wATAw
16.01.24,08:16
Dobry den.
Asi od roku 2010 som vlastnila spolu s mamou (dochodkynou) dom, ktory sme zdedili. Asi v roku 2018 sme ho predali. Za peniaze z predaja sme ihneď kupili byt rovnakej hodnoty. Ten sme uz ale na katastri nemali zapisany ako moj a mamin, ale ako moj a mojho priatela - teraz uz sme 3 roky manzelia. Moja otazka ale znie. Mala som v roku 2018 priznat dan z predaja nehnutelnosti? Pretoze ako pisem, ja som v podstate nic neziskala predajom, iba sme ako keby vymenili nehnutelnost - cize dom za byt. V tom case sme vobec netusili, ci treba este niekde nieco nahlasovat. Mozem mat z toho este teraz ja alebo manzel nejake problemy? Mama uz pred casom zomrela.
Dakujem.
veronikasad
16.01.24,07:24
Nemala si povinnosť podať daňové priznanie DzP, byt si vlastnila pred predajom viac ako 5 rokov.
buchač
16.01.24,07:27
Mala som v roku 2018 priznat dan z predaja nehnutelnosti? Pretoze ako pisem, ja som v podstate nic neziskala predajom,
=============================
Nie, nebolo potrebné...a to aj v prípade, ak by ste dom predali za 3násobne vyššiu cenu. ;)

V tomto prípade sú najdôležitejšie roky
- Rok 2010 nadobudnutie vlastníctva nehnuteľnosti.
- Rok 2018 bol urobený predaj.
- Medzi tými dvoma prešlo viac ako 5 rokov, čo je minimálna doba vlastníctva na predaj bez zdaňovania.
Tweety
16.01.24,07:29
Príjem z predaja bol podľa §9 ZoDzP od dane oslobodený.
Odst1,písm.b
Od dane je oslobodený príjem
z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
wATAw
16.01.24,08:01
Super, dakujem, spadol mi kamen zo srdca ????
wATAw
16.01.24,08:02
Dakujem ????
wATAw
16.01.24,08:03
Ďakujem ????
wATAw
16.01.24,08:08
Neviete mi este, prosim, povedat, ci mozem mat problem z toho, ze nemam na katastri zmenene priezvisko od sobasa, co su 3 roky? Urcite to v najbližších dnoch pojdem osobne na kataster napravit, ale na co sa mam pripravit. Dakujem
buchač
16.01.24,08:54
wATAw (Dnes 10:08) Neviete mi este, prosim, povedat, ci mozem mat problem z toho, ze nemam na katastri zmenene priezvisko od sobasa, co su 3 roky?
===================
Nie jeden nemá zmenené iné (dôležitejšie) údaje na kadejakých úradoch, no nič sa nedeje.
Problém nastáva vtedy, ak dôjde k určitým úradným krokom a následne taká prkotina (zmena údajov) zbytočne predĺži celú anabázu.
wATAw
16.01.24,09:13
Neviete mi este, prosim, povedat, ci mozem mat problem z toho, ze nemam na katastri zmenene priezvisko od sobasa, co su 3 roky? Urcite to v najbližších dnoch pojdem osobne na kataster napravit, ale na co sa mam pripravit. Dakujem
kopretinka
16.01.24,14:27
to isté si sa už pýtala a máš tam aj odpoveď