Leniqa
06.01.24,16:48
Ahojte, v juni/juli budem pravdepodobne potrebovat mesiac volna. Budem sa stahovat, vypratavat jeden byt, stahovat vsetko do noveho, upratovat apd. Rozmyslala som nad tym, si zobrat mesiac neplateneho volna v praci, ak s tym zanestnavatel bude suhlasit. Co by to pre mna znamenalo z hladiska SP s ZP? Chcem podotknut, ze mam ciastocny ID. Samozrejme idealnejsie by bolo mat prijem, aspon PN, diagnoza by aj bola, len pocas PN musim dodrziavat kludovy rezim a vychadzky, co pri stahovani nebude mozne. Co by ste mi poradili? Ak zoberiem neplatene volno, co a v akej sume si musim zaplatit? Ovplyvni mi to pripadnu vysku davky v nezamestnanosti? Keby nahodou… Dakujem :)
veronikasad
06.01.24,16:19
Počas nepl.volna budeš mať prerušené poistenie v soc,poisťovní.
Keďže si poberateľ Inv.dochodku, voči zdr.poistovni nemáš žiadne povinnosti, platiteľom zdr.poistenia bude štát.
Dávku v nezam.ti to ovplyvní v prípade, ak by si nemala 730 kal.dni poistenia, toto obdobie sa do nich nezapočítava
Leniqa
06.01.24,18:03
Dakujem, pracujem nepretrzite od roku 2009, vtedy som naposledy cerpala 3 mesiace podpory. Tu socialnu poistovnu na ten mesiac mam nejako riesit?
Negoce
06.01.24,18:06
nie, nemusíš, resp. ak by si riešila zbytočne
veronikasad
06.01.24,18:07
Dá sa dobrovoľným poistením, ale keďže poberas ID, dôchodkové poistenie nie je potrebné. Len ak by si počas nepl.volna ochorela, nevznikne ti nárok na nemocenské
Leniqa
06.01.24,18:23
No to je od veci, cize keby sa mi nahodou nieco stalo, tak nebudem mat narok na davku PN? Hm, tak to asi sa dam vypisat na PN, budem mat davky, doobedu si vyriesim lekarov a rehabky a popoludni pocas vychadzok budem stahovat.
veronikasad
06.01.24,18:35
Môžeš sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba na celý balík poistenia najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu, nedá sa prihlásiť spätne, ani na samotné nemocenské poistenie - musíš pred nástupom na nepl.volno.