JimB
07.01.24,09:48
Ahojte,

v pracovnej zmluve mám uvedený druh práce ako "servisný technik"

náplň práce:
-posudzovanie porúch
-drobné servisné práce
-manuálna práca s tovarom
-iné činnosti podľa poverenia zamestnávateľa

Otázka:

Môže mi nadriadený z. prikazať vykonať prácu, ktorú má v náplni práce iné oddelenie a odvolávať sa pritom na "iné činnosti podľa poverenia zamestnávateľa" prípadne "manuálna práca s tovarom"? Pokiaľ si dobre pamätám tak tie "iné činnosti" musia byť úzko späté s druhom práce - teda servisný technik.

Konkrétne sa jedná o vykladanie tovaru (nový tovar aj reklamácie) od prepravcov / kuriérov, od pondelka do piatku v trvaní 1-2 hodiny denne, 2-3 plné dodávky (DPD,GLS...). Vykladanie (príjem) tovaru má u nás na starosti zvlášť oddelenie "príjmu tovaru" , ktoré to má aj v ich náplni práce.

Vopred ďakujem za odpoveď.
buchač
07.01.24,09:01
Taká rýchla otázka/y :
- ide o pravidelnú činnosť, alebo len nárazovú výpomoc ?
- máš problém občas preložiť nejaký balík z jednej kopy na druhú ?
- potrebuješ na každý príkaz novú zmluvu ?
pavol54
07.01.24,09:06
manuálna práca s tovarom je aj presun tovaru z jedného miesta uloženia do druhého miesta uloženia.
"iné činnosti" sú obmedzené oprávnením zamestnanca na ich výkon(napr. vodičák zdravotný preukaz a pod)
poradie prác určuje zamestnávateľ podľa dôležitosti.
to je môj názor, asi ti nepomôže sťažovať sa
JimB
07.01.24,09:46
1. pravidelná činnosť PO-PIA, cca 1-2 hodiny denne
2. 2-3 plné dodávky (DPD,GLS...)
3. bez komentára...
veronikasad
07.01.24,10:13
Pri podpisovaní pracovnej zmluvy ti v náplni práce servisného technika manipulácia s tovarom nevadila?
JimB
07.01.24,10:42
ako toto prosím súvisí s mojou otázkou?
misoft
07.01.24,12:33
No súvis to má! Tvoj nadriadený ti nariadil prácu pre INÉ oddelenie jednej firmy. Ten tvoj nadriadený dostal príkaz od firmy - takže - činnosť vykonávaš pre FIRMU, kde si zamestnaný - nejaké oddelenie tu nehrá úlohu.
JimB
07.01.24,13:14
Aký s tým má súvis to, či mi to pri podpise zmluvy vadilo/nevadilo? Je to úplne irelevantné.

Otázka je, či som povinný vykonať prácu nariadenú zamestnávatoľom, ktorá nie je špecifikovaná v mojej náplni, pričom iné oddelenie túto prácu špecifikovanú vo svojej náplni má.

Ale dobre teda - pri podpise zmluvy mi to nevadilo lebo pod manuálnou prácou s tovarom (pre servisného technika) patrí - rozbalenie tovaru, odskúšanie tovaru, zabalenie, zaslanie do autor. servisu, zaslanie späť zákazníkovi - takto mi bola vysvetlená moja "manuálna práca s tovarom". Dúfam, že sa chápeme teraz.

Nemyslím si, že to takto funguje ako popisuješ "tvoj nadriadený dostal príkaz od firmy - takže - činnosť vykonávaš pre FIRMU, kde si zamestnaný - nejaké oddelenie tu nehrá úlohu." Ak by som bol administratívny pracovník v kancelárii, môj nadriadený ma nemože len tak poslať zametať halu len kvôli tomu, že to vykonávam pre firmu.
pavol54
07.01.24,13:46
čo to znamená zaslanie tovaru....? ale to čo si teraz popísal ako manuálnu prácu ,nemáš vyšpecifikované v zmluve ale podľa toho čo hovoríš, len ústne.?
JimB
07.01.24,15:56
zaslanie tovaru - zabalenie tovaru+výplň proti poškodeniu pri preprave, objednať vyzdvihnutie (vytvorenie prepravného štítku u prepravcu) a danie (iba hodím na prepravný pás) na pracovisko "expedície", kde si tovar naloží prepravca/kurier za pomoci pracovníkov expedície

áno presne tak, nemám v zmluve nikde vyšpecifikované o akú manuálnu prácu ide - iba ústne pri nástupe

ide mi iba o to, že ak je určené pracovisko "Príjem tovaru", ktorého pracovníci majú preberanie tovaru od kuriérov v pracovnej náplni špecifikované, či mi môže zamestnávateľ prikázať vykonať tákuto prácu (iného oddelenia)...a či ju môžem odmietnuť vykonať bez nejakého postihu