Viiila76
31.12.23,11:24
Dobry den. Zamestnanec ma pridelene sluzobne auto. Prekrocil rychlost, firme prisla pokuta. Musime uzatvorit so ZCom Dohodu o zrazke zo mzdy alebo mozme pokutu zrazit bez nej? Ja si myslim, ze by sme mali mat Dohodu, nakolko pokuta prisla firme. Dakujem.
Negoce
31.12.23,10:37
Dobry den. Zamestnanec ma pridelene sluzobne auto. Prekrocil rychlost, firme prisla pokuta. Musime uzatvorit so ZCom Dohodu o zrazke zo mzdy alebo mozme pokutu zrazit bez nej? Ja si myslim, ze by sme mali mat Dohodu, nakolko pokuta prisla firme. Dakujem.
máte dohodu, zmluvu i používaní MV zamestnancom? predpokladám, že tam riešite škody , ktoré musí znášať oraganizácia a vysporiadanie sa s nimi......
ak by ste nemali, tak dohoda o zrážke zo zmdy je nutnosťou
ivka70
02.01.24,07:52
186
(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.
(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.
.....

§ 191
(1) Zamestnávateľ môže požadovať od zamestnanca náhradu škody, za ktorú mu zamestnanec zodpovedá. Požadovanú náhradu škody určí zamestnávateľ.
(2) Zamestnávateľ prerokuje požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámi mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá.
(3) Ak zamestnanec uzná záväzok nahradiť škodu v určenej sume a ak s ním zamestnávateľ dohodne spôsob náhrady, je zamestnávateľ povinný uzatvoriť dohodu písomne, inak je dohoda neplatná. Osobitná písomná dohoda nie je potrebná, ak škoda bola už uhradená.