Kocvurik
18.01.24,18:50
Zaplatil som predplatné elektronického časopisu. Vydavateľ nie je ochotný poskytnúť mi PDF súbor, aby som si mohol časopis uložiť a čítať tak, ako to dovoľujú moje možnosti. Časopis je ale tým pádom viazaný na tretiu osobu - sprostredkovateľa - jeho server a jeho aplikáciu. Tzn. ak by povedzme sprostredkovateľ skrachoval, alebo mal technický problém, prídem o všetky vydania, ktoré som si zaplatil. Ďalší rozmer je ten, že som takto nútený obstarať si hardvér a softvér, ktorý by som inak nepotreboval. Z ľudského pohľadu to považujem za nesprávne a nemorálne. Ako je to z pohľadu legislatívy? Nestávam sa majiteľom produktu, ktorý som si kúpil?
misoft
18.01.24,22:44
Nuž - asi takto - ty si si nezaplatil časopis, ale prístup k elektronickej podobe! Takže majiteľom súborov je stále vydávateľ! A preto si to zabezpečil tak, aby si si to nemohol "stiahnuť" - autorské práva.
duves
19.01.24,05:31
No neviem, ale ak si kupim elektronicku knihu, subor pdf, epub, mobi je moj, ale som viazany zakazom dalšej distribúcie a publikovania akejkolvek časti.
Chobot
19.01.24,08:07
Záleží od toho, ako to nastaví predávajúci. Ak ti predá len prístup do on-line verzie, tak si ju vieš len prečítať, nie stiahnuť. Nič tým neporušuje, má to určite uvedené vo všeobecných obchodných podmienkach.

Obdobne je to napr. pri kúpe STN (slovenskej technickej normy). Kupovali sme jednu normu do firmy s licenciou pre jeden počítač. Predájca poslal link, ten sa musel cez konkrétny počítač spárovať s ich serverom, kde je norma uložená a dala sa zobraziť len na čítanie a iba na danom jednom počítači. Z iného kompu to nešlo otvoriť. Súbor sa dal len prezerať, nedal uložiť ani kopírovať ako súbor a dokonca ani tlačiť ako pdf. Dal sa z neho max. kopírovať text a tlačiť priamo na tlačiarni, lebo to sme si v licencii zaplatili. Keby sme to nezaplatili, tak ani neskopírujeme a ani nevytlačíme.

Takže aj keď si si zaplatil za časopis, nie si jeho majiteľom. Máš právo si ho čítať. Dnes sa dá elektronicky veľa vecí zabezpečiť proti ukladaniu, kopírovaniu, tlače či inému rozširovaniu.

Keby si veľmi chcel ten časopis mať u seba uložený, tak spôsob by si si našiel. Aj my sme našli spôsob, ako tú normu mať uloženú v pdf a mohli si ju všetci otvárať a prečítať.
misoft
19.01.24,13:41
To záleží na tom, kto to predáva, aké má podmienky. Preto je potrebné čítať i tie "kecy" okolo toho. Ak predávajúci uvedie, že môžeš stiahnuť po zaplatení - tak si majiteľom elektronickej kópie. Ak to nemá uvedené, že je možno stiahnuť, tak je to len Read Only. A časopisy to často tak majú - vlastnia, alebo prevzali autorské práva, prípadne článok je pod autorským právom prispievateľa a časopis má od neho povolenie na zverejnenie, ale NIE na PREDAJ. A na to stačí prečítať Autorský zákon.