Domka1992
31.12.23,06:38
Bývam v átriovom dome v KE. V strede medzi domami vedie príjazdová cesta z ulice, na ktorej bývam, ktorá vedie do dvora, kde sa nachádzajú moje 2 garáže, umiestnené pod mojím domom a zadné vstupy do domov z ulice za nami. Dvor je malý, parkovaním v ňom dochádza k blokovaniu garáži alebo prístupu pešo do dvora, pričom sú tam aj hlavné rozvody vody, plynu, elektriny domov. Mám dlhodobý problém so susedmi z domov, ktorý nemajú priamy prístup k domu zo svojej ulice za nami. Nevlastnia ani garáž vo dvore, iba podiel na príjazdovej ceste a preto sústavne autami blokujú vjazd do dvora alebo moje 2 garáže, i keď je možné parkovať na našej ulici. Keďže sú agresívny a nerešpektujú ani políciu, ktorú sústavne privolávam, obrátila som sa na mesto cez dopravný dispečing a požiadala o povolenie na osadenie značky "zákaz vjazdu s dodatkovou tabuľou okrem dopr. obsluhy". Značka mi bola schválená, následne sme značku osadili na mestskom pozemku na naše náklady. Včera mi bola doručená výzva, aby sme značku odstránili do 5 pracovných dní, bez udania dôvodu. O zrušení značky bolo rozhodnuté 9 dní po osadení pred takmer 2 mesiacmi. Neboli sme ani vyzvaný, aby sme sa vyjadrili, o ničom sme nevedeli. Vo Výzve je len uvedené, že bolo rozhodnuté na základe sťažnosti obyvateľov dotknutých nehnuteľností, čo ale susedia bez garáže, z inej ulice nie sú, nemajú dôvod vchádzať do dvora autami, keďže tým blokujú garáže. Už sme oslovili právnika, viem, že sa možem obrátiť na prokuratúru alebo súd, len by som rada aj nejaké jednoduchšie riešenie, keďže nerozumiem ako k tomuto mohlo dôjsť a teror zo strany susedov sa stupňuje. Vopred ďakujem za každú radu.
buchač
31.12.23,10:32
Značka mi bola schválená, následne sme značku osadili na mestskom pozemku na naše náklady. Včera mi bola doručená výzva, aby sme značku odstránili do 5 pracovných dní, bez udania dôvodu.
======================
DOVOD je ale úplne jasný.
Aj keď bola značka schválená, tak ju osadzuje firma na to určená.

K zvyšku sa nevyjadrujem, je napísaný dosť nejasne...pomohol by nákres alebo screen.
Domka1992
31.12.23,10:47
Značka bola vyrobená a osadená certifikovanou firmou na naše náklady, keď už to nevyplýva z textu
Chobot
31.12.23,21:07
Ak orgán, ktorý rozhodol o osadení, následne rozhodol o zrušení osadenia, tak tam tá značka nemôže byť. To, že to raz schválili nie je naveky. Na základe iných skutočností (napr. podnetov) môže dopravný inšpektorát (nie dopravný dispečing) zmeniť rozhodnutie.

Môžeš to riešiť cez vyššie inštancie. Neviem, kto je odvolací orgán proti rozhodnutiam okresného dopravného inšpektorátu. Možno krajský dopravný inšpektorát?
pavol54
01.01.24,08:10
Ak nerešpektujú políciu a parkujú naďalej, znamená to že ani krajský dopravný inšpektorát nebude zasahovať proti "svojim" na okresnom riaditeľstve
faro1
01.01.24,08:51
Domka1992
Nevlastnia ani garáž vo dvore, iba podiel na príjazdovej ceste a preto sústavne autami blokujú vjazd do dvora
-------------------------------------------------------------------------
Prečítaj si, čo je podielové spoluvlastníctvo:https://www.pravny-poradca.sk/podielove-spoluvlastnictvo
Ty nemôžeš upierať právo na užívanie príjazdovej cesty všetkým spoluvlastníkom. To znamená, že na príjazdovej ceste môžu parkovať ako sa im zachce. Parkujú na SVOJOM pozemku a preto mesto OPRÁVNENE žiada odstrániť dopravnú značku. Nepomôže ti ani súd, pretože nie si výlučnou vlastníčkou pozemkov, ani spoločného dvora.
pavol54
01.01.24,09:26
ale platí to ja opačne tiež nemôžu upierať inému spoluvlastníkovi právo na využívanie pozemku
faro1
01.01.24,09:42
Píše sa tu o dopravnej značke.....Najprv osadená neoprávnene, bez preskúmania skutkového stavu. Teraz mesto žiada o nápravu po sťažnostiach spoluvlastníkov.
pavol54
01.01.24,10:09
nie je tak že najprv parkovali na spoločnom čím ich obmedzovali preto žiadali o značku?
Mária27
03.01.24,08:10
Naštuduj si cestný zákon, nájdeš tam odpovede na reguláciu aj odvolanie či dozor. Na obci zrejme rozhodol neskúsený pracovník.
V tomto prípade nejde len o spoluvlastníctvo pozemku, ide o vjazd, čo má svoj účel, ktorý treba dodržať. Ani vlastníci pozemkov pod diaľnicami nemôžu blokovať ...

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1961/135/20230101
pavol54
03.01.24,18:55
Na Slovensku je to tak: "môžu", moje pole, pridelené ako náhradné užívanie má na jednom hektári 159 vlastníkov, jeden sa rozhodol užívať z neho 10m2, myslíš že tým pohnem? To nabehne sižp(oľano) a za to že pod autom a kolo neho rastie invazína burina dostanem pokutu 2000 eur, pretože bolo pridelené do užívania nám