comodo
09.12.23,20:49
Mám na Alze podnikateľský účet na s.r.o. platca DPH. Kedže mám podnikateľský účet , na súkromný nákup neurobím ďalší účet , ale objednám tovar na firmu , ale zaplatím súkromnou kartou i s DPH a objendávku do firmy ani neevidujem. Môže vzniknút niekde problém ?
Negoce
10.12.23,08:15
pokiaľ nebude prenos daňovej povinnosti, problém nenastane
avalik
10.12.23,19:41
Samozrejme, ak je objednané a fakturované na firemné údaje, tak faktúra musí byť zaúčtovaná.

Z akého dôvodu si nemôžeš v alze nakúpiť ako súkr. osoba?
pavol54
10.12.23,19:51
nemáš súkromný účet a tú súkromnú kartu máš vystavenú k akému účtu?
comodo
11.12.23,04:24
Bežná banková kreditka k osobnému účtu. Zaplatl som tým pri Alzaboxe.
comodo
11.12.23,06:43
nechcelo sa mi robiť sukr. účet. Vychádzal som z toho , že únik DPH nie je. A kdesi som čítal , že podnikateľ nieje povinný si zaúčtovať náklady s tým že samozrejme je to jeho škoda. Napr. i ak stratím bloček od benzínu moja smola.
Ide o to , či je slovenský DPH systém tak dokonalý , že vie ktorá DPH-čka by sa mala kde objaviť , kým sa nezanonymizuje v maloobchode pri platbe v hotovosti z peňaženky neznámeho občana :-)
kopretinka
11.12.23,17:36
ale nebude ti platiť záruka 24 mesiacov
avalik
11.12.23,20:17
Faktúra je vystavená na firmu? Ak áno, tak FS má cez kontrolný výkaz DPH Alzy info kto kupoval.

Ak si stratil bloček, tak peniaze musíš vrátiť do sro - nedá sa len pokrčiť ramenami, že moja smola.
Ak nevrátiš, vzniká ti nepeňažný príjem = daň zo závislej činnosti, odvody SP, ZP.

Peniaze sro nie sú tvoje ale patria sro.
Tiež pozor spoločník a konateľ sú závislé osoby voči sro a ti sú tiež pravidlá.

Áno, daňové výdavky "možno" uplatniť, nie je to povinnosť, ale nezabudni na zákon o účtovníctve
§ 7
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

Takže na budúce vopred komunikuj s účtovníčkou.
comodo
13.12.23,18:44
Dakujem za snahu mi to vysvetlit.
Ale i tak rozmýšľam napr. v prípade strate toho bločka. Ak by som kupil benzin na firemnu bankokartu a stratim bloček , tak ano musim vratit peniaze. Ale ta transakcia prebehla a vešať ma za to nebudú. Asi je potom na príjem tej sumy cesta. Ale ten nákup v ALZE jeiný chaos , kedže som to zaplatil svojou kartou, Neviem či to prehnať cez účto ako nenákladovú položku ,alebo to zamlčať a hotovo. únik DPH nie je.
veronikasad
13.12.23,19:14
Faktúra bola vystavená s DPH?
Dáša_
14.12.23,05:32
Ale veď on použil súkromnú kartu. Žiadne peniaze sro neboli použité, takže ani finančnú situáciu sro nijak nezmenil. Keď by už len išla finančná správa v prípade kontroly hľadať, či náhodou ešte nenakúpil v nejakej firme a tento nákup nefiguruje v účtovníctve, tak prosím, nech hľadajú :D Keď už nájdu iba toto