deane7
16.01.24,10:10
V roku 1991 sme kúpili starší RD, pozemok bol vtedy v osobnom užívaní a neskôr bol prevedený do osobného vlastníctva. V zadnej časti pozemku je garáž. Po čase sme zistili že malá časť pozemku patrila v minulosti iným vlastníkom ktorí požiadali kataster o rozdelenie môjho pozemku na pôvodné parcely, no nevysporiadali si ho dedičským konaním, takže sa s tým nič nerobilo. Teraz zomrel druhý spoluvlastník a prebehlo dedičské konanie, už ma oslovili že mi pozemok sú ochotní predať. No zdá sa že budú trvať na cene ktorá je pre mňa ako dôchodcu neakceptovateľná. Cez tú ich časť je do môjho domu a garáže jediný možný vstup. Je možné na ten pozemok uvaliť vecné bremeno? Ak áno, aký je postup? Nejde mi o to že by som im nechcel vyplatiť, ale ak by sme sa nevedeli dohodnúť na cene. Inak pozemok sa nedá využiť ako stavebný, je len asi 4 metre široký. Čiastočne mi zasahuje až do domu a popod ním ide kanalizácia a prívod elektriky do domu. V čase kúpy sme netušili že je taký vlastnícky problém, vtedy mesto dávalo pozemky do osobného užívania.
Chobot
16.01.24,13:27
Najprv si počkaj, s čím vyrukujú. Ak budú pýtať veľa, navrhni im, že sa dá spraviť znalecký posudok a si ochotná uhradiť cenu určenú v znaleckom posudku.

Ak s tým nebudú súhlasiť, tak podľa situácie treba podniknúť ďalšie kroky. Ak ti nebudú brániť v prístupe k domu, nemusíš nič riešiť. Ak sa ti budú vyhrážať, že ti neumožnia cez ich pozemok prechádzať k domu, stačí dať žalobu na súd s návrhom zriadenia vecného bremena práva prechodu. Keďže situácia nevznikla tvojim zavinením, je pravdepodobné, že súd návrh schváli a budeš môcť cez ich pozemok prechádzať ani ho nemusíš odkúpiť. Potom im zostane zbytočný pozemok, ktorého sa nebudú vedieť zbaviť. Možno ti potom ponúknu nejakú symbolickú cenu za odkup.

Ale to už sme ďaleko v budúcnosti.
deane7
16.01.24,14:28
Problém je že to nie sú susedia, oni tam mali kedysi dom, boli to také staré domy kde boli iba miestnosti za sebou.
Chobot
16.01.24,21:16
To je jedno, či sú alebo nie sú susedia. Sú to vlastníci pozemku.
Mária27
17.01.24,20:31
Ak ste ten pozemok užívali 10 rokov, právo vecného bremena si mohol vydržať podľa § 151o, resp. si sa mohol dokonca stať vlastníkom podľa § 134 OZ.
Ak vám dalo mesto celý pozemok do užívania, stali ste sa jeho vlastníkmi. Pôvodní majitelia tam mohli zostať zapísaní len preto, že sa prepisy zanedbávali.
Toto si treba pozisťovať. Ak to nechceš draho odkúpiť, súd ti vecné bremeno odklepne, otázka je, či a za akú náhradu.

občiansky zákonník

§ 151o
(1) Vecné bremená vznikajú ... Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.

§ 134 Vydržanie
(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.