Monik3030
12.12.23,20:13
Dobrý deň. Viete mi prosím poradiť. Pracujem v Mš. Pracovný čas na zmluve mám 37,5 hodín týždenne- s tým, že by som mala byť pol dňa ako asistentka a pol dňa ako učiteľka v Mš. Povodne som bola len na polovičný úväzok, ale potrebovali asistentku doobeda. Môj reálny priamy pracovný čas v Mš je od 8:00 do 15:30. Chcem sa spýtať, nie je to veľa. +robím aj prípravy. Je tu niekto kto by mi vedel v tomto poradiť prosím, vďaka
avalik
12.12.23,19:56
Zákon 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/138/20230901.html
§ 7
(1) Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou. Riaditeľ školy a riaditeľ školského zariadenia (ďalej len „riaditeľ“) môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou, špecializovanými činnosťami, činnosťami vedúceho pedagogického zamestnanca a profesijným rozvojom aj mimo pracoviska za podmienok upravených v pracovnom poriadku.
(2) Rozsah priamej výchovno-vzdelávacej činnosti pedagogického zamestnanca (ďalej len „základný úväzok“) a podrobnosti s ním súvisiace ustanoví nariadenie vlády Slovenskej republiky.
(3) Riaditeľ určí týždenný rozsah priamej výchovno-vzdelávacej činnosti (ďalej len „úväzok“) najviac na obdobie školského roka po prerokovaní so zástupcami zamestnancov. V školách a školských zariadeniach s celoročnou prevádzkou alebo nepretržitou prevádzkou riaditeľ určí úväzok najviac na kalendárny rok po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.

§ 8
(1) Riaditeľ môže pedagogickému zamestnancovi umožniť dopĺňanie si základného úväzku v rozsahu najviac sedem hodín týždenne pracovnou činnosťou v ďalšej kategórii alebo v ďalšej podkategórii; ak ide o strednú odbornú školu, ktorá poskytuje praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania, v rozsahu najviac desať hodín týždenne.
(2) Učiteľ si dopĺňa základný úväzok výkonom pracovnej činnosti vychovávateľa, majstra odbornej výchovy alebo pedagogického asistenta.
(3) Vychovávateľ si dopĺňa základný úväzok vyučovaním výchovných predmetov alebo výkonom pracovnej činnosti pedagogického asistenta.
(4) Majster odbornej výchovy si dopĺňa základný úväzok vyučovaním profesijných predmetov v príslušnom odbore vzdelávania alebo v príbuznom odbore vzdelávania, v ktorom získal výučný list, alebo výkonom pracovnej činnosti pedagogického asistenta.
(5) Pedagogický asistent si dopĺňa základný úväzok výkonom pracovnej činnosti učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy, ak spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy.

201/2019 Z. z. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o priamej výchovno-vzdelávacej činnosti https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/201/20220208.html
§ 1

Predmet úpravy
(1)
Toto nariadenie vlády ustanovuje rozsah priamej výchovno-vzdelávacej činnosti pedagogického zamestnanca (ďalej len „základný úväzok“) a podrobnosti s ním súvisiace.


(2)
Základný úväzok sa ustanovuje ako týždenný počet hodín priamej výchovno-vzdelávacej činnosti.


§ 2 Hodina priamej výchovno-vzdelávacej činnosti
(1) Hodinou priamej výchovno-vzdelávacej činnosti sa rozumie
a) 60 minút, ak ide o
1. učiteľa materskej školy,
2. učiteľa materskej školy pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
3. učiteľa odbornej praxe alebo o majstra odbornej výchovy pri vedení odbornej praxe na pracovisku zamestnávateľa alebo pri vedení odbornej praxe na pracovisku praktického vyučovania,
4. majstra odbornej výchovy pri vedení odborného výcviku,
5. vychovávateľa školského klubu detí, školského internátu, centra voľného času, diagnostického centra, reedukačného centra alebo liečebno-výchovného sanatória,
6. školského trénera,
7. pedagogického asistenta učiteľa materskej školy alebo o pedagogického asistenta učiteľa materskej školy pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
8. pedagogického asistenta vychovávateľa alebo
9. pedagogického asistenta majstra odbornej výchovy alebo o pedagogického zamestnanca, ktorý poskytuje záujmové vzdelávanie na základe vzdelávacích poukazov,

a pozri prílohu 1 tohto nariadenia
základný úväzok učiteľa materskej školy 28 hodín

... takže učiť a "asistovať" by si mala 28 hodín (60 minútovky) v týždni (denne 5,6 hod.) a ostatné činnosti 9,5 hodín v týždni (denne 1,9 hod.) (či už na pracovisku alebo mimo podľa rozhodnutia riaditeľa)

píšeš, že má š zmluvu na 37,5 hodiny týždenne a pracuješ 8-15:30 t. j. 7,5 hodiny ... tu je ale 0,5 hodiny prestávka, ktorá sa nezapočítava do pracovného času a teda reálne na pracovisku odpracuješ za deň 7 hodín a pol hodinu denne máš pravdepodobne povolené vykonávanie ostatných činností mimo pracoviska = 2,5 hod. týždenne

takže, denne
5,6 hodiny = 5 h. 36 min. učíš :D
1,4 hodiny = 1 h. 24 min. ostatné činnosti na pracovisku
0,5 hodiny = 0 h. 30 min. ostatné činnosti mimo pracoviska
Monik3030
13.12.23,05:50
Čiže by som mala cjodiť ešte na 7:30 aby to bolo v poriadku? Naša p.riaditeľka nič nevie, zriaďovateľ je obec.
Tak keď oni určia, že ostatná pracovná činnosť ma byt ako asistentka tak je to tým pádom v poriadku, správne som to pochopila? Vďaka za odpoveď
avalik
14.12.23,00:22
a prečo by si chodila na 7:30? pani riaditeľka je zodpovedná, berie príplatok za riadenie, nech zabezpečí interné smernice v súlade so zákonmi, ty sa máš riadiť príkazmi zamestnávateľa ... ak ti oznámil zamestnávateľ že máš byť na pracovisku od 8:00 do 15:30 tak tam buď vtedy
Monik3030
14.12.23,20:22
Bohužiaľ pani riaditeľka toho moc nevie…
Monik3030
15.12.23,06:02
Nemá mi kto poradiť moc v tomto, chcem si ten pracovný čas s nimi vydiskutovať, leno je to ako v holubníku. Preto potrebujem vedieť ako to mám mať po správnosti aby som tam nebola za hlupáka a mala sa o čo “oprieť”