Miriam05
15.01.24,10:26
Chcela by som Vás poprosiť o radu...máme zamestnankyne, ktoré v práci musia počas dňa využívať MHD, cestujú s klientmi k lekárovi, do obchodu na nákup - cestovné by sme im mali ako zamestnávateľ preplácať.
Zamestnávateľ prišiel s tým, že vybaví všetkým zamestnancom 50% zľavu z ročného lístka MHD - musia si ale kolegyne kúpiť ročný lístok na MHD, ktorého cena bude po uplatnení 50% zľavy okolo 150EUR. Je toto OK, že prinútime zamestnankyne kúpiť si tento ročný lístok po zľave a nebudeme im preplácať ich náklady na cestovanie počas prac. doby? Mne sa to OK nezdá. Možno kolegyne, ktoré majú bydlisko v meste toto budú vnímať ako benefit, čo ale s takými, ktoré dochádzajú do mesta iba za prácou, MHD mimo práce nevyužívajú (chodia napr. autom)? v skutočnosti budú pri nákupe ročného lístka MHD stratové, vzniknú im náklady na lístok, ktorý mimo práce nevyužijú.... . Vopred ďakujem za rady.
ivka70
15.01.24,09:38
Urcite nemozete nikoho nutit zakupit si rocny listok na MHD, aby ho vyuzival na pracovne ucely.
Jednoducho im budete preplacat jednotlive listky tak ako ich pouziju na pracovnu cestu.
Ak sa zamestnavatelovi oplati viac kupit tymto zamestnancom rocny listok, tak im ho musi zakupit, ale cely a v internej smernici mat zdovodnenie, kto a kedy ma na jeho zakupenie narok.
Chobot
15.01.24,10:22
To, čo chce spraviť zamestnávateľ nie je správne. Nemôže nútiť zamestnancov, aby si hradili nejaké cestovné z vlastných prostriedkov na pracovné účely. Ak chodia na pracovné cesty často, a pre firmu je výhodnejšie kúpiť pre nich nejaký časový lístok, než preplácať individuálne lístky, tak nech firma zakúpi mesačný / ročný celý na vlastné náklady. Alebo ak prepravca ponúka prenosné časové lístky, tak nech ich do firmy pár kúpi a vždy ich pridelí zamestnancovi, ktorý ide na prac. cestu.

Ja, ako zamestnanec, by som s takým niečím, čo zmýšľa zamestnávateľ, nesúhlasil.