babyslecna
05.10.06,12:47
Pekný deň,

iba zo zaujímavosti sa chcem opýtať, kedy moja kolegyňa pôjde do dôchodku, keď ma 50 rokov, 3 deti, 6 rokov bola na materskej dovolenke a momentálne je zamestnaná. Ďakujem za odpoveď.

:)
Katka29
05.10.06,11:00
Ak má 50 rokov, tak sa narodila v r.1956 - má 3 deti, potom do dôchodku pôjde, keď bude mať 59 rokov a 3 mesiace.
babyslecna
05.10.06,11:15
Dakujem za skoru odpoved. Sice kolegynku to velmi nepotesilo nakolko ma pred sebou este 9 rokov tazkej prace. :mad:
Tweety
05.10.06,11:18
Dakujem za skoru odpoved. Sice kolegynku to velmi nepotesilo nakolko ma pred sebou este 9 rokov tazkej prace. :mad:
Existuje aj možnosť odchodu do predčasného dôchodku .
Tweety
05.10.06,12:01
Teraz áno. Ale, keby to chcela dotyčná pani uskutočniť v najbližšom čase, dôchodok by jej nepriznali kvôli tomu, že by jej vypočítali sumu dôchodku nižšiu ako 1,2 násobok životného minima.
Predpokladám, že do niekoľkých rokov možnosť odchodu do predčasného dôchodku bude zrušená úplne. :(
Takže okrem výhry Jackpotu na Lote dotyčná pani nemá asi veľký výber legalných spôsobov ako sa zbaviť ťažkej práce a mať pritom zabezpečené aké-také živobytie. ;) To je všetko pravda, ale keď nechce, nikto ju nebude nútiť aby pracovala, hlavne , keď zdroj príjmu bude.:)
ajobs
05.10.06,19:46
mimotemy Poznám dvoch z Pereša, ktorí vedia, ako nedělat a vydělat. Hádajte o koho ide ?????:eek: :eek:
Riaditeľka
28.10.07,13:21
narodila som sa v roku 1950 , vychovala som 1 dieťa - vek odchodu do dôchodku_?
liduska
28.10.07,13:29
Riaditeľka
28.10.07,19:22
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Na základe tabuľky na určenie dôchodkového veku žien podľa zákona o sociálnom poistení - čo som mala ja k dispozícii , vek odchodu do dôchodku je nasledovný: dátum narod.: november 1950 - odchod do dôchodku november 2010
liduska
28.10.07,19:45
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Na základe tabuľky na určenie dôchodkového veku žien podľa zákona o sociálnom poistení - čo som mala ja k dispozícii , vek odchodu do dôchodku je nasledovný: dátum narod.: november 1950 - odchod do dôchodku november 2010
Pozerala som aj tabuľku SP a podľa nej by si mala tiež ísť do dôchodku v roku 2006+2roky a 3 mesiace, tzn. že v 58 rokoch +3 mesiace a máš odpracovaný dostatočný počet rokov. V novembri 2010 by si išla keby si nemala deti.
liduska
28.10.07,20:23
Prikladám ešte tabuľku SP.
Riaditeľka
29.10.07,17:13
Ďakujem Liduška za súkromnú správu,ale ešte stále neviem ,že z dvoch tabuliek ktorá je platná ? Neže by som sa tak ponáhľala do dôchodku, skôr by som ho oddialila.
ayya
29.10.07,18:59
Pozerala som aj tabuľku SP a podľa nej by si mala tiež ísť do dôchodku v roku 2006+2roky a 3 mesiace, tzn. že v 58 rokoch +3 mesiace a máš odpracovaný dostatočný počet rokov. V novembri 2010 by si išla keby si nemala deti.

liduska, prepac ... ale ja tomu rozumiem inak, ... teraz staci mat odpracovanych desat rokov na to, aby clovek mohol ist do dochodku, ale ! ... musi dosiahnut dochodkovy vek, alebo - ak ho nedosiahne, pri tych 10 odpracovanych rokoch, tak moze ist do predcasneho za podmienky, ze po skrateni (z dovodu nedosiahnutia dochodkoveho veku) mu vychadza aspon minimalny dochodok ...

cize - ta pani, co ma 50 rokov sa moze informovat, ci by jej vysiel predcasny dochodok ... ak ano, moze byt dochodkyna, ... ak nie, tak ma dve moznosti - normalne dalej pracovat alebo - byt dobrovolne nezamestnana a neplatit do socialnej nic ... vtedy povinne musi platit iba zdravotne ...
treba si to dobre rozvazit a spocitat, co je pre nu vyhodnejsie, lebo neznamena, ze ked bude este 9 rokov pracovat musi mat dochodok ovela vyssi, ako keby bola dobrovolne nezamestnana ... zlozite to je, mala by sa podla mna obratit na niekoho, kto ma v tom dobry prehlad, aby to spolu spocitali, zvazili ...

ak sa mylim, opravte ma, prosim :-)
liduska
29.10.07,19:24
liduska, prepac ... ale ja tomu rozumiem inak, ... teraz staci mat odpracovanych desat rokov na to, aby clovek mohol ist do dochodku, ale ! ... musi dosiahnut dochodkovy vek, alebo - ak ho nedosiahne, pri tych 10 odpracovanych rokoch, tak moze ist do predcasneho za podmienky, ze po skrateni (z dovodu nedosiahnutia dochodkoveho veku) mu vychadza aspon minimalny dochodok ...

cize - ta pani, co ma 50 rokov sa moze informovat, ci by jej vysiel predcasny dochodok ... ak ano, moze byt dochodkyna, ... ak nie, tak ma dve moznosti - normalne dalej pracovat alebo - byt dobrovolne nezamestnana a neplatit do socialnej nic ... vtedy povinne musi platit iba zdravotne ...
treba si to dobre rozvazit a spocitat, co je pre nu vyhodnejsie, lebo neznamena, ze ked bude este 9 rokov pracovat musi mat dochodok ovela vyssi, ako keby bola dobrovolne nezamestnana ... zlozite to je, mala by sa podla mna obratit na niekoho, kto ma v tom dobry prehlad, aby to spolu spocitali, zvazili ...

ak sa mylim, opravte ma, prosim :-)
No veď práve ayya, v tých tabuľkách si každá žena môže pozrieť len
svoj dôchodkový vek . A súhlasím s tebou to čo odporúčaš , sú už ďalšie možnosti.
ayya
29.10.07,19:38
No veď práve ayya, v tých tabuľkách si každá žena môže pozrieť len
svoj dôchodkový vek . A súhlasím s tebou to čo odporúčaš , sú už ďalšie možnosti.

sorry, ja som ta zle citala ... "vyslo mi" ze ked bude mat podla tabulky uvedeny vek, tak sucasne (az vtedy) s tym dosiahne (alebo dosahuje automaticky) aj pocet odpracovanych rokov... opravedlnujem sa... eee :o ale ty si to vlastne pisala ako druhu podmienku, teda:
1. ze bude mat dosiahnuty dochodkovy vek
2. sucasne v tom momente bude mat aj odpracovane potrebne roky, ktorych vlastne vtedy uz moze mat viac, alebo aj menej - zalezi na tom, kedy zacala pracovat, ci odpracovala cele roky atd
liduska
29.10.07,19:41
Ďakujem Liduška za súkromnú správu,ale ešte stále neviem ,že z dvoch tabuliek ktorá je platná ? Neže by som sa tak ponáhľala do dôchodku, skôr by som ho oddialila.
Ale tie tabuľky sú dobré obidve.
duecento
11.11.07,20:21
chcem poziadat o vyplacanie starobneho dochodku na ktory mam uz narok.musim z tohoto dovodu rozviazat pracovny pomer?
Zoltán Kovács
11.11.07,20:37
Len treba nahlásiť zamestnávateľovi zmenu, že ste starobným dôchodcom, aby od 01.01.2008 neuplatňovali nezdaniteľnú čiastku zo mzdy.
katjab
11.11.07,22:14
Ako mi poradíte?

Mám zamestnankyňu ČID, ktorá už od 04.10.2006 mala nárok na starobný dôchodok. V tom čase /celý rok 2006/ som ju mala zamestnanú na dohodu o vykonaní práce.
Od 05.01.2007 som ju zamestnala cez NÚP - § 50, na rok a pol.
Ja som jej navrhla, že by mohla spätne požiadať o starobný dôchodok, ale od akého dátum by mala požiadať?

keď požiada od 04.10.2006 z daňového hľadiska za rok 2007 bude musieť zaplatiť daň pri ročnom zúčtovaní, lebo doteraz som uplatnila na ňu odpočitateľnú položku.
možno by získala na tom, keby požiadala od 02.01.2007, lebo by získala za rok 2007 celú odpočitateľnú položku.Hrubé zárobky určite nemá vysoké, skoro celý život robila upratovačku.
ČID teraz má okolo 2.800,- Sk.
KEJKA
11.11.07,22:21
od 2.1.2007 je správna voľba....
od 4.10. - to jej tie tri mesiace nestoja zato.
gutan52
16.11.07,02:05
sorry, ja som ta zle citala ... "vyslo mi" ze ked bude mat podla tabulky uvedeny vek, tak sucasne (az vtedy) s tym dosiahne (alebo dosahuje automaticky) aj pocet odpracovanych rokov... opravedlnujem sa... eee :o ale ty si to vlastne pisala ako druhu podmienku, teda:
1. ze bude mat dosiahnuty dochodkovy vek
2. sucasne v tom momente bude mat aj odpracovane potrebne roky, ktorych vlastne vtedy uz moze mat viac, alebo aj menej - zalezi na tom, kedy zacala pracovat, ci odpracovala cele roky atd

Otázky:
I. Do tých rokov sa jej započítajú aj 4 roky, ktoré študovala na SŠ. Keď je v dôchodkovom vzorci viac ako 40 rokov, tak to pomôže . Aj POMB /os. mzdový bod je dobrý - z materských = 0,3000 ? , alebo sa pomýlili v SP?!

II. Osobný vymeriavací základ v roku 2006 môže byť 91200,- aj keď bol len v daňovom priznaní 21052,-Sk? To by bolo správne, keď sa platia odvody pre SP povinne z minimálnej mzdy!?
III. Potom by bol v takom prípade OMB pri 365 dňoch v Znaku "C" hodnotou lepší /0,4051 namiesto 0,0936/ . Aj tak to nie je veľmi dobre, lebo 1,0000 sa vzďaluje. Veď to je celá veda.

Poradí mi niekto vo výpočte dôchodku, alebo to ponecháme len na Soc. poisťovňu?! Tu by zabodoval ten ktorý by urobil v Exceli tabuľku. Bola by zložitá, iste aj náročná. Či to majú v Soc. poisťovni? - prihlásite sa nám - pracovníčky zo SP? Ďakujem
liduska
16.11.07,05:13
Otázky:
I. Do tých rokov sa jej započítajú aj 4 roky, ktoré študovala na SŠ. Keď je v dôchodkovom vzorci viac ako 40 rokov, tak to pomôže . Aj POMB /os. mzdový bod je dobrý - z materských = 0,3000 ? , alebo sa pomýlili v SP?!

II. Osobný vymeriavací základ v roku 2006 môže byť 91200,- aj keď bol len v daňovom priznaní 21052,-Sk? To by bolo správne, keď sa platia odvody pre SP povinne z minimálnej mzdy!?
III. Potom by bol v takom prípade OMB pri 365 dňoch v Znaku "C" hodnotou lepší /0,4051 namiesto 0,0936/ . Aj tak to nie je veľmi dobre, lebo 1,0000 sa vzďaluje. Veď to je celá veda.

Poradí mi niekto vo výpočte dôchodku, alebo to ponecháme len na Soc. poisťovňu?! Tu by zabodoval ten ktorý by urobil v Exceli tabuľku. Bola by zložitá, iste aj náročná. Či to majú v Soc. poisťovni? - prihlásite sa nám - pracovníčky zo SP? Ďakujem

Tu je kalkukačka pre infromatívny výpočet dôchodku , zo stránky SP.
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1611
Arava
16.11.07,09:35
Prosím poraďákov o radu
mám zamestnanca, ktorý je poberateľom ČID priznaného podľa predpisov učinných pred 1. 1. 2004, do dnešného dňa mu nebolo Soc. poisť. preskúmané trvanie invalidity, tento zamestnanec dovŕši dôchodkový vek 16.12.2008, jeho postihnutie ho neobmedzuje v práci pracuje na plný pracovný uväzok a má (mal) neobmedzenú možnosť zárobku to znamená že si odvody na starobné poistenie platil pomerne vysoké, oplatí sa tomu zamestnancovi požiadosť o predčasný staroný dôchok ešte v roku 2007 a zriecť sa nároku na dávku v nezamestanosti?? alebo požiadať o dôchodok v roku 2008 ??? (Bude tento zamestananec už posudzovaný pri výpočte dôchodku ako invalid ??)
Arava
21.11.07,12:35
Prosím poraďákov o radu
mám zamestnanca, ktorý je poberateľom ČID priznaného podľa predpisov učinných pred 1. 1. 2004, do dnešného dňa mu nebolo Soc. poisť. preskúmané trvanie invalidity, tento zamestnanec dovŕši dôchodkový vek 16.12.2008, jeho postihnutie ho neobmedzuje v práci pracuje na plný pracovný uväzok a má (mal) neobmedzenú možnosť zárobku to znamená že si odvody na starobné poistenie platil pomerne vysoké, oplatí sa tomu zamestnancovi požiadosť o predčasný staroný dôchok ešte v roku 2007 a zriecť sa nároku na dávku v nezamestanosti?? alebo požiadať o dôchodok v roku 2008 ??? (Bude tento zamestananec už posudzovaný pri výpočte dôchodku ako invalid ??)
Nikto mi neporadí??
Jana Motyčková
21.11.07,12:56
Prosím poraďákov o radu
mám zamestnanca, ktorý je poberateľom ČID priznaného podľa predpisov učinných pred 1. 1. 2004, do dnešného dňa mu nebolo Soc. poisť. preskúmané trvanie invalidity, tento zamestnanec dovŕši dôchodkový vek 16.12.2008, jeho postihnutie ho neobmedzuje v práci pracuje na plný pracovný uväzok a má (mal) neobmedzenú možnosť zárobku to znamená že si odvody na starobné poistenie platil pomerne vysoké, oplatí sa tomu zamestnancovi požiadosť o predčasný staroný dôchok ešte v roku 2007 a zriecť sa nároku na dávku v nezamestanosti?? alebo požiadať o dôchodok v roku 2008 ??? (Bude tento zamestananec už posudzovaný pri výpočte dôchodku ako invalid ??)
Ťažko povedať, závisí to od presnej výšky OMB, od príjmu aký by dosiahol ešte v r.2007, od doby poistenia.
Pre a proti pozri tu:
http://jozefmihal.blogspot.com/2007/11/oplat-sa-iada-o-predasn-starobn-dchodok.html
Soňurka
26.11.07,11:18
Prosím o pomoc - súrne !!!!!!:mee:
Dotyčný odpracoval 20 rokov a deväť mesiacov, z toho v I. kategórii 11 rokov a 11 mesiacov a v II. kategórii 8 rokov a 10 mesiacov. (Celková doba zamestnania cca 37 rokov).
Má nárok na odchod do riadneho starobného dôchodku vo veku 57 rokov???
Prosím Vás, poraďte ;)
Ďakujem veľmi pekne. :) :) :)
Jana Motyčková
26.11.07,12:42
Veľmi pravdepodobne nie. Pre presnú odpoveď by muselo byť aj presne šepcifikované o aké zamestnanie išlo. V tomto prípade by to mohlo vyjsť iba ak robil v uránových baniach. Pre presnú informáciu k danému prípadu doporučujem kontaktovať SP.
malalulu
26.11.07,13:02
mimotemy Poznám dvoch z Pereša, ktorí vedia, ako nedělat a vydělat. Hádajte o koho ide ?????:eek: :eek:

Tých "dvoch z Pereša " som minule začala pozerať v TV, (ale len začala, lebo na tých primitívov sa nedalo dlhšie pozerať) a oni hovorili, že musia ťažko pracovať. Tak potom neviem.
Soňurka
06.12.07,15:30
Prosím o pomoc - súrne !!!!!!:mee:
Dotyčný odpracoval 20 rokov a deväť mesiacov, z toho v I. kategórii 11 rokov a 11 mesiacov a v II. kategórii 8 rokov a 10 mesiacov, a to pred r.2000 (Celková doba zamestnania cca 37 rokov).
Má nárok na odchod do riadneho starobného dôchodku vo veku 57 rokov???
Prosím Vás, poraďte ;)
Ďakujem veľmi pekne. :) :) :)


Neviem, či je to dosť informácií, ktoré sú mi dostupné. Pokiaľ sme študovali zákon 100/88Zb. mali sme dojem, že by mohol mať nárok.
Vedel by niekto k tomu zaujať ešte stanovisko a pomôcť? :confused: Verím, že áno.
Vopred ďakujem :)
Jana Motyčková
06.12.07,18:34
Pozri §174 zákona 100/88, a zrejme sa dôchodkový vek bude navyšovať aj podľa §65 Zákona o SP. Mne to vychádza len na tie uránové bane. Ale pre presnú odpoveď by som dopytovala SP.
VERONIKA6
11.01.08,10:43
Včera som sa dopočula takú vec, že keď sa zamestnanec ktorý nepretržite pracoval, rozhodne ísť do predčasného starobného dôchodku /má 2 roky do dôchodku/, nebude mu dôchodok krátený o 12% za neodpracované 2 roky.
Vraj musí pred odchodom do predčasného dôchodku pracovať najmenej 7 rokov. Čo je na tom pravdy?
Jana Motyčková
11.01.08,13:01
Nič .
VERONIKA6
11.01.08,13:09
Aj tak ďakujem, nezdalo sa mi to.
Arava
23.01.08,11:46
Prosím poraďákov o radu
Kedy požiadať o starobný dôchodok v deň dovŕšenia dôchodkového veku?? 31.1.2008 alebo až nasledujúci deň???( 1.2.2008 )
ajobs
24.01.08,10:41
Prosím poraďákov o radu
Kedy požiadať o starobný dôchodok v deň dovŕšenia dôchodkového veku?? 31.1.2008 alebo až nasledujúci deň???( 1.2.2008 )

A tento termín má niečo ovplyvniť, alebo je ním ovplyvnené ?
Za normálnych okolností by som požiadal o SD k 1.2.2008.
melbak
06.02.08,14:14
ešte pracujem v sept.2010 mam termin starobného dôchodku
môžem pracovať ďalej a poberať dôchodok (som učiteľka)
Jana Motyčková
06.02.08,14:18
Ak to bola otázka, tak odpoveď je áno.
wagner
07.02.08,19:56
Kto mi poradí koľko rokov musím byť pred dôchodkom poistená, aby som mala naň nárok? Mám odpracovaných 35 rokov a budem nezamestnaná. Do dôchodku môžem ísť až za 6 rokov. Musím si platiť poistenie dobrovoľne ak sa mi nepodarí nájsť zamestnanie ?
celestina
07.02.08,20:17
Kto mi poradí koľko rokov musím byť pred dôchodkom poistená, aby som mala naň nárok? Mám odpracovaných 35 rokov a budem nezamestnaná. Do dôchodku môžem ísť až za 6 rokov. Musím si platiť poistenie dobrovoľne ak sa mi nepodarí nájsť zamestnanie ?
§ 65
Podmienky nároku na starobný dôchodok
1) Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek.

(2) Dôchodkový vek je 62 rokov veku poistenca, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Mužovi, ktorý v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2005 dovŕšil vek 60 rokov, sa dôchodkový vek určí tak, že k veku 60 rokov sa pripočíta

a) v roku 2004 deväť kalendárnych mesiacov,
b) v roku 2005 osemnásť kalendárnych mesiacov.

(4) Žene, ktorá vychovala päť detí alebo viac detí a v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2014 dovŕšila vek 53 rokov, sa dôchodkový vek určí tak, že k veku 53 rokov sa pripočíta

a) v roku 2004 deväť kalendárnych mesiacov,
b) v roku 2005 osemnásť kalendárnych mesiacov,
c) v roku 2006 dvadsaťsedem kalendárnych mesiacov,

d) v roku 2007 tridsaťšesť kalendárnych mesiacov,
e) v roku 2008 štyridsaťpäť kalendárnych mesiacov,
f) v roku 2009 päťdesiatštyri kalendárnych mesiacov,
g) v roku 2010 šesťdesiattri kalendárnych mesiacov,
h) v roku 2011 sedemdesiatdva kalendárnych mesiacov,
i) v roku 2012 osemdesiatjeden kalendárnych mesiacov,
j) v roku 2013 deväťdesiat kalendárnych mesiacov,
k) v roku 2014 deväťdesiatdeväť kalendárnych mesiacov.

(5) Žene, ktorá vychovala tri deti alebo štyri deti a v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2013 dovŕšila vek 54 rokov, sa dôchodkový vek určí tak, že k veku 54 rokov sa pripočíta

a) v roku 2004 deväť kalendárnych mesiacov,
b) v roku 2005 osemnásť kalendárnych mesiacov,
c) v roku 2006 dvadsaťsedem kalendárnych mesiacov,
d) v roku 2007 tridsaťšesť kalendárnych mesiacov,
e) v roku 2008 štyridsaťpäť kalendárnych mesiacov,
f) v roku 2009 päťdesiatštyri kalendárnych mesiacov,
g) v roku 2010 šesťdesiattri kalendárnych mesiacov,
h) v roku 2011 sedemdesiatdva kalendárnych mesiacov,
i) v roku 2012 osemdesiatjeden kalendárnych mesiacov,
j) v roku 2013 deväťdesiat kalendárnych mesiacov.

(6) Žene, ktorá vychovala dve deti a v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2012 dovŕšila vek 55 rokov, sa dôchodkový vek určí tak, že k veku 55 rokov sa pripočíta

a) v roku 2004 deväť kalendárnych mesiacov,
b) v roku 2005 osemnásť kalendárnych mesiacov,
c) v roku 2006 dvadsaťsedem kalendárnych mesiacov,
d) v roku 2007 tridsaťšesť kalendárnych mesiacov,
e) v roku 2008 štyridsaťpäť kalendárnych mesiacov,
f) v roku 2009 päťdesiatštyri kalendárnych mesiacov,
g) v roku 2010 šesťdesiattri kalendárnych mesiacov,
h) v roku 2011 sedemdesiatdva kalendárnych mesiacov,
i) v roku 2012 osemdesiatjeden kalendárnych mesiacov.

(7) Žene, ktorá vychovala jedno dieťa a v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2010 dovŕšila vek 56 rokov, sa dôchodkový vek určí tak, že k veku 56 rokov sa pripočíta

a) v roku 2004 deväť kalendárnych mesiacov,
b) v roku 2005 osemnásť kalendárnych mesiacov,
c) v roku 2006 dvadsaťsedem kalendárnych mesiacov,
d) v roku 2007 tridsaťšesť kalendárnych mesiacov,
e) v roku 2008 štyridsaťpäť kalendárnych mesiacov,
f) v roku 2009 päťdesiatštyri kalendárnych mesiacov,
g) v roku 2010 šesťdesiattri kalendárnych mesiacov.

(8) Žene, ktorá v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2009 dovŕšila vek 57 rokov, sa dôchodkový vek určí tak, že k veku 57 rokov sa pripočíta

a) v roku 2004 deväť kalendárnych mesiacov,
b) v roku 2005 osemnásť kalendárnych mesiacov,
c) v roku 2006 dvadsaťsedem kalendárnych mesiacov,
d) v roku 2007 tridsaťšesť kalendárnych mesiacov,
e) v roku 2008 štyridsaťpäť kalendárnych mesiacov,
f) v roku 2009 päťdesiatštyri kalendárnych mesiacov.

(9) Dôchodkový vek určený podľa odsekov 3 až 8 je vek dovŕšený v kalendárnom mesiaci v deň, ktorý sa číslom zhoduje s dňom narodenia poistenca.

(10) Ak deň dovŕšenia dôchodkového veku určeného podľa odsekov 3 až 8 pripadne na deň, ktorý sa číselne nezhoduje s dňom narodenia poistenca, za deň dovŕšenia dôchodkového veku sa považuje posledný deň posledného pripočítaného kalendárneho mesiaca.
wagner
07.02.08,20:30
Mám to teda chápať tak, že musím byť poistená až do dňa odchodu do dôchodku? Kedysi bolo že musel byť dôchodkovo poistený posledné dva roky. Teraz musím byť dôchodkovo poistená posledných 15 rokov? Alebo si to zle vysvetľujem?
celestina
07.02.08,20:33
Mám to teda chápať tak, že musím byť poistená až do dňa odchodu do dôchodku? Kedysi bolo že musel byť dôchodkovo poistený posledné dva roky. Teraz musím byť dôchodkovo poistená posledných 15 rokov? Alebo si to zle vysvetľujem?
Nie vysvetluješ si to zle. Ak si bola 15 rokov dôchodkovo poistená a dosiahneš dôchodkový vek, tak nárok na starobný dôchodok máš. To či sa DDP alebo sa zamestnať záleží od viacerých skutočností.
wagner
07.02.08,20:37
Ďakujem to som chcela počuť. Takže ak sa nezamestnám a budem na ÚP, tak sa nič nedeje-po dosiahnutí dôchodkového veku mi dôchodok dajú.
celestina
07.02.08,20:39
Ďakujem to som chcela počuť. Takže ak sa nezamestnám a budem na ÚP, tak sa nič nedeje-po dosiahnutí dôchodkového veku mi dôchodok dajú.
Áno nárok bude.
wagner
07.02.08,20:48
Ďakujem, som rada. Aj keď by som radšej robila.
ajobs
07.02.08,22:37
Ďakujem, som rada. Aj keď by som radšej robila.


Len doplním informáciu - roky, ktoré budeš evidovaná na ÚP alebo budeš poberať nejakú dávku (napr. v hmotnej núdzi) sa nezapočítavajú do obdobia dôchodkového poistenia. Ale naopak, započítajú sa tam všetky roky, ktoré si študovala alebo pripravovala si sa na povolanie po ukončení povinnej školskej dochádzky (čiže spravidla od 16 rokov veku).
O predčasný starobný dôchodok sa dá požiadať od 1.1.2008 najskôr 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku.
wagner
08.02.08,09:07
Ďakujem za informácie
sobica
15.02.08,08:54
Ahojte, chcela by som sa spýtať. Dnes prišiel za mnou zamestnanec s tým, že počul, že ak chce ísť do riadneho dôchodku stačí mu dosiahnuť len 61 rokov a 8 mesiacov. Je narodný v roku 1947 a má odpracovaných 40 rokov, teda podmienka 15 rokov dôchod. poistenia je splnená. p)odľa mojich informácií má nárok na riadny dôchodok až po dovŕšení dôchodkového veku, čo je u neho vzhľadom na rok narodenia 62 rokov. Je to tak? Alebo som niečo prehliadla a naozaj mu stačí dovŕšiť 61 rokov a 8 mesiacov?
Veľmi pekne ďakujem
Olgica
15.02.08,09:01
Vek na odchod do dôchodku je 62 rokov (zatiaľ). Vtedy môže ísť do riadneho dôchodku. Keďže má (k31.12.2007) tento zamestnanec 60 rokov, môže ísť len do predčasného dôchodku. Od 1.1.08 platí to, že do predčasného môže ísť len ten, ktorému chýba do riadneho odchodu do dôchodku len 2 roky.
sobica
15.02.08,09:13
Veľmi pekne ďakujem. Aj som si myslela, ale keď pri tých dnešný zmenách človek nikdy nevie.
maja0
23.04.08,14:55
Ahojte. Potrebujem radu. Otec je narodeny v roku 1950. Od roku 1968 je zamestany, t.j. v juli 2008 bude mat 40 rokov odrobenych. Nema narok ist skor do normalneho dochodku (nie predcasneho)? Musi cakat az do svojich 62 rokov?
katka50
23.04.08,15:32
Ahojte. Potrebujem radu. Otec je narodeny v roku 1950. Od roku 1968 je zamestany, t.j. v juli 2008 bude mat 40 rokov odrobenych. Nema narok ist skor do normalneho dochodku (nie predcasneho)? Musi cakat az do svojich 62 rokov?
Ak chce ísť do starobného dôchodku-tak až 62 ročný.
maja0
24.04.08,09:54
A este jedna otazocka. Ak teraz poziada o predcasny dochodok. Od ktoreho datumu uz v nom bude?
VERONIKA6
24.04.08,10:30
A este jedna otazocka. Ak teraz poziada o predcasny dochodok. Od ktoreho datumu uz v nom bude?
Ak spĺňa podmienku odchodu do predčasného dôchodku, je to od dátumu spísania žiadosti o dôchodok.
ajobs
24.04.08,22:46
Ahojte. Potrebujem radu. Otec je narodeny v roku 1950. Od roku 1968 je zamestany, t.j. v juli 2008 bude mat 40 rokov odrobenych. Nema narok ist skor do normalneho dochodku (nie predcasneho)? Musi cakat az do svojich 62 rokov?


O predčasný starobný dôchodok môže požiadať až v roku 2010.
Olgica
25.04.08,04:40
Môže ísť do predčasného len 2 roky pred odchodom do riadneho starobného dôchodku t.j. keď bude mať 60 rokov a to v r.2010.
adam
25.07.08,20:59
Dobrý večer,
zamestnankyňa sa narodila v r. 1960, má odpracovaných 16 rokov, má dve deti. Nemocensky bola poistená 15 rokov. Ak bude teraz dobrovolne nezamestnaná, stačí keď si bude platiť ZP, bude mať nárok na dôchodok pri dovŕšení veku ?
Ďakujem...
veronikasad
25.07.08,21:13
Dobrý večer,
zamestnankyňa sa narodila v r. 1960, má odpracovaných 16 rokov, má dve deti. Nemocensky bola poistená 15 rokov. Ak bude teraz dobrovolne nezamestnaná, stačí keď si bude platiť ZP, bude mať nárok na dôchodok pri dovŕšení veku ?
Ďakujem...
Za súčasného znenia zákona jej nárok na starobný dôchodok vznikne. Vzhľadom na dlhú dobu do odchodu na starobný dôchodok, treba myslieť aj na príp. zabezpečenie pre prípad invalidity, kde sú podmienky na priznanie inv.dôchodku postatne tvrdšie.

Pozri § 70 a 72 Zákona o soc.poistení


ŠTVRTÝ DIEL
Invalidný dôchodok

§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

§ 72
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#hore)


(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.
adam
25.07.08,21:18
Ďakujem Ti za odpoveď i ďalšiu radu...
ajobs
25.07.08,21:19
Dobrý večer,
zamestnankyňa sa narodila v r. 1960, má odpracovaných 16 rokov, má dve deti. Nemocensky bola poistená 15 rokov. Ak bude teraz dobrovolne nezamestnaná, stačí keď si bude platiť ZP, bude mať nárok na dôchodok pri dovŕšení veku ?
Ďakujem...

.... nárok síce podľa súčasne platného zákona mať bude, ale ten dôchodok bude veľmi nízky (ak nemá už v súčasnosti vysoký priemerný osobný mzdový bod, čo nepredpokladám) ....
adam
26.07.08,19:19
Je to upratovačka, mala minimálnu mzdu.
Jana Motyčková
28.07.08,06:33
Ten dôchodok by jej vyšiel tak cca 1600 Sk - pri súčasných cenách a zákonoch.
pochemi
05.10.08,07:01
Zdravím všetkých,
potrebovala by som poradiť priateľke.Má 51 rokov ,35 odpracovaných rokov z toho 10 rokov príjem nad 1 a inak školstvo čo je bieda. Zostane bez zamestnania a jej otázka je, či je lepšie už nebyť dôch.poistená ,alebo ako SZČO prvý rok neplatiť a potom z vym.základu /predpoklad min.mzda/
Nepokazí si tie dobré roky?Ďakujem
atramka
05.10.08,08:02
Mám takýto prípad:
Moja kamoška je narodená v januári 1953, vychovala jedno dieťa, chce ísť na predčasný dôchodok, nakoľko má prac. zmluvu iba do 31.12.2008.
Podľa môjho názoru, to je však takto:
Na starobný dôchodok by mala nárok podľa platných predpisov, keďže vychovala 1 dieťa pri dovŕšení 56 roku veku, t.j. v januári 2009 +odpracovanie 54 mesiacov,takže by to bolo až v júli 2013.
Ak bude platiť terajší zákon, tak by mohla ísť do predčasného dôchodku v júli 2011. Mám pravdu????
wagner
05.10.08,09:04
Máš pravdu.:D
atramka
05.10.08,09:05
ďakujem za reakciu a želám peknú nedeľu...
wagner
05.10.08,09:08
pochemi, pozri si platný zákon. Zárobky sa počítajú od roku 1984. Samozrejme že čím vyšší základ, tým vyšší dôchodkový priemer. Ale v tomto so mnou určite nebudú ekonómovia súhlasiť. Tí povedia, že načo platiť veľké odvody, dôchodok dostaneš aj tak a je jedno či o sto Sk viac alebo menej. - Podotýkam, nie je to môj názor.
Jana Motyčková
05.10.08,11:51
Zdravím všetkých,
potrebovala by som poradiť priateľke.Má 51 rokov ,35 odpracovaných rokov z toho 10 rokov príjem nad 1 a inak školstvo čo je bieda. Zostane bez zamestnania a jej otázka je, či je lepšie už nebyť dôch.poistená ,alebo ako SZČO prvý rok neplatiť a potom z vym.základu /predpoklad min.mzda/
Nepokazí si tie dobré roky?Ďakujem

Pre rozhodnutie ilustračný príklad. Dôchodok sa počíta podľa vzorca :
dôchodok = POMB x roky DP x ADH
POMB je priemerný osobmný mzdový bod od r 1984, závisí odvýšky VZ
roky DP = roky dôchodkového poistenia
ADH = suma daná zákonom, mení sa o infláciu a nárast platov, momentálen cca 250

Takže príklad
35 rokov odrobených, od r.1984 24 rokov
POMB doteraz za r. 1984-2007 : 24 rokov 1
a) platenie DP 9 rokov z minimálnej mzdy
OMB z minimálnej mzdy cca 0,35 9 rokov
POMB = (24x1+9x0,35) / 33 = 0,8228
Dôchodok : = 0,8228 x 44 x 250 = 9050 Sk

b) neplatenie DP zvyšných 9 rokov, t.j. rokov dôchodkového poistenia bude 35
POMB : ostane 1
Dôchodok : 1 x 35 x 250 = 8750 Sk
tetrisss
05.10.08,12:00
To co su za zakony?
Jana Motyčková
05.10.08,12:02
No naše, nie?
Ale tuším som tam urobila chybu, tak chvíľu počkajte,opravím, ten rozdiel je privysoký.
Opravené - v princípe ak sa zhorší OMB tak väčší počet rokov poistenia to len málo kompenzuje. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k níženiu dôchoodku - pri vyššom "doterajšom" OMB.
Jozef Mihál
05.10.08,12:56
Doplním k vyššiemu Jankinmu príspevku - platenie dôchodkového poistenia 9 rokov z minimálneho základu znamená pri súčasných pomeroch sumu:

8100 x 28,75% = 2330 Sk mesačne
... x 12 mesiacov x 9 rokov = 251640 Sk

A to by bolo v uvedenom príklade za cenu zvýšenia dôchodku o 300 Sk mesačne. Investovaných 251640 Sk by sa teda vrátilo v podobe vyššieho dôchodku za 70 rokov poberania dôchodku.

Ak tá pani hojne konzumuje žeň-šeň, nepije, nefajčí a vedie striedmy sexuálny život (mimotemy), možno platenie poistného len a len odporúčať.
pochemi
05.10.08,15:08
Práve naopak , je to úplne normálna ženská.Ďakujem za Váš čas a trpezlivosť a prajem ešte peknú nedeľu:---
Riaditeľka
01.12.08,17:31
Dobrý deň! Má už niekto stupnicu platových taríf pedagogických zamestnancov, účinnú od 01.01.2009 ?
Melnick
01.12.08,17:52
Si síce mimotemy, ale tu ju máš :)


http://www.ozpsav.sk/src_05.php
katkas
26.03.09,09:28
Viete mi poradit, zena nar. august 1954, 2 deti, kedy pojde do normalneho a kedy do predcasneho dochodku? Ako sa zmeni vyska predcasneho dochodku? Vie si nejak zvysit dochodok, napr. dobrovolnym nemoc. poistenim? Ma nizky prijem.
babi2
26.03.09,09:43
Do dôchodku pôjde podľa tabuľky na Sociálnej poisťovni vo februári 2014, a čo sa týka predčasného dôchodku, myslím že sa strháva 0,5% za každých začatých 30 dní skoršieho odchodu
mzdarka renca
26.03.09,09:47
Viete mi poradit, zena nar. august 1954, 2 deti, kedy pojde do normalneho a kedy do predcasneho dochodku? Ako sa zmeni vyska predcasneho dochodku? Vie si nejak zvysit dochodok, napr. dobrovolnym nemoc. poistenim? Ma nizky prijem.

Nakoľko v tomto roku dosiahnete 55 rokov veku života, tak od augusta 2009 si pripočítajte 54 mesiacov, t.j. 4 roky a 6 mesiacov a to je dátum, kedy dosiahnete dôchodkový vek.

Do predčasného dôchodku môžete ísť najskôr 2 roky pred dosiahnutím dôchodkového veku.

Aká bude výška dôchodku, to vám môžno povedia na soc. poisťovni.

Ak si chcete sama dobrovoľne platiť na starobné dôchodkové poistenie, môžete.


(6) Žene, ktorá vychovala dve deti a v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2012 dovŕšila vek 55 rokov, sa dôchodkový vek určí tak, že k veku 55 rokov sa pripočíta

a) v roku 2004 deväť kalendárnych mesiacov,
b) v roku 2005 osemnásť kalendárnych mesiacov,
c) v roku 2006 dvadsaťsedem kalendárnych mesiacov,
d) v roku 2007 tridsaťšesť kalendárnych mesiacov,
e) v roku 2008 štyridsaťpäť kalendárnych mesiacov,
f) v roku 2009 päťdesiatštyri kalendárnych mesiacov,
g) v roku 2010 šesťdesiattri kalendárnych mesiacov,
h) v roku 2011 sedemdesiatdva kalendárnych mesiacov,
i) v roku 2012 osemdesiatjeden kalendárnych mesiacov.
MartaP
26.03.09,11:05
Chcela by som sa spýtať, ak žena porodila 3 deti, z ktorých 2 jej zomreli vo veku 4 roky a 2 roky, koľko detí sa jej počíta pri odchode do dôchodku? Ďakujem.
ajobs
28.03.09,20:53
Chcela by som sa spýtať, ak žena porodila 3 deti, z ktorých 2 jej zomreli vo veku 4 roky a 2 roky, koľko detí sa jej počíta pri odchode do dôchodku? Ďakujem.


....počítajú sa 3 deti.
ajobs
28.03.09,21:00
Viete mi poradit, zena nar. august 1954, 2 deti, kedy pojde do normalneho a kedy do predcasneho dochodku? Ako sa zmeni vyska predcasneho dochodku? Vie si nejak zvysit dochodok, napr. dobrovolnym nemoc. poistenim? Ma nizky prijem.


Ak mala nízky príjem, pravdepodobne jej nevyjde predčasný dôchodok, takže bude môcť ísť až do riadneho starobného dôchodku vo februári 2014. A platiť dobrovoľné dôchodkové (nie nemocenské) poistenie sa iste neoplatí. Veď posúďte, ak by si chcela platiť z reálne započítateľného maxima pre účely dôchodku (3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve-60438 SK=2006,18 €), musela by mesačne platiť do SP 17376 Sk=577 €.