Poprad2000
28.12.23,21:20
Dobrý deň , moja otázka znie.
Dobrý známi postúpil sro a tým pádom sa zmenil majiteľ + konateľ . ( Preberá všetky pohľadávky atď...)
Dodatočné zistil že sa tam robili machinácie Fin. charakteru , dôkazy má .
Otázka ktorou ma oslovil znie .
Prípadne vrátenie fin. obnosu patrí novému konateľovi alebo bývalému .
Samozrejme pokiaľ dotyčný nevráti Fín.prostriedky bude nasledovať trestné oznámenie .
Za odpovede ďakujem .
ivka70
28.12.23,20:24
Ak bola poškodená sro ako spoločnosť, finančné prostriedky sa musia vrátiť spoločnosti (nie spoločníkovi, ide konateľovi, nemyl si sro so živnosťou).
normalnyčlovek
30.12.23,14:43
Nedá mi nereagovať , škoda na zisku vznikla podľa tejto otázky starému konatelovi - majiteľovi, profitovať po vymožení bude druhý majiteľ?
marjankaj
30.12.23,15:50
A že vraj normálny človek.
marjankaj
30.12.23,16:39
Kto je ten dotyčný, ktorý robil machinácie? Aké?
normalnyčlovek
31.12.23,14:11
Mal na starosti financie ,čo som sa dozvedel tak si ulieval pre seba cez iné účty.-defraudoval ,spreneveril neviem ako sa to správne nazve.
pavol54
31.12.23,14:34
bohužiaľ, na to mal prísť predtým ako firmu predal, už to nie je jeho majetok. Ak ho predtým ako spoločníka poškodil niekto kým bol majiteľ, teraz to môže požadovať od tej osoby čo robila machinácie, nie od nového majiteľa firmy
veronikasad
01.01.24,20:01
normalnyčlovek, ty si hovorca nicku Poprad2000?
ivka70
02.01.24,07:59
Defraudacia ovplyvni stav financnych prostriedkov (na ucte ci v pokladni), ale ako to ovplyvni zisk firmy?
Podali trestne oznamenie na toho, kto peniaze spraneveril?
pavol54
02.01.24,13:43
defraudácia a fin. machinácie nie je to isté Niekto tomu hovorí optimalizácia zisku niekto fin. machinácie. ak defraudoval tak nesúhlasia stavy na účtoch bánk alebo pokladne, na to musí konateľ prísť za jednu minútu
Poprad2000
02.01.24,17:16
Dobrý deň. Nikto nie je môj hovorca . normalnýčlovek mi písal spravu ohľadom problemu, vysvetlil som mu zhruba v čom ma známi problém , bol som hospitalizovaní nemal som veľa možnosti reagovať , každopádne Ďakujem za reakcie , to je všetko, všetko dobré v novom roku .
marjankaj
02.01.24,18:53
To si si našiel komplica. Teda už to máš poriešené.
Vieš aký je rozdiel medzi vyriešiť a poriešiť? Asi taký ako medzi vysrať a posrať.
avalik
03.01.24,13:49
nerozumiem
... tvoj známy predal sro, v ktorej bol spoločník a konateľ?
... machinácie sa robili v čase keď bol tvoj známy spoločník a konateľ?
... kto robil machinácie? on alebo jeho zamestnanec?
Poprad2000
04.01.24,06:39
Dobrý deň, na prvú otazku , Ano
Na druhú Ano
Na tretiu tichý spoločnik ktorý mu viedol finančné operacie.
avalik
04.01.24,16:58
obchodný zákonník

§ 135a

(1) Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.

(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že

a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,

b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.

(3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami alebo ak ide o povinnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.

(4) Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spoločnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.

(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.
--------
Nárok má spoločnosť. Ak bola spôsobená škoda, alebo bolo niečo zle zaúčtované a nesprávne zaplatená daň, terajší konateľ musí konať a zabezpečiť vymáhanie škody od zodpovednej osoby, zaúčtovabie opravy a podanie dodatočného DDPO ak vznikne povinnosť .... peniaze patria sro - nie sú to peniaze ani starého ani nového spoločníka/konateľa.