BOBY
05.10.06,08:41
Ahoj poraďáci,prosím Vás o vyjadrenie svojho názoru k môjmu dotazu:
Zamestnávateľ poskytoval zamestnancom stravovanie prostredníctvom stravovacieho zariadenia. Teraz chce prejsť na gastráče a chce, aby si zamestnanci platili za 1 SL, ktorý má hodnotu 70,- Sk sumu 50,- Sk. Ja si myslím, že na to nemá právo, pretože 55% z hodnoty SL musí hradiť zamestnávateľ (v tomto prípade 38,50 Sk) + príspevok zo ZSF napr. 1,50 Sk na 1 SL. Vychádza mi to tak, že ak nechce prispievať viac ( až do výšky 48,95 Sk) musí dodržať Zákonník práce a hradiť 38,50 Sk + príspevok zo ZSF. Povedané po lopate navrhujem mu, aby zamestnanec platil 30,- Sk a že 50,- Sk z hodnoty SL 70,- Sk platiť zamestnanec nemôže. On mi oponuje, že ak si dá do nákladov iba znížený príspevok, tak áno. Mám pravdu ja?
Paula
05.10.06,07:18
Ahoj poraďáci,prosím Vás o vyjadrenie svojho názoru k môjmu dotazu:
Zamestnávateľ poskytoval zamestnancom stravovanie prostredníctvom stravovacieho zariadenia. Teraz chce prejsť na gastráče a chce, aby si zamestnanci platili za 1 SL, ktorý má hodnotu 70,- Sk sumu 50,- Sk. Ja si myslím, že na to nemá právo, pretože 55% z hodnoty SL musí hradiť zamestnávateľ (v tomto prípade 38,50 Sk) + príspevok zo ZSF napr. 1,50 Sk na 1 SL. Vychádza mi to tak, že ak nechce prispievať viac ( až do výšky 48,95 Sk) musí dodržať Zákonník práce a hradiť 38,50 Sk + príspevok zo ZSF. Povedané po lopate navrhujem mu, aby zamestnanec platil 30,- Sk a že 50,- Sk z hodnoty SL 70,- Sk platiť zamestnanec nemôže. On mi oponuje, že ak si dá do nákladov iba znížený príspevok, tak áno. Mám pravdu ja?

Pravda je na Tvojej strane. Zamestnávateľovi treba dať prečítať aj Zákon o sociálnom fonde - najmä časť o povinnosti prispievania na stravovanie.
Chobot
05.10.06,07:41
Pravda je na Tvojej strane. Zamestnávateľovi treba dať prečítať aj Zákon o sociálnom fonde - najmä časť o povinnosti prispievania na stravovanie.

Možno aj zákon o soc. fonde, ale najmä Zákonník práce, kde je vyslovene uvedené, akým percentom musí prispievať na stravovanie.
Tweety
05.10.06,07:47
Možno aj zákon o soc. fonde, ale najmä Zákonník práce, kde je vyslovene uvedené, akým percentom musí prispievať na stravovanie.
Do tretice prikladám znenie § 152:

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
BOBY
05.10.06,07:52
Ďakujem Vám za názory, vedela som že pravda je na mojej strane, ale konzultácia mi nezaškodila.
Najka
05.10.06,08:08
Ahojte, chcela by som vedieť, čo v prípade, ak zamestnanec má celý mesiac poskytovanú stravu vo viacerých zariadeniach, ale faktúru mám len napr. na 10 obedov. Ja mu zrážam len za tých 10 obedov, čo mám dokázateľných.
Chobot
05.10.06,08:15
Ahojte, chcela by som vedieť, čo v prípade, ak zamestnanec má celý mesiac poskytovanú stravu vo viacerých zariadeniach, ale faktúru mám len napr. na 10 obedov. Ja mu zrážam len za tých 10 obedov, čo mám dokázateľných.

Tak tomuto celkom nerozumiem. Akým spôsobom zabezpečujete stravu zamestnancom? Veď ak niekde poskytnú stravovanie, tak by si to stravovacie zariadenie malo aj vyúčtovať od firmy. Navyše mali by ste mať uzatvorenú zmluvu o poskytovaní stravovania.
Najka
05.10.06,08:26
Ide o to, že sa stravujú v rôznych reštikách (sme stavebná firma) a majster to vypláca za hotové. Má len ručne vypísanú kópiu PPD, že zaplatil za obedy určitú čiastku.
Tweety
05.10.06,08:30
Ide o to, že sa stravujú v rôznych reštikách (sme stavebná firma) a majster to vypláca za hotové. Má len ručne vypísanú kópiu PPD, že zaplatil za obedy určitú čiastku. Takýto postup nie je v súlade so ZP a so zákonom o dani z príjmu.
Najka
05.10.06,08:31
Ja o to viem, ale im to nevysvetlíš. Ide mi to, či by mi to niekedy pri kontrole mohli vytknúť, že som nezabezpečila stravovanie, keďže nemám o tom doklad.
Tweety
05.10.06,08:35
Ja o to viem, ale im to nevysvetlíš. Ide mi to, či by mi to niekedy pri kontrole mohli vytknúť, že som nezabezpečila stravovanie, keďže nemám o tom doklad.
Mohli by to vytknúť, je to porušenie § 152 ZP a zákona o SF.
Najka
05.10.06,08:40
A mohla by som im na tie dni, kedy nemajú obedy vyhotoviť cesťáky a dať im stravné?
Tweety
05.10.06,08:44
A mohla by som im na tie dni, kedy nemajú obedy vyhotoviť cesťáky a dať im stravné?
Takto: ak je na SC- má nárok na diéty podľa zákona o CN a podľa ZP nie je povinnosť mu zabezpečiť stravovanie.