Negoce
11.12.23,14:33
Dobrý deň,
kedy mám právo nahliadnuť do spisu vedeného na PZ SR? Jedná sa o krádež, poškodený je to môj blízky príbuzný (nebohý).
Ďakujem
red john
12.12.23,09:02
V podstate okamzite, ako kazdy ucastnik konania.

Ako je to v tomto prípade, kde poškodeny je po smrti. tak to uz neviem.
No pravdepodobne by mal so vsetkymi pravami zastupoval v konani najblizsi clen rodiny.

Na druhej strane podotknem, ze policia ako taka ma vyhrady voci takymto pravam, kde sa s vysetrovacim spisom moze oboznamovat poskodeny alebo oznamovatel trestneho cinu.
misoft
12.12.23,10:02
https://www.lewik.org/term/10571/nazeranie-do-spisov-trestny-poriadok/
V prípade, že jeden účastník skonal, ale vyšetrovanie ďalej prebieha, musel by byť určená osoba, ktorá by nebohého zastupovala (je to skôr v majetkových prípadoch). Ale pochybujem, že to zariadi nejaký notár, skôr súd.

Ale ako poznáme, ako to tu beží... ak skoná jeden z účastníkov - spis sa uzavrie a basta.
Negoce
12.12.23,10:05
osobná skúsenosť voči výhradami?
bola som na za vyšetrovateľom, oboznámil ma so spisom, zároveň ma musia ustanoviť ako "zástupcu" poškodenej osoby......v celej záležitosti pozitívne je to , že nechytili páchateľa v našom meste, ale v susednom a to rovno pri čine .....t. č. je vo vyšetrovacej väzbe (má na rováši cez 10 okradnutí , zvyčajne na chránenej osobe)
Negoce
12.12.23,10:08
Dušan, prosím ťa, neumrel páchateľ ale poškodená osoba, podotýkam spadá pod inštitút chránenej osoby
red john
12.12.23,10:12
Nie, nemam takuto skusenost.
Ale ako som spomenul, výhrady majú policajti a podla mna su opravnene.

Od 01.03.2019 nadobudla účinnosť novelizácia Trestného poriadku, ktorá pridala oznamovateľovi početné práva, na čo sme oznamom upozorňovali aj na našej facebookovej stránke Poradca Policajta. Táto novelizácia, okrem iného, umožňuje oznamovateľovi nazerať do vyšetrovacieho spisu, k čomu bez ďalšieho môžeme uviesť, že to považujeme za iracionálny krok v neprospech efektívneho vedenia vyšetrovania. Predmetné práva oznamovateľa môžu mať ďalekosiahle následky, medzi ktoré môže patriť zneužívanie postavenia oznamovateľa na zabezpečenie si osobných údajov, informácií, či dôkazov o skutočnostiach, ku ktorým okrem holej vedomosti o tom, že sa mal stať trestný čin, nemusí mať žiaden bližší vzťah. Do spisu tak budú môcť nazerať osoby, ktoré de facto nemusia mať okrem prvotnej informácie o spáchaní trestného činu s vyšetrovaním, zistením páchateľa alebo následkom trestného činu, vôbec žiadnu spojitosť. Nehovoriac o tom, že oznamovateľ sa jedinou novelizáciou stal subjektom trestného konania postaveného takmer na roveň poškodeného, keďže je súčasne osobou oprávnenou podať sťažnosť napríklad proti uzneseniu o prerušení, či zastavení trestného stíhania, môže navrhovať a predkladať dôkazy a i.
https://poradcapolicajta.sk/nove-prava-oznamovatela-v-trestnom-konani-s-akcentom-na-nazeranie-do-spisov/
marjankaj
12.12.23,10:21
Takže Kuciak zomrel, tak sa spis uzavrie? Toto nevymyslíš.
buchač
12.12.23,11:36
marjankaj (Dnes 12:21) Takže Kuciak zomrel, tak sa spis uzavrie? Toto nevymyslíš
========================
...a keď mu povieš/napíšeš, že píše hovadiny na kvadrát, tak je schopný ťa ešte uraziť.
Negoce
12.12.23,11:40
chalani, ja Vám srdečne ďakujem, odbavujte sa na úkor mŕtveho.........
marjankaj
12.12.23,11:59
Šak kľudne si obdivuj misofta. Ten sa rozumie do všetkého.
buchač
12.12.23,12:12
Negoce (Dnes 13:40) chalani, ja Vám srdečne ďakujem, odbavujte sa na úkor mŕtveho........
=====================
Predsa sme si nebrali do úst nebohého....či ?
Iba sme upozornili misofta, že píše chujoviny...čo už urobil nie raz.
Neprečíta si poriadne text a reaguje...alebo sa pletie do problematiky (napríklad aj účtovníctvo), o ktorej nemá ani páru.