznámený s Tvojimi požiadavkami na neho a napriek tomu sa podľa nich neriadil.

Čo sa týka tzv. okamžitého skončenia prac. pomeru, bolo by to možné ak by závažne porušil prac. disciplínu. Je možné to, čo Vytýkaš Tvojmu zamestnancovi považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny?

A ešte čo sa týka úradu práce, na dávku v nezamestnanosti by nárok mal pri všetkých druhoch ukončenia prac. pomeru /ak spĺňa všetky ostatné podmienky/.