Johny 5
04.01.24,08:45
Dobrý deň,

Rád by som sa informoval či tak ako je nelegálny výrub stromov bez povolenia, je aj nelegálna výsadba stromov na cudzom pozemku bez súhlasu majiteľa. V tomto prípade je to v blízkosti vodného toku (asi existuje aj nejaké ochranné pásmo) v obci Selec na pozemku ktorý patrí pod Vodohospodársky podnik Piešťany.*Na tomto úseku bol vykonaný legálny výrub stromov (taktiež vysadených bez súhlasu majiteľa) asi pred dvomi rokmi, nakoľko stromy boli značnej výšky a ohrozovali moju nehnuteľnosť a zdravie rodiny na druhej strane potoka. Boli tam borovice, jedle, brezy... Avšak arogantný sused, ktorý má chalupu asi 200 metrov odtiaľ sa neustále snaží vysadiť stromy nanovo. Akoby naschvál su to tentokrát jasene, ešte vyššie stromy ako boli, ktoré môžu dorásť aj 40 m.

p.s. Rozprával som sa aj s jeho synom a povedal som mu že ja nemám nič proti stromom ale hlavne nech nie sú tak vysoké aby som mal v budúcnosti strach v noci keď pride vietor že sa niečo stane.

Ďakujem
pavol54
04.01.24,12:24
Povolenie na výrub drevín je spoplatnené ak je vlastníkom alebo užívateľom pozemku právnická osoba.
výsadba sa môže vykonať len so súhlasom vlastníka alebo užívateľa pozemku.
za škody spôsobené porastmi zodpovedá vlastník alebo užívateľ pozemku.
na výrub náletových drevín nie je treba povolenie(do nadobudnutia určitých parametrov)
Treba o stave písomne komunikovať s majiteľom pozemku, respektíve okresným úradom