koral
12.01.24,20:23
Som starobný dôchodca . Vyrábam pletené košíky, ktoré predávam cez internetový portál Sashe.sk. v roku 23 bola moja tržba 490 €. Je mojou povinnosťou podať DP ? Ďakujem za radu
Katarína
veronikasad
12.01.24,19:29
Mala si aj iný zdaniteľný príjem, napr. zo zamestnania?
koral
12.01.24,19:40
Ďakujem.Nie, žiadny iný príjem som nemala iba starobný dôchodok
Tweety
12.01.24,19:45
Nie nemáš povinnosť podania DP.
Katy a R
12.01.24,21:32
Keďže píšeš, že "vyrábaš a predávaš košíky " - tak by som dala do pozornosti toto: cit zo stránky sashe
Každý predajca nesie zodpovednosť za to, či jeho činnosť spadá pod definíciu podnikania. Teda, či predáva len svoje príležitostné prebytky, ktoré neboli vyrobené za účelom predaja (teda nepodniká), alebo vyrába a predáva opakovane za účelom dosiahnutia zisku (teda podniká). S ohľadom na tieto fakty by mal podniknúť adekvátne kroky a svoju cestu nasmerovať v prvom rade na najbližší Živnostenský úrad, kde dostane odborné rady vzhľadom k svojej situácii (študent, dôchodca, materská dovolenka...).
Neexistuje konkrétna hranica počtu predaných kusov alebo celkového príjmu, ktoré by definovali nevyhnutnosť založenia živnosti. Pokiaľ vaša aktivita na SAShE spĺňa podľa Živnostenského úradu podmienky podnikania, je vo vašom záujme túto záležitosť právne ošetriť. História vášho predaja je na SAShE.sk zaznamenaná a následky sú na posúdení prípadnej daňovej kontroly.
Aj keď by bola živnosť - pri takomto príjme nehrozia žiadne dane (ani DP netreba) a ani odvody.
Neviem, ako by prípadná kontrola posúdila chýbajúcu registráciu na daň z príjmu - alebo ju máš ? (DIČ)
koral
12.01.24,22:11
Ďakujem za odpoveď, nie nemám registráciu na daňovom úrade a nemám ani DIČ, len nechcem urobiť chybu.
koral
13.01.24,07:18
Ďakujem za odpoveď, po preštudovaní usmernenia zo Sashe mi stále nie je celkom jasné , či mám povinnosť zaregistrovať sa ako platca dane, alebo vzhľadom na výšku príjmu to urobiť nemusím
buchač
13.01.24,11:36
PLATÍ :

Povinnosť dôchodcu podať daňové priznanie

Daňové priznanie k dani z príjmov je povinný podať každý daňovník (aj dôchodca), ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2023 presiahli sumu 2 461,41 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňujú všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane z príjmov oslobodené.
koral
13.01.24,19:07
Ďakujem krásne ????
marjankaj
13.01.24,19:40
Buchy ty sa nezdáš. Čo si sa dal na účtovníctvo?
buchač
13.01.24,19:46
marjankaj (Dnes 21:40) Buchy ty sa nezdáš. Čo si sa dal na účtovníctvo?
===================
:D :D :D
Na účtovníctvo dlabem... :---
Že som v obraze ? Nebude to tým, že aj ja vyrábam a predávam vlastné výrobky ? ;)
Katy a R
14.01.24,08:46
Máš to tam napísané, že výška príjmu pre povinnosť registrácie nie je dôležitá. Výška príjmu pre registráciu nie je dôležitá;). Je to na tebe.
koral
14.01.24,22:23
Ďakujem, teraz mám jasno
koral
01.02.24,15:55
Ďakujem ????????????