Jahmanka
11.01.24,20:35
Dobry vecer, prosim vas, potrebujem ziskat informacie, ale najlepsie lopatisticky a dobre by bolo aj z realnych skusenosti :)
S manzelom, este ked sme neboli zobrati, sme nadobudli byt. Momentalne v nom nikto nezije a peniaze, ktore do neho investujeme do energii, su vlastne zbytocne vyhodene. Predavat ho zatial nechceme, ale rozmyslame nad prenajimanim. Zaujemcov by sme mali, len netusime ako to chodi. Trochu som si o tom citala na nete, ale mam z toho gulas a zaujimalo by ma viacero veci, co som sa nedocitala na oficialnych strankach. Vedel by mi niekto poradit, ci ist radsej oficialnou cestou, alebo ist do toho "nacierno", coho sa trochu bojim a netusim ani, ako sa da vyhnut problemom, kedze v tom nie som zbehla. Peniazky navyse by sa zisli, ale hlavne nam ide o to pokryt naklady, aby sme, ked uz nie ze zarobili, aspon boli na nule.
Dakujem :)
Chobot
11.01.24,20:06
Nerozumiem, v čom máš guláš. Veď na nete je toho popísaného na mraky. Naprl:

https://www.ekonoom.sk/dan-z-prijmov/prenajimam-byt-ako-mam-postupovat/

https://www.bezrealitky.sk/blog/co-musite-vediet-ak-sa-chystate-prenajimat-byt/

Máš tam všetko, čo to obnáša. Nájomnú zmluvu si buď urobíš sama, alebo si ju dáš vypracovať niekomu:

https://www.bezrealitky.sk/blog/najomna-zmluva-na-nehnutelnost/

Ak máš konkrétnu otázku, tak sa treba spýtať. Ale nečakaj, že to tu niekto urobí za teba.

A či to robiť legálne, alebo načierno - to je už na tvojom rozhodnutí. To ti nikto radiť nebude. Vlastne tu ti môžeme poradiť len to, že rob to legálne.
Jahmanka
11.01.24,20:24
Dakujem, ano presne, je toho vsade vela pisaneho :) vela som si uz nastudovala, ale vsetko je to vseobecne. Mne ide o to, ze neviem sa rozhodnut ktorou cestou ist. Ak by som isla oficialnou cestou, chcela by som docielit mat na tom nejaky zisk a neprerobit, lebo v tom pripade to cele nema vobec zmysel venovat vsetkemu cas. Otazkou by aj bolo, ci je vyhodnejsie buduci rok podat danove iba na mna, alebo pol na pol s muzom. Dokonca ani zmluvu neviem ci pisat iba na mna, alebo na nas oboch vlastnikov :) A v pripade toho nacierno, tam by ma zaujimalo, ci mozem cisto len pre nas (prenajimatel a najomca) vytvorit zmluvu, ktora by bola iba nasa dohoda, ze by sme vsetky pravidla brali take ako keby to bolo oficialne, ale nebolo by to len mnou nahlasene na danovom. A mam este ovela viac otazok, vsetky naraz ich neviem polozit :D aj ked sa mozno zdaju banalne a nepodstatne, ja som uplne nova v tomto, nikdy som nepodnikala, danove mi vzdy robili v praci a netusim ako tieto veci chodia a ake obkluky sa daju najst, ale zas aby som nebola za zlocinca republiky ;)
Chobot
11.01.24,22:41
Etiketa Porady, bod č. 7:

Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona.
veronikasad
12.01.24,07:34
Jedinou možnosťou ako sa legálne vyhnúť plateniu dane z prenájmu bytu je prenajať byt občanom Ukrajiny , s príspevkom štátu. Príspevok na ubytovanie je u prenajímateľa oslobodený od dane (mám stanovisko FS), predĺžený zatiaľ do konca marca 2024.
vicktor
12.01.24,08:00
Na nete je toho naozaj vela.
Ak sa nevies vysomarit, mozes konkretne otazky polozit aj Financnej sprave.
Vsetko si nezapamatas, rob si poznamky.
Ja som prenajal byt nafarebno iba vramci rodiny. Akoby dlhodoba navsteva.
Cudzich som priznal.
Ste spoluvlastnici? Potom zmluva musi byt na oboch a obaja podate DP a je to aj trochu vyhodnejsie.
Elektronicky formular ta bude navigovat a upozorni aj na chyby.
hanelie
12.01.24,10:50
Jedine legálne tak sa človek vyhne nepríjemnostiam -
1. Susedia ťa určite udajú ( najmä ak tam budú nájomnici akokoľvek vyrušujúci ( hluk, neporiadok, fajčenie na balkóne ai)
2. Hrozba, že nájomca nebude platiť alebo bude neskoro či menej
3. Ak by boli ťažkosti s nájomcami na políciu sa môžeš obrátiť iba v prípade ak máš zmluvu a si riadne zaregistrovaná inak hrozia nepríjemnosti aj trestného charakteru aj tebe
4. A iné : daňový únik, pokuty aj trestnoprávna zodpovednosť
hanelie
12.01.24,11:00
1. Registrácia na DÚ ( ak nie ste už registrovaní kvôli podnikaniu ) na daň z príjmu podľa paragrafu 6 ods 3 zákona o dani z príjmov
2. Zmluva o prenájme na obidvoch vlastníkov ( podľa zákona o krátkodobom nájme )
3. Nájsť nájomcov dohodnúť podmienky ( urobiť si prieskum napr. byty.sk, o cenách prenájmu )
4. po ukončení roku podať DP
A je to :)