luciano8588
19.12.23,21:23
dobrý deň
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, chodím na stretnú školu, ktorá nema poistku. Na telesnej výchove sa mi stal úraz... Mám už vypísané bolestné a všetky dokomutny, doktor mi vypočítal bodovanie. Keďže škola nemá poistku šiel som do sociálnej poisťovne, ktorá by podľa mojich známych mala vyplatit tento úraz. Keď sme tam prišli nikto nevedel co to bolestne je až nakoniec nám povedali že oni školské úrazi nevyplácajú... Majú mi to teda vyplatiť? známa pracuje v zdravotníctve a je presvedčená ze to tak je.
ivka70
19.12.23,20:35
Socialna poistovna vyplaca bolestne tym, ktori maju urazove poistenie (napr. zo zamestnania).
Kedze ty ako student ho nemas, nema ti SP z akeho poistenia nieco vyplatit.
http://www.socpoist.sk/kto-som/zamestnanec/poziadat-o-davku/ako-poziadat-o-nahradu-za-bolest
Chobot
20.12.23,07:18
Soc. poisťovňa nemá voči tebe záväzok, nie si úrazovo poistený. Keďže škola nemá poistenie, tak jediný spôsob, ako si nárokovať nejaké bolestné je od školy. Najprv výzvou a ak neuhradia, tak jedine súdnou cestou.

A ty nemáš nejaké úrazové poistenie? Rodičia ti neuzatvorili ako dieťaťu? Alebo v rámci nejakého životného poistenia? Niekedy aj životná poistka rodiča má úrazové pripoistenie detí.
luciano8588
20.12.23,08:06
Ďakujem
ivka70
20.12.23,08:25
misoft
20.12.23,09:09
"A ty nemáš nejaké úrazové poistenie? Rodičia ti neuzatvorili ako dieťaťu? Alebo v rámci nejakého životného poistenia? Niekedy aj životná poistka rodiča má úrazové pripoistenie detí."
Je to kontraproduktívne. Škola zodpovedá za škody a úrazy, ktoré sa stali žiakov v rámci vyučovacieho procesu. Mala byť poistená. Ak je dieťa poistené, dostane síce za úraz odškodnenie, ale je to z peňazí POPLATNÍKA, nie toho, kto za to zodpovedá. Nevieme, aká je to škola, či je samostatný subjekt, alebo má svojho zriaďovateľa (v tom prípade by sa ešte mohol obrátiť na zriaďovateľa o preplatenie úrazu) - inak výzva alebo ostáva len súd.