Bublifuk1000
06.01.24,15:34
Otázka sa týka mojich rodičov, ktorý platili životné poistenie 15 rokov s tým, že pri úmrtí resp. pri dožití im bude vyplatená celkom pekná suma. Momentálne nadišiel teda termín vyplatenia tejto poistky (chvalabohu sa dožili), dali si žiadosť na vyplatenie a potom prišla z poisťovne odpoveď, že im z tej sumy nevyplatia nič. Plnenie pri dožití pred vyúčtovaním poistného = 0 eur. Príde mi to úplne šialené, že 15 rokov pravidelne čosi platia a teraz toto? vie mi niekto poradiť čo robiť, ako im pomôcť? boli sa samozrejme pýtať v poisťovni a tam im povedali, že dôvod prečo je tam k vyplateniu 0 je taký, že si dali k tomuto poisteniu pripoistenie a že to "pohltilo" to plnenie. ????
jelalim
06.01.24,14:39
v roku 2009 už boli poistné zmluvy s vcelku prehľadnými tabuľkami, koľko stojí krytie pripoistení a či tam je aj nejaká investičná zložka. Tu sa zdá, že išlo o čiste rizikový produkt. Ak by sa tam niečo investovalo, každý rok by dostali výpis v ktorom by bol uvedený stav toho čo je zainvestované.

Tu sa poistka uzavrela zrejeme len tak, že niečo si uzavriem, niečo si platím, a niečo bude. Čo som uzavrel, čo platím a čo od toho očakávam netuším.
duves
06.01.24,15:01
Ved treba vidiet zmluvu.
Bublifuk1000
06.01.24,15:37
ďakujem za odpoveď.. práveže každý rok tu majú papiere, kde sú informácie.. je to investičné životné poistenie a je taká tabulka ze kde do akého fondu sa kolko investovalo..
Martuk
06.01.24,15:55
v prvom rade treba zobrat do ruky zmluvu a precitat. Nasledne treba precitat vseobecne a osobitne poistne podmienky k danej zmluve. Nasledne treba ist do poistovne, ktora ma takuto zmluvu v sprave a tam sa najprv informovat. Pises nieco o nejakom pripoisteni. Kedy vzniklo, koho sa tyka, ako dlho trva, co obsahuje??? Krom toho podla mojich skusenosti v poistovnictve 15 rokov je malo, hodne malo. Aby to malo vyznam, tak minimum je 30 35 rokov. Ak bude zaujem a snaha, tak vysvetlim.
Chobot
06.01.24,22:02
Bez toho, aby niekto videl poistnú zmluvu s poistnými sumami a pripoisteniami, ti nikto relevantnú odpoveď nedá. Ale ak si dali viaceré pripoistenia (napr. denné odškodné pre hospitalizáciu, a iné nepotrebné pripoistenia), tak je možné, že tie pripoistenia im zhltli nasporenú sumu.
kopretinka
07.01.24,19:24
ako zhltlo?
Chobot
08.01.24,07:37
Keď poradca nastaví nízku sumu na dožitie, tak väčšina poistného ide na pripoistenia, kde nie je sporiaca zložka. A pokiaľ sú fondy v strate, tak na výplatu zostane len veľmi málo alebo nič.

Treba vidieť, ako bolo napočítané poistné, koľko bola poistná suma na dožitie, ak nejaká bola a pod.
kopretinka
08.01.24,17:59
nechápem,veď ja v tej sume,čo každý mesiac platím,mám zarátanú tú sumu na dožitie....keby som ju nemala,tak platím menej,tak akože ide poistné na pripoistenie,vôbec tomu nerozumiem,asi budem musieť ísť do poisťovne sa opýtať,že či mi tiež nič nevyplatia...