Evanka
10.01.24,16:29
Píšem o radu za mojich bezradných priateľov. V bytovom panelákovom dome dostali nového suseda, ktorý sa pustil do prerábky, čo im spôsobovalo okrem občasného vytopenia aj iné problémy. Jedná sa o byt nad nimi. Asi typ arogantného inžinierika, podnikateľa v stavebníctve nemusím popisovať. Jednoducho s ním žiadna rozumné reč neprichádza do úvahy. Z nemalého množstva písomností s úradmi sa zameriam iba na najdôležitejšie.
Nájomník požiadal o povolenie správcu, ale ten mu taxatívne vymenoval, čo nepovoľuje. Výrez otvoru do panelu, zmenu dipozície bytu (zámenu kuchyne a obývačky a umiestnenie klimatizačnej jednotky na fasádu domu. Napriek tomu začal s prerábkou a následne dostal „urýchlené“ povolenie od stav. úradu na vyrezanie otvoru v stene v dĺžke 2 m, žiaľ druhý rozmer určený nie je, tak asi sa jedná o výšku až do stropu. Po ďalších vytápaniach a bez možnosti zasvietiť v kúpeľni jedným z vypínačov, nakoľko by došlo ku skratu a vyhodilo by istič sa opakovane sťažovali. Po námietke na úrad stavebnej inšpekcie im bolo oznámené, že došlo k porušeniu stavebného zákona a ďalej sa bude pokračovať v konaní o dodatočnom povolení stavby. Majiteľ prerábaného bytu dostal 200 eurovú pokutu a začal sa rozčuľovať na susedov pod nimi, že mu robia iba problémy.
Zaujíma ma, čo môže majiteľ bytu pod ním urobiť, okrem sťažnosti a riešení škody cez poisťovňu, odkiaľ tiež dostal neuspokojivú odpoveď a poisťovňa žiada poškodeného uviesť, kto uvedené práce u suseda robil, čo mi tiež pripadá scestné. Majitelia spodného bytu vraj nie sú účastníkmi stavebného konania a tak nemajú možnosť žiadať k nahliadnutiu dokumentáciu rekonštrukcie. O čo a koho môžu vlastne požiadať? Dodatočne zistili, že majiteľ nad nimi premiestnil kuchyňu, čím vlastne zmenil miesta rozvodu vody, plynu a miesto odpadu. Kto má k rekonštrukcii, týkajúcej sa premiesnenia kechyne dať povolenie? Môžu vyžadovať aby dal byt do pôvodného stavu? Asi veľa otázok, ale už som prešla niekoľko stránok, dokonca aj právnici sa vyjadrujú k dodatočnému povoleniu už urobenej rekonštrukcie rozdielne.
Dúfam,. že sa nájde niekto, kto bude vedieť aspoň čiastočne reagovať. Vopred ďakujem.
ivka70
10.01.24,15:49
Nikto nemoze nutit majitela dat byt do povodneho stavu a zabranit mu vo vymene kuchyne a obyvacky. To nema ziadny vplyv na statiku domu a ani to neovplyvnuje susedov. S rozvodmi sa musi vzdy v ramci svojho bytu napojit do existujucej stupacky a ako bude viest vodu a odpad ku stupacke u seba v byte, je jeho problem. Nepotrebuje na to ziadne povolenie. (su prerabky, kde je to vedene poza linku, s vyvysenim, aby bol dodrzany spad)
Jediny problem , ktory moze mat, je ten otvor v stene, ak nemal povolenie a posudok statika a napr. zasahoval do nosnej steny.
Ak na to dodatocne dostal povolenie (napriek povodnej pokute), tak asi aj statika vybavil.
Vytapanie je jedine, co mozu a musia riesit, lebo to jedine sa ich priamo dotyka.A poistovna zistuje, kto skodu sposobil u koho si ma nahrady vymahat.
Evanka
17.01.24,11:00
Ivka70 ďakujem za reakciu, ošakávala som, že sa ozvú viacerí. Nemyslím si, že v panelákovom byte je také jednoduché zmeniť dispozíciu v zmysle, že kuchyňa bude úplne na inom konci bytu, akop bola pôvodne. Jednoduchšie je to v tehlovom dome. Ti ide však o to, že byt pod nimi tou prestavbou znehodnotil a stále to nie je v poriadku. Tak to musia riešiť, aj keď to s tým človekom bude ťažké.
buchač
17.01.24,11:19
Evanka (Dnes 13:00) Ivka70 ďakujem za reakciu, ošakávala som, že sa ozvú viacerí. - Nemyslím si, že v panelákovom byte je také jednoduché zmeniť dispozíciu v zmysle, že kuchyňa bude úplne na inom konci bytu, akop bola pôvodne.
- Jednoduchšie je to v tehlovom dome.
- Ti ide však o to, že byt pod nimi tou prestavbou znehodnotil a stále to nie je v poriadku.
- Tak to musia riešiť, aj keď to s tým človekom bude ťažké.
====================
- Zle myslíš...dobrý majster vyrieši raz dva...či panelák alebo tehla.
- Ako znehodnotil...čím znehodnotil ?
Občas pozerám " Nové bývanie " a neskutočne sa čudujem, že čo vedia poniektorí povymýšľať...kľudne aj novostavbu alebo byt po rekonštrukcii by išli generálkovať.
- Máš jedno...niekto ani byt neprerába a je to s ním ťažké.
Ono stačí, ak má v byte brechajúceho psa alebo brnká na klavír.
ivka70
17.01.24,12:29
nevidim ziadny dovod, preco by tvoj byt mal byt znehodnoteny tym, ze sused presunie u seba kuchynu do ineho kuta bytu ....
Evanka
17.01.24,16:24
Samozrejme, že by nikomu nevadilo, nech si dá hoci aj špajzu do spálne, pokiaľ by tým nespôsoboval problémy iným susedom.Konkrétna prerábka asi bola robená svojpomocne a susedom pod nimi premokal plafón v niekoľkých miestnostiach. Naposledy v novembri im doslova zatopilo byt, zničené koberce, epedá na gauči, steny. Súčinnosť s dotyčným nulová. Správca konštatoval, že asi boli úpravy robené neodborne. Voda je asi ťahaná podlahou a prejavuje sa to na susedovom plafóne pod nimi. Tak v tomto prípade by asi nikto nebol nadšený takou prerábkou.
Evanka
18.01.24,12:54
Samozrejme, že by nikomu nevadilo, nech si dá hoci aj špajzu do spálne, pokiaľ by tým nespôsoboval problémy iným susedom. Konkrétna rekonštrukcia asi bola robená svojpomocne a susedom pod nimi premokal plafón v niekoľkých miestnostiach. Naposledy v novembri im doslova zatopilo byt, zničené koberce, epedá na gauči, steny. Súčinnosť s dotyčným nulová. Správca konštatoval, že asi boli úpravy robené neodborne. Voda je asi ťahaná podlahou a prejavuje sa to na susedovom plafóne pod nimi. Tak v tomto prípade by asi nikto nebol nadšený takou prerábkou.
Evanka
18.01.24,12:57
Neviem prečo múj komentár výdy zmizne. Už sem dlhšiu dobu nechodím a asi pridávam komentár nesprávne.
ivka70
18.01.24,13:01
nezmizne, uz ho tu mas 2x ...len si musis komentare rozkliknut ....
ivka70
18.01.24,13:14
Stale riesis 2 rozne veci. Povolenie na prehodenie miestnosti nepotrebuje. To ,ze vytapa suseda, za to nesie zodpovednost ... a ak ma poistenie, tak to vyriesi poistovna. Radost to sice nie je, ale snad to uz odstranil .... ytopit spodneho suseda moze aj bez prerabky bytu ... to sa stava.
Evanka
18.01.24,18:42
Hmmm, nakoniec, som odpoveď zdupľovala. Už tu niekoľko rokov nechiodím, tak som vložila znova, keďže som môj komentár nevidela.. Ivka, sú to dve veci, ale úzko súvisia, pretože plafón je v spojoch stále vlhký, niekedy viac, niekedy menej. Prerábka začala ešte v 2022 a problémy pretrvávajú a jednoznačne súvisia s premietňovaním vody a odpadu do inej miestnosti, Počas roku a pol naťahovania a žiadnej nápravy už poškodení rezignujú. Ak teda takýto zásah niekto robí, mal by to urobiť tak, aby to nepoškodzovalo byt nikomu inému. Ako by si to teda riešila?
steelbull
25.01.24,22:15
začal by som tu:
V zmysle ust. § 14b odst.1 písm. l) a m) zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov na plánované stavebné úpravy bytov so zásahom do spoločných častí domu je potrebné predložiť listinný dôkaz preukazujúci súhlasný prejav vôle kvalifikovanej nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že súhlasia s plánovanými zásahmi stavebníka do fasády (spoločnej časti bytového domu) a s plánovanými zásahmi do nosných stien.

"Majitelia spodného bytu vraj nie sú účastníkmi stavebného konania a tak nemajú možnosť žiadať k nahliadnutiu dokumentáciu rekonštrukcie." => totálny blud, účastníci stavebného konania sú aj osoby, ktorých práva môžu byť priamo dotknuté, takže všetci majitelia bytov bytového domu sú účastníci konania!

"Ďalšími účastníkmi sú tí, ktorých vlastnícke ale aj iné práva k pozemkom a stavbám na nich vrátane susediacich pozemkov a stavieb, ak ich vlastnícke alebo iné práva k týmto pozemkom a stavbám môžu byť stavebným povolením priamo dotknuté. To neznamená, že ide výhradne o susedov, ale o kohokoľvek, kto tvrdí, že môže byť rozhodnutím vo svojich právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach priamo dotknutý, a to až do času, kým sa preukáže opak. To vyplýva zo zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok), konkrétne 14, ktorý bližšie vymedzuje postavenie účastníkov konania."
ivka70
26.01.24,05:50
ak problem stale pretrvava, pisomnymi vyzvami na odstranenie problemu, ak nepomoze....kludne aj sudne.