nuta
20.12.23,21:45
Na chodbe na schodoch nám dlhšie nesvieti svetlo. Večer je tam tma a ja som sa potkol a zlomil si v tej tme nohu. Sme Spoločenstvo vlastníkov bytov a máme predsedu ktorý to zanedbáva a žiarovky nevymieňa. Môžem žiadať odškodné za úraz od bytového domu?
red john
20.12.23,21:41
Odskodne ziadat mozes, no nedostanes nic.
Ide o to, ze dobrovolne to asi z vlastnych predseda nezaplati a zo spolocnych nemoze, tak je vysledok jasny vopred.
Domahat sa svojho mozes aj na sude, no tam je potrebne dokazat nalezite. A v tomto pripade si neviem predstavit, ze ako by si dokazal to, že ziarovka bola pokazena. Samozrejme, ze predseda by tvrdil opak, ze ziarovka vymenena bola a on za to nemoze, ze vyhorela prave pred urazom.
nuta
20.12.23,22:16
pred urazom som ho ziadal o vymenu ziarovky a nevymenil ju
misoft
22.12.23,08:35
Ako "červený" píše - máš dôkazy. Je to tvrdenie proti tvrdeniu.
Ak nemá úrazovú poistku - ostatní v dome ti to nezaplatia. A predseda nie je údržbár.
majkii
22.12.23,19:28
Ak by sa preukázala príčinná súvislosť úrazu so zanedbaním povinností pri správe bytového domu, potom je možné požadovať náhradu škody. V tom prípade by išlo o škodu na zdraví, na liečebných nákladoch, ale mohlo by sa jednať aj o náhradu ušlej mzdy z titulu práceneschopnosti. Ak je bytový dom poistený, mohol by si si náhradu škody uplatniť v poisťovni. Treba sa informovať u predsedu spoločenstva, či je dom poistený a na aké poistné udalosti.
sito
22.12.23,20:34
:D Juj, ty .uj, veď píše, že ...

"pred urazom som ho ziadal o vymenu ziarovky a nevymenil ju"

Veríš tomu, že tá žiarovke ešte aj dnes nesvieti? :D

V jednom dome na jednom poschodí už najmäň tri roky nesvietí žiarovka, asi je chybná. Zatiaľ je to bez tej zlomenej nohy. :D
majkii
22.12.23,21:26
sito (Dnes 22:34) Juj, ty .uj, veď píše, že ...
---------------------------------------------------------------
Milý .uj, radšej nemudruj. Nute si zlomil nohu a požiadal o radu. Neviem či je toto to správne miesto, kde dostane fundovanú radu. Zbytočné špekulácie o tom čomu ja verím alebo nie, či žiarovka dnes svieti alebo nie, a či v nejakom dome roky nesvieti žiarovka určite Nutemu nepomôžu, žiaľ taká je súčastná porada.
pavol54
23.12.23,05:41
za prvé životnosť žiarovky sa nedá predpovedať ako u skrutky. už sa stalo že nová prestala fungovať na druhý deň
za druhé ak mi vypovie funkciu žiarovka v kúpeľni tak núdzovo vymontujem tam kde ju okamžite nepotrebujem nikto nedokáže inému obyvateľovi že takto riešil náhradu.
skôr by sa dalo žiadať odškodné od toho kto tam tú prekážku umiestnil, pretože chodby nemajú byť už požiarnej bezpečnosti zapratané haraburdami a na prázdnej chodbe si môžeš maximálne stúpiť na šnúrku od topánky.
doplním ani triezvy človek sa len tak nepotkne
pavol54
23.12.23,05:45
potkol sa o vypálenú žiarovku, alebo veci ktoré tam uskladňujú obyvatelia?
faro1
23.12.23,06:07
Vedel si že tam nesvieti svetlo a predsa si si v tme zlomil nohu.. Dám ti radu: Ak nesvieti niekde svetlo a je tam tma tak si zažni baterku v mobile.
sito
28.12.23,11:57
majkii (22.12.23 23:26)
Milý .uj, radšej nemudruj.

No tak, ty ujec, toto je tvoja rada za milión! " Ak by sa preukázala príčinná ... " :D
buchač
28.12.23,12:14
:D :D :D :D :D
OneUp
10.02.24,17:38
ved ho nazvi pravym menom - Buchac