eha
05.10.06,07:06
Ahojte, chcem sa opýtať na výpočet koeficientu, viem že koeficient vypočítam:
čitateľ=výnosy/príjmy/ bez dane z tovarov a služieb,pri kt.je daň odpočit.
__________________________________________________ ___________
menovateľ=výnosy/príjmy/ bez dane z tovarov a služieb

Moja otázka: keď to chcem vypočítať z riadkov DP DPH je správne:
čitateľ= r.3+7+8+(-)23 z kt.je daň odpočit.
____________________________________
menovateľ= r.3+6+7+8+(-23)

Totiž mám služby oslobodené od dane podľa par.28 až 41, ktoré by som mala uvádzať na r.6 DP DPH a v jednom DP som tak neurobila...neviem či to pri výpočte koeficientu nejak ovplyvňuje, ak by som robila výpočet podľa DP DPH /teda podľa riadkov/, neviem či je ten vzorec správny, ak áno tak je jasné, že mi to ovplyvní koeficient.....dúfam že som to veľmi nedomotala....

Ďakujem
eha
09.10.06,11:44
Naozaj mi nikto nevie odpoveť??? Nikto narátal ešte koeficient??? To sa mi nechce veriť.......prosíííííííímmmmm!!!!!
apo
09.10.06,14:28
Ahojte, chcem sa opýtať na výpočet koeficientu, viem že koeficient vypočítam:
čitateľ=výnosy/príjmy/ bez dane z tovarov a služieb,pri kt.je daň odpočit.
__________________________________________________ ___________
menovateľ=výnosy/príjmy/ bez dane z tovarov a služieb

Moja otázka: keď to chcem vypočítať z riadkov DP DPH je správne:
čitateľ= r.3+7+8+(-)23 z kt.je daň odpočit.
____________________________________
menovateľ= r.3+6+7+8+(-23)

Totiž mám služby oslobodené od dane podľa par.28 až 41, ktoré by som mala uvádzať na r.6 DP DPH a v jednom DP som tak neurobila...neviem či to pri výpočte koeficientu nejak ovplyvňuje, ak by som robila výpočet podľa DP DPH /teda podľa riadkov/, neviem či je ten vzorec správny, ak áno tak je jasné, že mi to ovplyvní koeficient.....dúfam že som to veľmi nedomotala....

Ďakujem
Prečo si komlikuješ život počítaním koeficientu z dańového priznania, na to ťažko sa dá odpovedať.

Ja postupujem tak, že vystavené faktúry analyticky v účtovníctve rozlíšim na tie ku ktorým počítam DPH a tie ku ktorým DPH nepočítam a sú zahrňované do výpočtu koeficientu a ak sú tržby, ku ktorým sa DPH nepočíta a do výpočtu koeficientu sa nezahrňujú dostanú samostatnú analytiku. Keď máš takto v účtovníctve vytvorenú štruktúru tržieb výpočet koefientu je jednoduchý a až teraz môžeš pristúpiť k vyplňovaiu daňového priznania.

Ak Ti vznikla povinnosť počítať koeficient v priebhu roka nezabudni tento koeficient dať schváliť správcovi dane. Správca dane Ti pošle rozhodnutie, či s koeficientom súhlasí.

apo
domi2
10.10.06,06:30
Koeficient ti schaľuje DU,ak máš vypočítaný koeficiet napr.rok 2005 50 % tak na konci roka robíš vysporiadanie.Ak ti vychádza napr.80 % na konci roka tak sa ti daň podľa výpočtu vráti, ak menej tak platíš.Výpočet robíš z daňového priznania a to z riadku 01 a z riadku 06 za celé obdobie, to znamená, že musíš mať v riadku 06 všetky oslobodené, aby ti vyšiel správny koeficient.Zrátaš si riadok 1 a riadok 6 .potom riadok 1 delíš riadkom 1+6 a výde ti koeficient na rok 2006, s ktorým pokračujem v roku 2006.A znovu na konci roka robí to isté.Ja mám proluč a tam nastavím čo ide do ktorého riadku, neviem aký máš program.
olala1
10.10.06,06:49
Ahojte,
tiez by som sa chcela pridat k tejto teme, mam uz koeficient vypocitany, teda odhadnuty na 0,41, teraz mam problem: Dostavame provizie od spol. A bez DPH, od spol. B s DPH, ja neviem ale rozlisit, ktory vstup sa tyka spol. A a ktory spol. B. Ako mam postupovat v takomto pripade?? Mam kratit koeficientom cely vstup, alebo podla coho to mam rozlisovat??
prosiiiiim pomozte mi, som zufalaaaaa!!!
D.
O.
apo
10.10.06,07:42
Ahojte,
tiez by som sa chcela pridat k tejto teme, mam uz koeficient vypocitany, teda odhadnuty na 0,41, teraz mam problem: Dostavame provizie od spol. A bez DPH, od spol. B s DPH, ja neviem ale rozlisit, ktory vstup sa tyka spol. A a ktory spol. B. Ako mam postupovat v takomto pripade?? Mam kratit koeficientom cely vstup, alebo podla coho to mam rozlisovat??
prosiiiiim pomozte mi, som zufalaaaaa!!!
D.
O.

V prvej odpovedi som poradil, že je nutné rozlíšiť analyticky tržby na tie ku ktorý je pridávaná DPH a tie ku ktorým neúčtujeme DPH. Ak máš koeficiáent schválený správcom dane už sa do konca roka nerobíš s koeficientom nič. Až v januári vypočítaš ročný koeficient a rozdiel vysporiadaš v daňovom priznaní

apo
olala1
10.10.06,08:32
To znamena, ze kratim iba vstup, ktory sa mi viaze presne na tu vystavenu fakturu bez DPH?? Ak spolupracujeme s dvoma spolocnostami, ktorym fakturujeme proviziu jednej s DPH a jednej bez, tak kratim iba to co bezprostredne suvisi s faktuou bez DPH?
Nám poslu obe spol. proviziu a nasi sprostredkovatelia nam ju fakturuju mesacne, lebo je to vlastne ich vykon za mesiac, ale ak nam fakturuju proviziu od spol A ktora je bez DPH tak nam ju tiez fakturuju bez DPH a ked od spol. B tak cca 90% nam ju fakturuje bez dph lebo nie su platcovia a 3 kusy s DPH lebo su platcovia.
Z toho vyplyva, ze vstup, ktory mi bezprostredne suvisi s oslobodenym vystupom mam nulovy! Co mam teda kratit? :o(
Boze uz si ani sama nerozumiem!! Odpustite mi to ale inak to neviem napisat.
olala1
10.10.06,08:39
To znamena, ze kratim iba vstup, ktory sa mi viaze presne na tu vystavenu fakturu bez DPH?? Ak spolupracujeme s dvoma spolocnostami, ktorym fakturujeme proviziu jednej s DPH a jednej bez, tak kratim iba to co bezprostredne suvisi s faktuou bez DPH?
Nám poslu obe spol. proviziu a nasi sprostredkovatelia nam ju fakturuju mesacne, lebo je to vlastne ich vykon za mesiac, ale ak nam fakturuju proviziu od spol A ktora je bez DPH tak nam ju tiez fakturuju bez DPH a ked od spol. B tak cca 90% nam ju fakturuje bez dph lebo nie su platcovia a 3 kusy s DPH lebo su platcovia.
Z toho vyplyva, ze vstup, ktory mi bezprostredne suvisi s oslobodenym vystupom mam nulovy! Co mam teda kratit? :o(
Boze uz si ani sama nerozumiem!! Odpustite mi to ale inak to neviem napisat.
domi2
10.10.06,09:22
Ak máš na výstupe oslobodené, vstup čo sa týka tohto plnenia si vôbec nemôžeš uplatniť.Vstup si uplatňuješ koeficientom len z toho, čo sa bezprostedne týka výstupov s DPH.My sme príspevková a nakoľko sú kultúrne akcie oslobodené podľa zákona od dane, ja použijem vypočítaný koeficient len na vstupy čo sa týkajú prenájmom.Zo vstupného, t.j napr.stavba scény,výroba spotov k tomu predstaveniu za ktoré vyberám vstupné,si DPH vôbec neuplatním.
apo
10.10.06,09:25
To znamena, ze kratim iba vstup, ktory sa mi viaze presne na tu vystavenu fakturu bez DPH?? Ak spolupracujeme s dvoma spolocnostami, ktorym fakturujeme proviziu jednej s DPH a jednej bez, tak kratim iba to co bezprostredne suvisi s faktuou bez DPH?
Nám poslu obe spol. proviziu a nasi sprostredkovatelia nam ju fakturuju mesacne, lebo je to vlastne ich vykon za mesiac, ale ak nam fakturuju proviziu od spol A ktora je bez DPH tak nam ju tiez fakturuju bez DPH a ked od spol. B tak cca 90% nam ju fakturuje bez dph lebo nie su platcovia a 3 kusy s DPH lebo su platcovia.
Z toho vyplyva, ze vstup, ktory mi bezprostredne suvisi s oslobodenym vystupom mam nulovy! Co mam teda kratit? :o(
Boze uz si ani sama nerozumiem!! Odpustite mi to ale inak to neviem napisat.

Pricíp sme pochopili, ale v skutočnosti je to o čosi zložitejšie a síce v tom, že vstupy ako napríklad elektrická energia, réžijný materiál spotrebovaný v administratíve, účty za telefón nejdú presne vymedziť či súvisia s tržbami na ktoré je DPH a s tržbami, ktoré sú bez DPH. Tieto vstupy potom prepočítavame koeficientom.

Stále mi ale nie je jasné prečo Vaše provízie sú s DPH aj bez DPH. Je to tým, že je sa jedná napríklad o províziu z výherných automatov (tu je provízia bez DPH) a z nevýherných a hudobných automatov (Tu je provízia s DPH)?

Aby sme správne uzavreli problém je nutné upresniť, prečo máme dvojaké tržby v prípade provízií.

apo
eha
10.10.06,09:57
Ďakujem všetkým, skúsim sa s tým nejak vysporiadať :mee:
Domi neviem či je správne, že vstupy ktoré sa týkajú výstupov oslobodených vôbec neuplatňuješ....pokiaľ sa nemýlim, vstupy týkajúce sa oslobodených výstupov krátiš koeficientom a vstupy ktoré sa týkajú zdaň.výstupov uplatňujem v plnej výške...???? alebo nie????
domi2
10.10.06,10:36
Mám to správne mi sme divadlo mala som kontrolu s daňového úradu, keď sme začali použivať koeficient a dokonca mi vyhodili faktúry s DPH, pri ktorých som použila koeficient a mali iba malú súvislosť s vyberním vstupného oslobodeného od dane.Tam si memôžem vôbec uplatniť ani koeficientom.Mám len tú výhodu, že na konci roka mi zvyčajne vrátia.
olala1
10.10.06,10:44
Pricíp sme pochopili, ale v skutočnosti je to o čosi zložitejšie a síce v tom, že vstupy ako napríklad elektrická energia, réžijný materiál spotrebovaný v administratíve, účty za telefón nejdú presne vymedziť či súvisia s tržbami na ktoré je DPH a s tržbami, ktoré sú bez DPH. Tieto vstupy potom prepočítavame koeficientom.
Stále mi ale nie je jasné prečo Vaše provízie sú s DPH aj bez DPH. Je to tým, že je sa jedná napríklad o províziu z výherných automatov (tu je provízia bez DPH) a z nevýherných a hudobných automatov (Tu je provízia s DPH)?
Aby sme správne uzavreli problém je nutné upresniť, prečo máme dvojaké tržby v prípade provízií.
apo[/quote]


No tak to som fakt rada, ako mam rozlisit napr fakturu za telefon ku ktorym trzbam patri....??? To je uplne nerealne...:(
Tie provizie su preto dvojake lebo raz ide o sprostredkovanie poistenia, ktore je oslobodene a raz o iny typ sprostredkovania.
Cize ak som to spravne pochopila, nie je problem vstup za provizie ale ostatne dosle faktury ako su telefon, energia bla bla...kedze to co my fakturujeme bez DPH nam tiez fakturuju bez DPH a teda je to ok. Ale podla coho mam rozlisovat ostatny vstup to nechapem.
olala1
10.10.06,10:55
Napisala som odpoved, ale niekam sa mi stratila, takze este raz:
Ako mam preboha rozlisovat ktore faktury sa tykaju oslobodeneho vystupu a ktore nie, napr. telefon....to je nerealne. Viem presne stanovit max 3 faktury, ktore sa toho naozaj tykaju, a ostatne su proste vseobecne...peciatky, obalky, energia...bla bla bla...
To znamena, ze to si mozem uplatnit v plnej vyske??
A este k tomu sprostredkovaniu, je to dvojake lebo zakazdym ide o iny druh sprostredkovania a oslobodene je len sprostredkovanie poistenia a zaistenia.
A kedze to ktore my fakturujeme bez DPH aj nasi klienti nam fakturuju bez DPH, je to teda v poriadku, problem su len ostatne dosle Fa?
je to tak?
o.
siskage
17.10.06,09:40
Koeficient ti schaľuje DU,ak máš vypočítaný koeficiet napr.rok 2005 50 % tak na konci roka robíš vysporiadanie.Ak ti vychádza napr.80 % na konci roka tak sa ti daň podľa výpočtu vráti, ak menej tak platíš.Výpočet robíš z daňového priznania a to z riadku 01 a z riadku 06 za celé obdobie, to znamená, že musíš mať v riadku 06 všetky oslobodené, aby ti vyšiel správny koeficient.Zrátaš si riadok 1 a riadok 6 .potom riadok 1 delíš riadkom 1+6 a výde ti koeficient na rok 2006, s ktorým pokračujem v roku 2006.A znovu na konci roka robí to isté.Ja mám proluč a tam nastavím čo ide do ktorého riadku, neviem aký máš program.

Ahojte, aj ja sa pripájam k tejto téme. V priebehu r.2006 sme si dali
schváliť predbežný koeficient. Takže moje otázky: Ako sa robí koncoročné
vysporiadanie, dokedy ho treba urobiť, je na to špeciálne tlačivo?

A ešte jedna otázka. Za 2. štvrťrok 2006 sme mali nadmerný odpočet,
takisto za 3.štvrťrok máme NO. Je potrebné podať žiadosť na vrátenie
NO za 2. štvrťrok alebo nám ju automaticky vrátia?
Ďakujem
Vianocka
17.10.06,16:34
Odpoved pre siskage:

Koncorocne vysporiadanie DPH je riesene v § 50 ods. 4 zakona o DPH. Po skonceni kalendarneho roka vypocitate rocny koeficient z udajov uvedenych v jednotlivych zdanovacich obdobiach a rozdiel medzi danou, ktoru ste si uz odpocitali a danou, ktora vam vyjde podla rocneho koeficientu, vysporiadate v poslednom zdanovacom obdobi (t.j. ked ste stvrtrocni platitelia, tak v DPH za 4. stvrtrok, keby ste boli mesacni platitelia, tak v DPH za december). Nie je na to ziadne zvlastne tlacivo, ale pouziva sa normalne tlacivo, pricom na rocne zuctovanie DPH je urceny samostatny riadok 19.

K druhej otazke. Ak vam v predchadzajucom obdobi vznikol narok na odpocet, nepisete ziadnu ziadost na DU, ale cakate, ako sa vyvinie DPH v dalsom stvrtroku. Ak vam vyjde opat nadmerny odpocet, potom vam DU do 30 dni od podania danoveho priznania vrati ten, ktory ste uviedli v danovom priznani v predchadzajucom stvrtroku. Ak vam vyjde danova povinnost, potom si ten predchadzajuci nadmerny odpocet odpocitate od vlastnej danovej povinnosti na riadu 31, a doplatite uz len rozdiel, alebo vam DU rozdiel vrati (to zavisi od toho, ci odpocet v predchadzajucom stvrtroku bol vyssi alebo nizsi ako danova povinnost v nasledujucom stvrtroku) - vid § 79 zakona o DPH.