lutik
05.10.06,09:29
Týmto by som chcela poprosiť o pomoc pre moju priateľku, ktorá po skončení RD dostane výpoveď zo strany zamestnávateľa a žiadne odstupné.
A vyzerá to tak, že nemá nárok ani na podporu v nezamestnanosti.
Vedel by niekto poradiť, čo robiť, aby neostala bez príjmu?

Tu sú fakty:
Pracovný pomer mi začal 1.3.2001 na dobu neurčitú.
Nástup na materskú dovolenku 1.8.2003
Nástup na rodičovskú dovolenku 1.2.2004
8.10.2006 mi rodičovská dovolenka končí (dcéra dovŕši 3 roky), k tomuto dátumu výpoveď zo strany zamestnávateľa, evidencia na úrade práce.
Dočítala som sa, že od 1.7.2005, žena na rodičovskej dovolenke má prerušené poistenie v nezamestnanosti.
Dobrovoľné poistenie som neplatila.
Chcela by som vedieť, či mám nárok na podporu. Berú sa štyri roky pred zaevidovaním na úrad práce, z toho tri roky som musela platiť poistné. Ak dobre počítam, u mňa je to od 8.10.2002.
Do 1.7.2005 mám 33 mesiacov, čiže mi chýbajú tri mesiace na to, aby som mala nárok na podporu. Je to správne?
Čo mám robiť , aby som neostala bez príjmu?
Inú prácu som si zatiaľ nenašla.
Vopred vďaka za pomoc.
Marti.ka
05.10.06,09:16
Myslím, že naozaj nemá nárok na podporu v nezamestnanosti. Od 1.7.2005 štát platí za ženy na rodičovskej dovolenke len zdravotné dôchodkové poistenie. A keďže v posledných štyroch rokoch nebola 3 roky poistená, nárok na poistenie v nezamestnanosti jej nevznikne.
Ja som mala šťastie, mne končila materská v novembri 2005 a tým som splnila podmienku poistenia troch rokoch.
A k tej výpovedi. Zamestnávateľ jej môže dať výpoveď len s výpovednou lehotou 3 mesiace /keďže odpracovala viac ako 5 rokov, počíta sa aj čas na materskej a rodičovskej dovolenke/, prípadne trojmesačné odstupné, ak ešte nezačne plynúť výpovedná lehota. Tá začína plynúť prvým kalendárnym dňom budúceho mesiaca. Z akého dôvodu chce dať zamestnávateľ výpoveď? Nech ju nepodpíše, ak jej nechce dať odstupné alebo výpovednú lehotu. A nech nezabudne, že počas čerpania materskej dovolenky /nie rodičovskej/ jej vznikol nárok na dovolenku, ktorú jej musí zamestnávateľ pri skončení pracovného pomeru vyplatiť.
lutik
05.10.06,09:28
No mysleli sme si, že podporu nedostane.
Ale že sa nedomôže ani odstupného....

Podľa zákona síce firma vyplatiť odstupné aj preplatiť dovolenku musí.
Ale čo keď firma na to nemá žiadne prostriedky, lebo vlastne nemá ani majetok ani už v ničom nepodniká?
Rovno jej povedali, že jej nezaplatia.
To sa má ísť s nimi súdiť?
Oplatí sa to u nás vôbec?
Marti.ka
05.10.06,09:42
Ale firma ešte funguje? Súdiť sa asi neoplatí. Ale zopár listov Ťa nezaťaží. Určite by som však napísala písomné stanovisko s uvedením paragrafov, podľa ktorých má nárok na odstupné a preplatenie dovolenky. A keď už nič iné, nahlásila by som firmu na inšpektorát práce pre nedodržiavanie právnych predpisov.
Ja teraz po roku tiež žiadam firmu o preplatenie dovolenky, ktorá mi vznikla počas čerpania dovolenky. Predpokladám, že s tým nebudú súhlasiť. Ale pripravujem kroky, aby som ich troch mohla postrašiť. Tiež sa nemienim súdiť. Ale firma ešte funguje, aj keď len na papieri, a keď už nič iné znepríjemnim im trocha život. Z vlastnej skúsenosti viem, že to treba skúsiť. Veľa vecí sa mi podarilo vyriešiť až na druhý alebo tretí pokus. A napísať pár listov nie je problém. Môj zamestnávateľ so mnou chcel ukončiť pracovný pomer dohodou bez odstupného, odpovedala som mu, že naň mám nárok a tak mi ho vyplatil. Vtedy som ešte nevedela, že mi mal preplatiť aj dovolenku.