kuco007
31.12.23,00:11
Zákazník si nechce prevziať tovar, ktorý je vyrobený na zákazku špeciálne pre neho. Na návrhu výrobku sa aktívne podieľal ( o čom existuje rozsiahla korešpondencia). Za tovar zaplatil 100.% zálohu. Po zadaní do výroby začal zákazník po mne požadovať vrátenie zálohy s tým, že tovar už nechce. Zámienky pre tento krok neustále mení, napríklad, tvrdí, že som nedal do výroby presne ten istý návrh, ktorý bol odsúhlasený, alebo som dal do výroby kópiu iného výrobku, inak povedané, chcel som mu dodať fejk. Inokedy tvrdil, že som sa ho od samého začiatku snažil podviesť a vylákať od neho peniaze pod zámienkou výroby tovaru. Pritom s požiadavkou na dodávku tovaru ma oslovil sám, nakoľko mal so mnou už predošlú vynikajúcu skúsenosť. Ďalej už nejdem zachádzať do podrobností, tovar už vyše roka skladujem. Zákazník požaduje vrátiť všetky finančné prostriedky. Vyhráža sa súdom. Už mi poslal sám jednu predžalobnú výzvu. Keďže som na ňu reagoval listom, kde som všetky jeho tvrdenia vyvrátil, tak sa 10 mesiacov nič nedialo. Potom prišla ďalšia predžalobná výzva už od jeho právnika. Na tú som tak isto reagoval listom vyvracajúcim všetky lži, ktorými zákazník zavádza aj svojho právnika. Neviem, čo mám robiť. Zákazníka pravidelne vyzývam, aby prevzal tovar. Tovar mi zaberá priestor, ktorý by som pre seba chcel využiť úplne inak ako sklad. Tovaru sa zbaviť neviem ani predajom, keďže je vyrobený na zákazku pre zákazníka a možno celé roky by som nenašiel kupujúceho. Už mám sám niekedy chuť zákazníka žalovať, pretože viem, že o mne šíri lži a poškodzuje moje dobré meno. Skrátka neviem, čo mám robiť a touto cestou žiadam o dobrú radu. Ďakujem.
veronikasad
31.12.23,04:51
O aký tovar ide? Predpokladám, že súčasťou tej komunikacie je aj objednávka. Ide o súkromnú osobu alebo podnikateľa?
misoft
31.12.23,11:07
https://uspesne-podnikanie.sk/e-shopy-odstupenie-od-zmluvy-v-pripade-tovaru-na-mieru-na-zakazku-a-na-objednavku/
- zákazník v tomto prípade nemôže od zmluvy odstúpiť. A záloha sa mu teda nevyplatí. Tento výrobok je určený podľa jeho požiadaviek LEN pre neho a pre iných je NEPREDAJNÝ.

Mal po zadaní zákazky 14 dní na odstúpenie od zmluvy - neuplatnil to, je to teda jeho chyba a jeho škoda.
Môže to dávať na súd, v tom prípade treba argumentovať práve tým, že výrobok je nepredajný a vyrobený na mieru (doložiť objednávkou s určenými požiadavkami) a vrátením by došlo ku škode predávajúceho. Naopak - požadovať od kupujúceho (pretože záloha 100% = kúpna cena) skladné, lebo skladujete JEHO majetok.
marleau
31.12.23,12:17
Ak chcete zákazníka žalovať, tak nech to podá na súd, budete to mať zadarmo. Ešte by som ho k tomu ponáhľal.
kuco007
08.01.24,13:09
Ide o na mieru vyrábané lustre, odlievané z bronzu, alebo z mosadze. A ide o súkromnú osobu.
kuco007
08.01.24,13:11
Ďakujem. Vedel by si mi prosím Ťa poradiť, z čoho by som mal vychádzať pri výpočte skladného? Poslal by som mu vyúčtovanie aj hneď, len neviem, od čoho sa odpichnúť.
kopretinka
08.01.24,18:02
normálne si vymysli nejakú sumu,to je jedno,hlavne mu to vyčísli za celý čas......a napíš mu,že to budeš vymáhať súdne....
vlado 33
08.01.24,18:56
Sa čudujem, že toto tu riešiš na Porade. Už dávno si mal riešiť spor cez právnika, vedel by si na čom si. Toto sú len prázdne reči, čo nič neriešia.
pavol54
08.01.24,20:47
lenže právnika treba platiť treba zaplatiť súdny poplatok, v prípade prehry aj právnika odporcu.
Heslo "Na súd sa nechodí hľadať pravda, ale vyhrávať"
vlado 33
08.01.24,20:59
Ale najprv sa poradím, na to hádam má tých 100€. On mu poradí, či ma zmysel súdny spor. Ja myslím že má do toho ísť zmysel, s dobým právnikom.
pavol54
08.01.24,21:11
lenže tvoj právnik nevie pri podaní žaloby kto bude súdiť a kto bude právnik odporcu. pretože platí uvedené heslo
vlado 33
08.01.24,21:29
Lenže právnik ho vie usmerniť, či vôbec tento spor má zmysel. My detaily nevieme. A nejaký lampasák a predávačka zeleniny mu neporadia.
kuco007
08.01.24,22:10
Ja pochopiteľne do žiadneho sporu ísť nechcem. Dnes mám peniaze za tovar a aj tovar. Chcem sa len zbaviť tovaru, nič iné, preto sa pýtam. Nemám prečo platiť právnika, nemám pocit, že ja som niečo zlé spravil. Okrem peňazí je to aj otázka času a energie. Chcem sa venovať veciam, ktoré ma živia. Spor ti odoberá čas, energiu a peniaze. A pri "fungovaní" našej justície je výsledok vždy neistý. Nie som "náš" človek.
vlado 33
08.01.24,22:43
Tak potom chceš ako z toho vykorčuľovať? Protistrana ťa chce zjavne povláčiť k súdu, pokiaľ nezaplatíš. Nebuď naivný, začni pracovať, lebo prehráš. Never v spravodlivosť, ver právnikovi, čo ti povie.
vlado 33
08.01.24,22:58
Tvoje odpovede sa mi zdajú divné, nie si ty zas amstrad?