Pistik123456
10.01.24,09:14
Ahojte
Minulý rok som mal zmluvu s prenajimatelom na prenájme bytu, zmluva bola na rok od 1.1.2023, ukončil som ju predčasne podľa zákona a poslal som výpoveď písomne, prenajimatel to akceptoval.
Teraz nedvíha telefón a neodpisuje na nič, v zmluve je uvedené že kaucia bude vrátená po skonceni ubytovania a vysporiadaní co už je dosť dávno (myslím ze júl 2023).

Aké mam možnosti ? Treba ísť na políciu? Alebo súdnou cestou ?
Ďakujem
Chobot
10.01.24,09:05
Treba mu napísať doporučene výzvu na vrátenie kaucie. Ak nezareaguje, tak daj žalobu na vydanie platobného rozkazu na sumu kaucie, prilož všetky dôkazy a pošli na okresný súd, v ktorom má žalovaný trvalý pobyt.

Súd buď vydá platobný rozkaz alebo nariadi pojednávanie.

Ďalší postup bude závisieť od rozhodnutia súdu.

Políciu je zbytočné do toho ťahať, aj tak by ťa odkázala na občiansko - právne konanie.
jelalim
10.01.24,19:23
Čo znamená "ukončíl som ju predčasne"? Bola dodržaná výpovedná lehota? Čo hovorí zmluva o tom, že načo môže byť kaucia použitá?
Pistik123456
10.01.24,20:00
Bola na rok a ja som ju ukončil po pol roku a dodržal som výpovednú
Pistik123456
10.01.24,20:00
Kaucia sa môže použiť na dorovnanie nedoplatkov pripadne škody, ale žiadne škody neboli a nedoplatok som tiež určite nemal
Pistik123456
10.01.24,20:02
Na to budem asi potrebovať právnika však? Predpokladám ze to budu náklady navyše ktoré mi už on nevráti
veronikasad
10.01.24,21:34
nie je dôvodom nevyplatenia predčasné ukončenie nájomnej zmluvy ? Čo máš uvedené pri kaucii v nájomnej zmluve ?
vicktor
11.01.24,08:08
Ak tvoj pravnik vyhra spor, jeho naklady zaplati protistrana.
Hoci az dodatocne.
Chobot
11.01.24,08:26
Môžeš si u neho uplatniť aj náhradu trov, ktoré ale asi nebudú v takej výške, ktorú si za spísanie žaloby zoberie právnik, ale aj to je niečo. Zbehni za nejakým advokátom, že za koľko by ti spísal takú žalobu. Len treba rátať s tým, že ak súd nariadi pojednávanie, tak ťa asi ten právnik bude musieť aj zastupovať, čo zase bude niečo stáť.

Nuž nie je ľahké vymáhať peniaze súdnou cestou, ale ani nemožné. Ja som takto vymáhal 60 €, ktoré mi predajca zobral a neposlal tovar. Sám som spísal žalobu, oni podali námietku, bolo súdne pojednávanie. Právnika som nemal. Nakoniec museli zaplatiť 150 €, v čom bola tá dlžná suma a trovy a úroky z omeškania. A to nie som právnik.
Chobot
11.01.24,08:28
vicktor pozor, nemusí to vždy platiť. Trovy konania sa počítajú z hodnoty predmetu sporu a násobia sa počtom výkonov. Právnik si ale môže za právne zastupovanie vypýtať vyššiu odmenu. Ako trovy si nemôže žalujúca strana dať čokoľvek.