querying
03.01.24,16:29
Pekný podvečer všetkým, prosím Vás o pomoc v takejto situácii:
Mám SZČO, ktorej sa nepodarilo podľa pôvodného zámeru pozastaviť živnosť ku koncu roka 2023.
Ak ju pozastavila až začiatkom januára, ako účtovať úhradu FA, ktorá bola vystavená 31.12. 2023 za december, no úhrada tejto FA príde na účet koncom januára, teda už po pozastavení živnosti.

Predpokladám, že ak by sa podarilo živnosť prerušiť ku koncu roka, k 31.12.2023, pohľadávka tejto poslednej FA by sa zahrnula do príjmov za rok 2023 do daňového priznania, hneď by sa aj zdanila a hotovo.

No čo ak je ešte pár dní v januári živnosť aktívna? bude potrebné podať daňové priznanie aj za rok 2024 a zdaniť prijatú sumu?
veronikasad
05.01.24,08:08
Na aké obdobie máš pozastavenu živnosť ? Aká je suma faktúry ? Budeš mať v roku 2024 aj iný zdanitelný príjem, napr. zo zamestnania ?
querying
05.01.24,15:25
Poastavenie bude zatiaľ asi na dva-tri roky
suma FA je cca1500€
áno, od 1.1.2024 už je v pracovnom pomere - zamestnanec

/pôvodný zámer bol prerušiť živnosť ku koncu roka, ale oznámenie sa v decembri nedalo podpísať pre neplatný čip na občianskom, čo mi skomplikovalo situáciu, teda kým sa podarí vycestovať na úrad osobne, živnosť je stále aktívna)
marjankaj
05.01.24,15:48
No tak si podas DP typ B do 31.3.2025 za rok 2024.
veronikasad
05.01.24,17:42
Za rok 2024 podáš DP typu B, do ktorého zahrnieš príjem z podnikania aj príjem zo zamestnania. Nemôžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2024.
querying
06.01.24,19:54
Nemôžem požiadať zamestnávateľa? Ufff, dúfam, že o rok si na to spomeniem.
marjankaj
06.01.24,20:32
Nie nemôžeš. Nerozumieš po slovensky?
querying
07.01.24,14:46
Prepáčte, ruzumiem, len ma to zaskočilo, koľko komplikácii kvôli nefunkčnému čipu v občianskmom. A o čo ho teda môžem požiadať? Predpokladám, že nejaké podklady k príjmu zo závislej činnosti by som mohla dostať. Zamestnávateľ má informačný systém, ja by som si musela všetko z výplatných pások alebo tak nejako rátať?
Vedeli by ste mi prosím poradiť ohľadom mojich povinností voči poisťovniam?
Zdravotné odvody za január už SZČO neplatí, ak platí zamestnávateľ?
A čo odvody do soc. poisťovne? platí sa celá mesačná suma, či alikvótna časť podľa počtu dní prevádzkovania živnosti v januári? Ako sa to ráta?
veronikasad
07.01.24,15:34
Od zamestnávateľa dostaneš potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, ktoré bude prílohou daňového priznania typu B.
Do SP zaplatíš pomernú časť mesačného vymeriavacieho základu = mesačná platba/31*počet dní podnikania.
Do ZP, ak platíš z minima, nemusíš platiť z minimálneho vymeriavacieho základu, ale zo skutočného. Ak si to nevieš vypočítať, začiatkom februára zavolaj na infolinku príslušnej zdravotnej poisťovne.
querying
07.01.24,17:20
Ďakujem veľmi pekne :)